Díky třídění bioodpadu nemusely Karlovy Vary zdražovat poplatky za odvoz tuhého komunálního odpadu. (Ilustrační snímek)

Díky třídění bioodpadu nemusely Karlovy Vary zdražovat poplatky za odvoz tuhého komunálního odpadu. (Ilustrační snímek) | foto: Kompostuj.cz

Lidé v Karlovarském kraji třídí bioodpad, radnice díky tomu ušetří

  • 0
Lidé v Karlovarském kraji mají stále větší zájem o nádoby na bioodpad. Rok fungují v krajském městě, znají je i v Chebu. Vedení Sokolova nádoby zatím zvažuje. Obyvatelé na západě Čech už díky speciálním kontejnerům vytřídili desítky tun bioodpadu.

Lidem, kteří touží třídit bioodpad v krajském městě stačí, pokud zatelefonují na technický odbor karlovarského magistrátu. Ten zdarma přistaví speciální nádobu. "Nádoby zůstanou na stanovištích permanentně. Město je nechá vysypat každou neděli a pondělí," řekl náměstek primátora Jaroslav Růžička.

Mimo těchto nádob 'na zavolání' mají zahrádkáři i domácnosti na území města k dispozici celkem 450 kontejnerů o objemu 120 litrů a 153 kontejnerů na
1 100 litrů. Cílem je v maximální míře pokrýt stále větší zájem obyvatel o odkládání bioodpadu. Pilotní projekt likvidace bioodpadu spustily Karlovy Vary na jaře loňského roku.

Co je a není bioodpad

Do bioodpadu patří: tráva a plevel, dřevní štěpka z větví stromů a keřů, spadané ovoce, kuchyňský odpad z ovoce a zeleniny (slupky apod.) sedliny kávy a čaje (i s papírovým filtrem), čajové sáčky, skořápky od vajec, neznečištěná zemina (bez květináčů), pokojové rostliny, květináče z lepenky a rašeliny

Do bioodpadu nepatří: zbytky jídel (tzv. gastroodpad), jedlé oleje, maso, kosti, kůže,uhynulá zvířata, exkrementy masožravých zvířat, znečištěné piliny,všechny další biologicky nerozložitelné odpady

"Zájem o ukládání tohoto druhu odpadu do speciálních nádob u obyvatel postupně rostl. V souvislosti s tím se v průběhu roku navyšovaly počty stanovišť a nádob na nich umístěných. Celkem jsme loni na území města rozmístili více jak 360 nádob na bioodpad. Občané vytřídili celkem 113 tun této komodity," připomenul náměstek Růžička.

Kontejnery si lze objednat na telefonech 731 605 762, 353 118 nebo písemně elektronickou poštou na adrese p.soprova@mmkv.cz.

Zájem obyvatel Karlových Varů o ukládání bioodpadu je podle mluvčího magistrátu Jana Kopála jedním z důvodů, proč město zatím nemuselo zdražovat poplatky za odvoz tuhého komunálního odpadu.

"Čím více zužitkujeme tříděný odpad a bioodpad, tím méně odpadu z popelnic odvezou popeláři na skládku. Kontejnery na bioodpad řeší i černé odpady, které vznikají třeba při kosení trávy," uvedl.

V Chebu třídí do více než tisícovky nádob

Sběr odpadu do biopopelnic znají delší dobu i obyvatelé Chebu. "Těchto popelnic je více než tisícovka. Pokud si občan o nádobu požádá, bezplatně mu ji přistavíme k domu. Vyváží se jednou týdně každý pátek," řekl Viktor Kudláček z odboru správy majetku na chebské radnici.

I v Chebu si aktivitu obyvatel chválí. Lidé totiž do popelnic celkem odnesli přes tisíc tun zbytků, ovoce, zeleniny a dalšího bioodpadu. V Chebu loni rozšířili sběr bioodpadu v zahrádkářských koloniích a chatových oblastech.

"Přistavujeme zdarma velkoobjemové zamykatelné kontejnery. Masivně jsme s osmi korunovými kontejnery začali letos. Bioodpad sbíráme také ve sběrných dvorech. Reagujeme i na požadavky občanů a kontejnery jim přistavujeme například na větší akce," uvedl Viktor Kudláček. Stačí zavolat na bezplatnou linku 800 870 870.

Sokolov v současné době kontejnery na bioodpad nemá. V roce 2009 vznikl projekt 'Město Sokolov - Kompostárna a nakládání s biologicky rozložitelnými odpady'. Jak ale říká starosta Zdeněk Berka, není o něm zatím rozhodnuto.