Lidé, kteří pracují v sociálních službách, odhadují, že skutečný počet bezdomovců v kraji může být až třikrát vyšší. (ilustrační foto)

Lidé, kteří pracují v sociálních službách, odhadují, že skutečný počet bezdomovců v kraji může být až třikrát vyšší. (ilustrační foto) | foto: Martin Stolař, MAFRA

V Karlovarském kraji oficiálně žije 234 bezdomovců, nejméně v republice

  • 0
O kolik lidí je třeba se postarat v mrazech, kdy může nocleh "na ulici" znamenat smrt? I to prozradilo předloňské sčítání. Vůbec poprvé v historii se totiž komisaři zajímali také o to, kolik žije v Karlovarském kraji bezdomovců. Podle statistik jich je 234.

Dalších 22 lidí bez domova našlo útočiště v jiných krajích republiky. Jejich počet v kraji je nejmenší v republice, to ovšem neznamená důvod k radosti.

Co ukázalo sčítání

  • V Karlovarském kraji žije podle statistiků 234 lidí bez domova. 
  • Další bezdomovci přesídlili do jiného kraje. Šest jich pobývá v Praze, 3 ve Středočeském, Plzeňském a Ústeckém kraji, 2 v Libereckém kraji a po jednom z nich sečetli komisaři v Jihočeském, Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. U jednoho se jim místo pobytu nepodařilo zjistit. 
  • V republikové statistice převládají mezi bezdomovci muži, žen bylo sečteno jen 21,5 procenta. 
  • Nejvíc bezdomovců je mezi vyučenými nebo středoškoláky bez maturity (47,2 %), základní vzdělání má 28,5 %. Vysokoškolské vzdělání uvedlo 2,6 procenta sečtených.

"Je logické, že jejich počet bude nejnižší, neboť jsme také nejmenším krajem," uvedla Jaroslava Šenitková, ředitelka karlovarského Českého statistického úřadu.

Na jejich nízkém počtu se podle ní navíc podepisuje fakt, že Karlovarský kraj je krajem chudým, tudíž bezdomovci raději hledají štěstí ve větších městech, třeba v Praze.

Funguje tam daleko víc zařízení, která bezdomovcům poskytují útočiště a relativně komfortní služby. Hlavní město ročně vynakládá kolem 20 milionů korun, kterými se snaží bezdomovcům ulehčit život, a to hlavně v zimě.

Statistici upozorňují, že počty bezdomovců jsou ovlivněné tím, kolik se jich podařilo sčítacím komisařům zastihnout například v azylových domech nebo různých centrech.

"Rozhodně nechodili pod most nebo do parku. Sčítání bylo sice povinné, ovšem bezdomovce k tomu nikdo nemohl nutit. Je to u nich obtížné," řekla Jaroslava Šenitková.

Je jich třikrát více, odhadují sociální pracovníci

Lidé, kteří pracují v sociálních službách, odhadují, že skutečný počet bezdomovců v kraji může být až třikrát vyšší.

Podle mluvčího karlovarské Armády spásy Martina Čopa je pravděpodobné, že v okrese krajského města žije kolem tří stovek lidí bez střechy nad hlavou. V kraji jich může být kolem sedmi stovek.

"Jsou to však jen naše odhady," uvedl. Zaměstnanci karlovarské Armády spásy si také vedou statistiky, a to na základě počtu lidí, kteří projdou jejími třemi zařízeními.

V loňském a předloňském roce tak napočítali jen v krajském městě 448 lidí bez přístřeší. Přesto výsledky sčítání, které hovoří jen o 234 bezdomovcích, nezatracují.

"Cenné na nich je, že uvidíme, jak se číslo změní při dalším sčítání. Kromě toho nám ukázaly, z kolika procent jsou mezi nimi zastoupeny ženy, jaký je věk lidí bez domova, jaké mají vzdělání a jakého jsou vyznání," uvedl Martin Čop.

Typickým člověkem bez přístřeší je přitom vyučený svobodný muž, kterému je mezi 45 a 49 lety.