Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plamínky svíček u Alžbětiných lázní opět připomenou Johna Lennona

  7:56aktualizováno  7:56
Nejen druhá svíce adventního věnce se v neděli rozsvítí v centru Karlových Varů. V ten samý den uplyne i 33 let od vraždy Johna Lennona. Od roku 1990 si ji připomínají také lidé v krajském městě. Nevynechali ani jednou.

Zatímco z počátku u Alžbětiných lázní vždy hrála kapela nebo dvě a účast se šplhala ke stovce lidí, v poslední době se setkání proměnilo už spíše v tichou vzpomínku s reprodukovanou hudbou. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Muziku kapely The Beatles a později i sólovou tvorbu Johna Lennona poslouchá karlovarský archeolog a náměstek primátora Jiří Klsák od šedesátých let. Je součástí jeho dětství a mládí. O vraždě slavného britského hudebníka před jeho newyorským domem se v roce 1980 dozvěděl takřka okamžitě, nejspíš to prý bylo z rozhlasu.

Jiří Klsák (KOA), náměstek primátora Karlových Varů.

Jiří Klsák, náměstek karlovarského primátora.

"Byl jsem zděšený, jak je to možné," vzpomíná. Johna Lennona si dodnes váží jako osobnosti, která nejenže dělala kvalitní muziku, ale také se snažila ovlivňovat mladé lidi, aby měnili svět v místo, kde se dá v pohodě žít.

Tuto snahu ukončil až Mark David Chapman, který na sebe chtěl zřejmě upoutat pozornost. Johna Lennona smrtelně zranil, když se vracel se svou ženou Yoko Ono z nahrávacího studia. Legendě už nepomohl ani okamžitý převoz do nemocnice. Hned po přijetí jej lékař prohlásil za mrtvého.

V Čechách si výročí Lennonovy smrti připomínali zejména mladí lidé už v osmdesátých letech. Scházeli se coby členové Mírového klubu Johna Lennona také u symbolického pomníku - tedy Lennonovy zdi na Velkopřevorském náměstí v Praze.

Původně malá setkání přerostla až v protirežimní protesty, které se samozřejmě nelíbily tehdejší totalitní garnituře. Některých z nich se účastnil také Jiří Klsák. Příznivců britského muzikanta však bylo na Karlovarsku víc, a když přišel Listopad, požádali Jiřího Klsáka členové pražského mírového klubu, zda by je mohl trochu zorganizovat.

"V Karlovarském okrese byla řada zájemců. Tak jsem uspořádal první schůzku v tehdejším Muzeu Karla Marxe, kde se sešlo asi čtyřicet lidí. Ten zájem byl velmi překvapivý," usmívá se.

Jiřího Klsáka zvolili na první schůzce předsedou Mírového klubu Johna Lennona, jeho zástupcem se stal zvukař Martin Valášek a Honza Cabalka. Poté, co se klub srovnal s nutnými oficialitami, bylo jednou z prvních věcí uctění památky Johna Lennona, které se uskutečnilo 8. prosince 1990 u zdi Alžbětiných lázní.

Tichá vzpomínka s reprodukovanou hudbou

"Dlouho jsme hledali místo, kde bychom mohli Lennonovu památku uctít. Pak jsme objevili zeď u Alžbětiných lázní, proti které nikdo nic nenamítal," vypráví.

Zatímco z počátku tam vždy hrála kapela nebo dvě a účast se šplhala ke stovce lidí, v poslední době se setkání proměnilo už spíše v tichou vzpomínku s reprodukovanou hudbou.

I tak se ale u karlovarských příznivců Johna Lennona zastavují lidé. "Ptají se, čí že to tam máme portrét a proč to děláme. Tak si s lidmi popovídáme a vždycky si vážíme toho, že někdo přijde," říká předseda klubu. Lidé, kteří se budou chtít letos připojit, najdou příznivce Johna Lennona v neděli před Alžbětinými lázněmi od 17 hodin.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Najdete na iDNES.cz