Zatímco z počátku u Alžbětiných lázní vždy hrála kapela nebo dvě a účast se

Zatímco z počátku u Alžbětiných lázní vždy hrála kapela nebo dvě a účast se šplhala ke stovce lidí, v poslední době se setkání proměnilo už spíše v tichou vzpomínku s reprodukovanou hudbou. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Plamínky svíček u Alžbětiných lázní opět připomenou Johna Lennona

  • 1
Nejen druhá svíce adventního věnce se v neděli rozsvítí v centru Karlových Varů. V ten samý den uplyne i 33 let od vraždy Johna Lennona. Od roku 1990 si ji připomínají také lidé v krajském městě. Nevynechali ani jednou.

Muziku kapely The Beatles a později i sólovou tvorbu Johna Lennona poslouchá karlovarský archeolog a náměstek primátora Jiří Klsák od šedesátých let. Je součástí jeho dětství a mládí. O vraždě slavného britského hudebníka před jeho newyorským domem se v roce 1980 dozvěděl takřka okamžitě, nejspíš to prý bylo z rozhlasu.

Jiří Klsák, náměstek karlovarského primátora.

"Byl jsem zděšený, jak je to možné," vzpomíná. Johna Lennona si dodnes váží jako osobnosti, která nejenže dělala kvalitní muziku, ale také se snažila ovlivňovat mladé lidi, aby měnili svět v místo, kde se dá v pohodě žít.

Tuto snahu ukončil až Mark David Chapman, který na sebe chtěl zřejmě upoutat pozornost. Johna Lennona smrtelně zranil, když se vracel se svou ženou Yoko Ono z nahrávacího studia. Legendě už nepomohl ani okamžitý převoz do nemocnice. Hned po přijetí jej lékař prohlásil za mrtvého.

V Čechách si výročí Lennonovy smrti připomínali zejména mladí lidé už v osmdesátých letech. Scházeli se coby členové Mírového klubu Johna Lennona také u symbolického pomníku - tedy Lennonovy zdi na Velkopřevorském náměstí v Praze.

Původně malá setkání přerostla až v protirežimní protesty, které se samozřejmě nelíbily tehdejší totalitní garnituře. Některých z nich se účastnil také Jiří Klsák. Příznivců britského muzikanta však bylo na Karlovarsku víc, a když přišel Listopad, požádali Jiřího Klsáka členové pražského mírového klubu, zda by je mohl trochu zorganizovat.

"V Karlovarském okrese byla řada zájemců. Tak jsem uspořádal první schůzku v tehdejším Muzeu Karla Marxe, kde se sešlo asi čtyřicet lidí. Ten zájem byl velmi překvapivý," usmívá se.

Jiřího Klsáka zvolili na první schůzce předsedou Mírového klubu Johna Lennona, jeho zástupcem se stal zvukař Martin Valášek a Honza Cabalka. Poté, co se klub srovnal s nutnými oficialitami, bylo jednou z prvních věcí uctění památky Johna Lennona, které se uskutečnilo 8. prosince 1990 u zdi Alžbětiných lázní.

Tichá vzpomínka s reprodukovanou hudbou

"Dlouho jsme hledali místo, kde bychom mohli Lennonovu památku uctít. Pak jsme objevili zeď u Alžbětiných lázní, proti které nikdo nic nenamítal," vypráví.

Zatímco z počátku tam vždy hrála kapela nebo dvě a účast se šplhala ke stovce lidí, v poslední době se setkání proměnilo už spíše v tichou vzpomínku s reprodukovanou hudbou.

I tak se ale u karlovarských příznivců Johna Lennona zastavují lidé. "Ptají se, čí že to tam máme portrét a proč to děláme. Tak si s lidmi popovídáme a vždycky si vážíme toho, že někdo přijde," říká předseda klubu. Lidé, kteří se budou chtít letos připojit, najdou příznivce Johna Lennona v neděli před Alžbětinými lázněmi od 17 hodin.