Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarské svahy se mohou dát do pohybu, obávají se odborníci

  17:49aktualizováno  17:49
Svahy nad Karlovými Vary jsou podle odborníků skrytou hrozbou. Důkazem je oblast nad Táborskou ulicí, která si vynutila úpravy za téměř pět milionů korun. Není v lázních zdaleka jediná. Problémy se dají očekávat i na dalších místech lázeňského města.

Stavebníci při zajišťování svahu přilehlého ke karlovarskému průtahu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Za skrytou hrozbu označil sesunující se svahy někdejší první náměstek karlovarského primátora Petr Bursík. Podle jeho názoru je jen otázkou času, kdy se dají do pohybu.

Svah v Táborské ulici, který v současné době sanuje specializovaná firma Vertico, je toho jasným důkazem.

„Když jsme s prací začali, ukázalo se, že havarijní stav je daleko větší, než předpokládal projekt,“ potvrdil Václav Šavr, ředitel firmy specializující se na sanaci svahů.

Podle jeho slov je už dnes patrné, že území, které bude do budoucna nutné upravit, je podstatně širší. „Je moudré monitorovat tuto lokalitu a přijmout potřebná opatření,“ doplnil ředitel.

Rozšíření pole úprav svahu se odrazilo i na ceně zakázky. „Zahrnutí dalšího úseku prodražilo zakázku o 311 tisíc korun,“ potvrdil Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu. Konečná cena se tak vyšplhala na 4,9 milionu korun.

Hrozí, že se kameny zřítí na silnici

Riziko sesuvů a pádů balvanů se podle Stanislava Vonky, autora projektu, týká úseku od Ostrovského mostu až po lávku do Bohatic.

„Je zde spousta kamenů, které se mohou samovolně zřítit na vozovku. V první etapě navrhovaného projektu se proto počítá s jejich odstraněním,“ konstatoval Vonka.

Výhledově pak bude podle jeho slov zapotřebí sanovat celý úsek. „Cenu bych odhadl v řádu desítek milionů korun,“ dodal projektant.

Problémy jsou podle slov Petra Bursíka způsobené tím, že se na skalních masivech postupem let usadila vrstva zeminy a jílů, která je nestabilní. „Někde je zpevněná kořenovým systémem stromů, jinde však porost chybí. A právě takové úseky se mohou dát do pohybu,“ vysvětlil bývalý první náměstek primátora. Není to však pouze otázka svahu nad Táborskou ulicí.

„V bezprostředním středu Karlových Varů se toto nebezpečí týká svahů na Vřídelní ulicí, kde už v roce 2013 začala jejich sanace. Je zapotřebí, aby pokračovala. Předpokládám, že nové vedení města v ní bude pokračovat,“ dodal Petr Bursík.

„Sanace svahu nad Táborskou ulicí má být dokončena do 19. prosince,“ řekl mluvčí magistrátu Kopál. Část z nákladů by měla pokrýt dotace. „Očekáváme, že by to mohlo být přibližně 3,9 milionů korun,“ upřesnil Kopál.

Loni už město provedlo sanaci svahu v ulici Vřídelní a Slovenská nad silnicí u Březové.

„Celkové náklady na tyto akce dosáhly částky 3,4 milionu, dotace činila 2,4 milionu korun,“ upřesnil mluvčí magistrátu. Další miliony z městské kasy pak tečou do opěrných zdí. Letos to zatím bylo 9,3 milionu.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz