Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarský primátor ve volbách posílil, přišel ale o koaliční partnery

  22:36aktualizováno  22:36
Karlovarská občanská alternativa potvrdila svou pozici na karlovarské radnici. Vyhrála v komunálních volbách a dostala od voličů 21 procent hlasů a 9 mandátů v zastupitelstvu, což je o jeden více než před čtyřmi lety.

Primátor Petr Kulhánek při vítězném polibku s matkou Jitkou Kulhánkovou ve volebním štábu Karlovarské občanské alternativy. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Mrzí mne, že naši dosavadní koaliční partneři propadli. Nedokážu odhadnout, proč. Do hlav voličů nevidím, ale parta je teď horší. Marně bych hledal, kdo ze zvolených stran mně udělal radost,“ komentoval výsledek voleb primátor a lídr Karlovarské občanské iniciativy Petr Kulhánek.

Ještě v sobotu večer začne rozebírat, s kým by měla jeho strana jednat nejdříve o koalici. „ANO bude jeden z prvních, koho oslovíme. Určitě nebudeme jednat s komunisty. Mám z výsledku voleb obrovskou radost, protože jsme obhajovali výsledky své práce za čtyři roky a nešli do voleb s kritikou poměrů a polepšili si,“ dodal Kulhánek.

Výsledky voleb v Karlových Varech najdete zde

S 6 mandáty v zastupitelstvu skončilo druhé hnutí ANO a v těsném závěsu za ním hnutí Karlovaráci s 5 mandáty. „Pro nás je druhé místo úspěch, jsme nové politické hnutí, poprvé v komunálních volbách. I za druhé místo jsme rádi, neprohráli jsme. I ze druhého místa můžeme pro město něco dobrého udělat,“ řekl lídr Čestmír Bruštík.

O tom, s kým by ANO šlo do koalice, bude místní organizace jednat v pondělí.

„Nemusíme být za každou cenu v koalici. Než jít s KOA do koalice, to bychom měli být raději v opozici,“ řekl jeden z vlivných členů vedení ANO v Karlových Varech. ANO vytýká dosavadní koalici řadu problémů. Naposledy to, že za Karlovarskou kartu - jízdenku městského dopravního podniku - utratilo město zbytečně 7 milionů korun. I podle Čestmíra Bruštíka je karta k ničemu. „Peníze nejdou do kasy města, ale soukromým subjektům.“

Do pětatřicetičlenného zastupitelstva se ještě dostala ČSSD s 5 mandáty, KSČM a O co jim jde?! získaly po 3 mandátech a ODS a ALTERNATIVA po 2.

V Karlových Varech zcela propadla TOP 09, která byla až dosud na radnici součástí vládnoucí koalice. Od voličů si vysloužila jen necelých 5 procent hlasů. V jejím volebním štábu bylo hned po sečtení hlasů znát velké zklamání. „TOP 09 v Karlových Varech byla pracovitá, ale bohužel nebyla tak viditelná jako náš koaliční partner KOA.

V tuto chvíli jsme bohužel dopadli relativně špatně, což mě velmi mrzí,“ řekl lídr Roman Maleček.

V Sokolově vyhráli sociální demokraté

V Sokolově vyhráli volby sociální demokraté (7 mandátů) a starostou bude chtít být jejich lídr Jan Picka. Koalici by rádi sestavil s hnutím ANO (6 mandátů) a s Hnutím pro město Sokolov (5 mandátů). Těmto dvěma uskupením nabídne ČSSD posty místostarostů.

Do městské rady chtějí sociální demokraté přizvat i jednu ze tří potenciálně opozičních stran (KSČM, Radnice středu, Nezávislí). „Aby do rozhodování užšího vedení města perfektně viděly,“ vysvětlil Jan Picka.

Počítá s tím, že se nejdříve sejde se zástupci všech stran, které se do zastupitelstva prosadily. Mezi programové priority ČSSD patří navýšení parkovacích míst, bezpečnost, zakopání aspoň části parovodu do země a snížení nezaměstnanosti s pomocí průmyslové zóny.

„Budeme se snažit, aby nám s nezaměstnaností pomohla vláda. A určitě bychom měli intenzivněji jednat se Sokolovskou uhelnou, která v souvislosti s průmyslovou zónou drží karty v ruce,“ uvedl Picka.

V Chebu byl výsledek těsný

V Chebu skončily volby vyrovnaným výsledkem. VPM-Alternativa získala šest mandátů, po pěti křeslech si připíší ČSSD, ANO 2011 a KSČM. Do zastupitelstva usednou 4 zástupci ODS, o jednoho poslance méně získala Koalice pro Cheb. Dva mandáty patří podle výsledků voleb Svobodným.

„Jsme opravdu potěšeni takovým volebním výsledkem,“ uvedl lídr VPM - Alternativa Miroslav Plevný. „Na druhou stranu si je třeba uvědomit, že rozdíly nejsou veliké. Jednání o koalici tak budou složitá. Ale to je ještě daleko, nerad bych cokoli předjímal.“

Jak uvedl Miroslav Plevný, dokáže si představit i koalici bez vítězné strany. „Šest mandátů není žádná světoborná většina,“ dodal.

Ve volebním štábu ČSSD, která skončila těsně druhá s rozdílem necelého procenta, panovaly smíšené pocity. Na oslavu si členové strany přiťukli sektem, ale pil se i fernet na smutek. „Zůstali jsme jen kousek pod vrcholem,“ řekl lídr kandidátky Petr Navrátil.

Podle něj bude největší problém nového zastupitelstva sestavit fungující koalici. „Ukázalo se, že spojení tří stran není stabilní. Bude tedy nutné sestavit koalici, ve které budou čtyři nejvýraznější strany. Ale lze očekávat, že najít průnik jejich volebních programů bude velmi složité.“

Autoři: , , , ,


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz