Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dnes je u dolního nádraží špinavá zóna, za čas to může být nová čtvrť

  12:05aktualizováno  12:05
Už pouze několik budov zbylo v zadní části karlovarského dolního nádraží. Investor Gamma Property, který je součástí britské developerské společnosti Lordship, se opřel do čištění tamního území, na kterém chce v budoucnu postavit zcela novou část města - Central Park Karlovy Vary za osm miliard.

Na území bývalého depa v areálu karlovarského dolního nádraží pokračují práce na odstranění znečištěné zeminy. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

První etapu dekontaminace zvládla firma už před rokem, ta druhá další rok potrvá. „Se společností Lordship máme uzavřenou smlouvu, jejíž součástí je i to, jakým způsobem bude dekontaminovaná zemina odvážená. Preferenci dostala železniční doprava, aby nebyla zatížená ta silniční,“ uvedl primátor Petr Kulhánek.

Central Park

Karlovy Vary

Developerský projekt vyhrál v roce 2011 cenu veřejnosti v internetovém hlasování soutěže Stavba Karlovarského kraje. Zatímco předchozí vedení města tvořené ODS a ČSSD jej podporovalo, nová koalice v čele s primátorem Petrem Kulhánkem ale tolik nadšená nebyla. Moderní čtvrť nebyla v souladu s územním plánem. Investor vizi přepracoval, zástavbu naplánoval řidší a ustoupil tak od záměru vybudovat na břehu Ohře monolitickou stěnu. Kvůli výhradám k výšce staveb pak radní vypsali architektonickou soutěž. Studie, která z ní vzejde, má dát závazné parametry k zástavbě i dopravnímu řešení.

Části dolního nádraží jsou už mnoho let zamořené ropou a arsenem. Investor postupně strhává zchátralé železniční budovy a chystá se odtěžovat různě silné vrstvy zeminy zhruba do metrové hloubky.

„Do plánu na dekontaminaci spadá i část autobusového terminálu a samozřejmě jeho čištění se musí konat tak, aby dál fungoval. Společnost by měla pokračovat až k jeho vjezdu,“ popsal Petr Kulhánek.

Gamma Property za práce zaplatí zhruba 300 milionů korun, z čehož ovšem velkou část tvoří dotace ze Státního fondu životního prostředí.

Společně se svými pozemky vyčistí investor i některé městské. Podle primátora jde však pouze o střípky z celkové rozlohy území. Kromě Karlových Varů a developera patří další parcely pod dolním nádražím také Českým drahám a firmě ČSAD autobusy Plzeň.

Pozemky si město nechá, chce mít nad areálem kontrolu

Město o prodeji svých pozemků společnosti Gamma Property neuvažuje, a to i z toho důvodu, aby mělo kontrolu nad tím, co se v areálu bude dít. Se stavbou Central Parku to ale zatím nebude mít Lordship úplně jednoduché. Radní minulý rok vyhlásili architektonickou soutěž, ze které měl vzejít návrh na budoucí nejlepší podobu tamního území. Pořízení studie vyhrál tým uznávaného českého ateliéru A69 - architekti s.r.o. Hotová by měla být počátkem příštího roku.

„Studie dá Lordshipu parametry k dalšímu projektování. Předpokládám, že až skončí dekontaminace, bude hotový i upravený záměr společnosti týkající se zástavby tohoto území, který prodiskutují zástupci společnosti a města,“ uvedl primátor.

Zástupci developera však nejsou z postupu radnice nadšeni. Podle Martina Pilky ze společnosti Lordship s nimi zatím město dokument řádně nekonzultovalo. „Nevíme tedy, jak budou upraveny územně plánovací podklady pro tuto lokalitu a jaký vliv to bude mít na náš projekt,“ uvedl.

Zástupci developera z tohoto důvodu nedokážou odhadnout, kdy projekt Central Parku spustí. Martin Pilka pouze konstatoval, že se plány na stavbu moderní čtvrti po uplynulé čtyři roky zcela zastavily. Věří, že v tomto funkčním období bude situace jiná a vývoj Central Parku pokročí.

Vedení magistrátu mělo dříve k projektu Central Parku Karlovy Vary značné výhrady. Nelíbila se mu výška a objemnost některých budov. Proto radní vyhlásili architektonickou soutěž a pořizují studii. Ta by měla dohlédnout, aby plány developera nenarušily vstup lázeňského města do UNESCO.

„Soutěž samozřejmě přihlížela k tomu, že jde o dotykové území městské památkové zóny a počítá i s jejím rozšířením v budoucnu, takže by nic nemělo být v rozporu s naší ambicí vstoupit na prestižní seznam,“ uvedl primátorův náměstek Jiří Klsák. Po dekontaminaci bude za areálem dolního nádraží zatravněná plocha.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Ruska šla na policii kvůli Knížákovu dílu, označila ho za dětské porno

Kvůli této koláži vystavené za sklem výlohy karlovarské Galerie umění neváhala...

Rozruch okolo výstavy Žít jinak v karlovarské Galerii umění, která představuje práce Milana Knížáka, vyvolala ruská...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Další pohroma pro zadlužené Prameny, čeká je dražba části majetku

Obec Prameny s dluhem kolem sta milionů korun a téměř bez majetku, který by se...

Prameny na Chebsku se opět řítí do spirály dluhů. Čeká je dražba části majetku. Poté, co ztroskotala dohoda s...

Pilot záchranářského vrtulníku otestoval nové přistávací místo ve Varech

Testovací přistání vrtulníku Letecké záchranné služby (LZS) Líně.

Další místo pro přistávání záchranářských vrtulníků mají Karlovy Vary. Při testovacím letu ho vyzkoušel pilot Letecké...

Mladík surově zbil matku, policie jej obvinila z pokusu o vraždu

Muž v Karlových Varech brutálně napadl ženu

Karlovarská policie obvinila třiadvacetiletého násilníka, který surově zaútočil na svou matku. Zachránilo ji jen to, že...

Najdete na iDNES.cz