Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dnes je u dolního nádraží špinavá zóna, za čas to může být nová čtvrť

  12:05aktualizováno  12:05
Už pouze několik budov zbylo v zadní části karlovarského dolního nádraží. Investor Gamma Property, který je součástí britské developerské společnosti Lordship, se opřel do čištění tamního území, na kterém chce v budoucnu postavit zcela novou část města - Central Park Karlovy Vary za osm miliard.

Na území bývalého depa v areálu karlovarského dolního nádraží pokračují práce na odstranění znečištěné zeminy. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

První etapu dekontaminace zvládla firma už před rokem, ta druhá další rok potrvá. „Se společností Lordship máme uzavřenou smlouvu, jejíž součástí je i to, jakým způsobem bude dekontaminovaná zemina odvážená. Preferenci dostala železniční doprava, aby nebyla zatížená ta silniční,“ uvedl primátor Petr Kulhánek.

Central Park

Karlovy Vary

Developerský projekt vyhrál v roce 2011 cenu veřejnosti v internetovém hlasování soutěže Stavba Karlovarského kraje. Zatímco předchozí vedení města tvořené ODS a ČSSD jej podporovalo, nová koalice v čele s primátorem Petrem Kulhánkem ale tolik nadšená nebyla. Moderní čtvrť nebyla v souladu s územním plánem. Investor vizi přepracoval, zástavbu naplánoval řidší a ustoupil tak od záměru vybudovat na břehu Ohře monolitickou stěnu. Kvůli výhradám k výšce staveb pak radní vypsali architektonickou soutěž. Studie, která z ní vzejde, má dát závazné parametry k zástavbě i dopravnímu řešení.

Části dolního nádraží jsou už mnoho let zamořené ropou a arsenem. Investor postupně strhává zchátralé železniční budovy a chystá se odtěžovat různě silné vrstvy zeminy zhruba do metrové hloubky.

„Do plánu na dekontaminaci spadá i část autobusového terminálu a samozřejmě jeho čištění se musí konat tak, aby dál fungoval. Společnost by měla pokračovat až k jeho vjezdu,“ popsal Petr Kulhánek.

Gamma Property za práce zaplatí zhruba 300 milionů korun, z čehož ovšem velkou část tvoří dotace ze Státního fondu životního prostředí.

Společně se svými pozemky vyčistí investor i některé městské. Podle primátora jde však pouze o střípky z celkové rozlohy území. Kromě Karlových Varů a developera patří další parcely pod dolním nádražím také Českým drahám a firmě ČSAD autobusy Plzeň.

Pozemky si město nechá, chce mít nad areálem kontrolu

Město o prodeji svých pozemků společnosti Gamma Property neuvažuje, a to i z toho důvodu, aby mělo kontrolu nad tím, co se v areálu bude dít. Se stavbou Central Parku to ale zatím nebude mít Lordship úplně jednoduché. Radní minulý rok vyhlásili architektonickou soutěž, ze které měl vzejít návrh na budoucí nejlepší podobu tamního území. Pořízení studie vyhrál tým uznávaného českého ateliéru A69 - architekti s.r.o. Hotová by měla být počátkem příštího roku.

„Studie dá Lordshipu parametry k dalšímu projektování. Předpokládám, že až skončí dekontaminace, bude hotový i upravený záměr společnosti týkající se zástavby tohoto území, který prodiskutují zástupci společnosti a města,“ uvedl primátor.

Zástupci developera však nejsou z postupu radnice nadšeni. Podle Martina Pilky ze společnosti Lordship s nimi zatím město dokument řádně nekonzultovalo. „Nevíme tedy, jak budou upraveny územně plánovací podklady pro tuto lokalitu a jaký vliv to bude mít na náš projekt,“ uvedl.

Zástupci developera z tohoto důvodu nedokážou odhadnout, kdy projekt Central Parku spustí. Martin Pilka pouze konstatoval, že se plány na stavbu moderní čtvrti po uplynulé čtyři roky zcela zastavily. Věří, že v tomto funkčním období bude situace jiná a vývoj Central Parku pokročí.

Vedení magistrátu mělo dříve k projektu Central Parku Karlovy Vary značné výhrady. Nelíbila se mu výška a objemnost některých budov. Proto radní vyhlásili architektonickou soutěž a pořizují studii. Ta by měla dohlédnout, aby plány developera nenarušily vstup lázeňského města do UNESCO.

„Soutěž samozřejmě přihlížela k tomu, že jde o dotykové území městské památkové zóny a počítá i s jejím rozšířením v budoucnu, takže by nic nemělo být v rozporu s naší ambicí vstoupit na prestižní seznam,“ uvedl primátorův náměstek Jiří Klsák. Po dekontaminaci bude za areálem dolního nádraží zatravněná plocha.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Najdete na iDNES.cz