Dnes je u dolního nádraží špinavá zóna, za čas to může být nová čtvrť

  12:05aktualizováno  12:05
Už pouze několik budov zbylo v zadní části karlovarského dolního nádraží. Investor Gamma Property, který je součástí britské developerské společnosti Lordship, se opřel do čištění tamního území, na kterém chce v budoucnu postavit zcela novou část města - Central Park Karlovy Vary za osm miliard.

Na území bývalého depa v areálu karlovarského dolního nádraží pokračují práce na odstranění znečištěné zeminy. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

První etapu dekontaminace zvládla firma už před rokem, ta druhá další rok potrvá. „Se společností Lordship máme uzavřenou smlouvu, jejíž součástí je i to, jakým způsobem bude dekontaminovaná zemina odvážená. Preferenci dostala železniční doprava, aby nebyla zatížená ta silniční,“ uvedl primátor Petr Kulhánek.

Central Park

Karlovy Vary

Developerský projekt vyhrál v roce 2011 cenu veřejnosti v internetovém hlasování soutěže Stavba Karlovarského kraje. Zatímco předchozí vedení města tvořené ODS a ČSSD jej podporovalo, nová koalice v čele s primátorem Petrem Kulhánkem ale tolik nadšená nebyla. Moderní čtvrť nebyla v souladu s územním plánem. Investor vizi přepracoval, zástavbu naplánoval řidší a ustoupil tak od záměru vybudovat na břehu Ohře monolitickou stěnu. Kvůli výhradám k výšce staveb pak radní vypsali architektonickou soutěž. Studie, která z ní vzejde, má dát závazné parametry k zástavbě i dopravnímu řešení.

Části dolního nádraží jsou už mnoho let zamořené ropou a arsenem. Investor postupně strhává zchátralé železniční budovy a chystá se odtěžovat různě silné vrstvy zeminy zhruba do metrové hloubky.

„Do plánu na dekontaminaci spadá i část autobusového terminálu a samozřejmě jeho čištění se musí konat tak, aby dál fungoval. Společnost by měla pokračovat až k jeho vjezdu,“ popsal Petr Kulhánek.

Gamma Property za práce zaplatí zhruba 300 milionů korun, z čehož ovšem velkou část tvoří dotace ze Státního fondu životního prostředí.

Společně se svými pozemky vyčistí investor i některé městské. Podle primátora jde však pouze o střípky z celkové rozlohy území. Kromě Karlových Varů a developera patří další parcely pod dolním nádražím také Českým drahám a firmě ČSAD autobusy Plzeň.

Pozemky si město nechá, chce mít nad areálem kontrolu

Město o prodeji svých pozemků společnosti Gamma Property neuvažuje, a to i z toho důvodu, aby mělo kontrolu nad tím, co se v areálu bude dít. Se stavbou Central Parku to ale zatím nebude mít Lordship úplně jednoduché. Radní minulý rok vyhlásili architektonickou soutěž, ze které měl vzejít návrh na budoucí nejlepší podobu tamního území. Pořízení studie vyhrál tým uznávaného českého ateliéru A69 - architekti s.r.o. Hotová by měla být počátkem příštího roku.

„Studie dá Lordshipu parametry k dalšímu projektování. Předpokládám, že až skončí dekontaminace, bude hotový i upravený záměr společnosti týkající se zástavby tohoto území, který prodiskutují zástupci společnosti a města,“ uvedl primátor.

Zástupci developera však nejsou z postupu radnice nadšeni. Podle Martina Pilky ze společnosti Lordship s nimi zatím město dokument řádně nekonzultovalo. „Nevíme tedy, jak budou upraveny územně plánovací podklady pro tuto lokalitu a jaký vliv to bude mít na náš projekt,“ uvedl.

Zástupci developera z tohoto důvodu nedokážou odhadnout, kdy projekt Central Parku spustí. Martin Pilka pouze konstatoval, že se plány na stavbu moderní čtvrti po uplynulé čtyři roky zcela zastavily. Věří, že v tomto funkčním období bude situace jiná a vývoj Central Parku pokročí.

Vedení magistrátu mělo dříve k projektu Central Parku Karlovy Vary značné výhrady. Nelíbila se mu výška a objemnost některých budov. Proto radní vyhlásili architektonickou soutěž a pořizují studii. Ta by měla dohlédnout, aby plány developera nenarušily vstup lázeňského města do UNESCO.

„Soutěž samozřejmě přihlížela k tomu, že jde o dotykové území městské památkové zóny a počítá i s jejím rozšířením v budoucnu, takže by nic nemělo být v rozporu s naší ambicí vstoupit na prestižní seznam,“ uvedl primátorův náměstek Jiří Klsák. Po dekontaminaci bude za areálem dolního nádraží zatravněná plocha.Nejčtenější

Do zahrady někdo vylil rtuť, trávník možná bude nutné vybagrovat

Karlovarští hasiči zasahovali na zahradě v Doubí, kam někdo vylil větší...

Nepříjemnost s chemikálií řešili o víkendu majitelé zahrady v karlovarské čtvrti Doubí. Někdo jim na trávník vylil...

Opravář jezdil s autem dál, než měl dovoleno, převrátil ho na střechu

Řidič v Chebu narazil do sloupu veřejného osvětlení a převrátil auto na střechu.

Na pořádné problémy si zadělal automechanik z Karlovarska. Vozem, který měl opravit, jezdil tak dlouho, až ho naboural....Vězně tam svazovali ocelovým lanem. Lágr u Jáchymova zkoumají vědci

Plzeňští archeologové zkoumali tábor Nikolaj na Jáchymovsku. Na snímku vedoucí...

Tábor Nikolaj u Jáchymova srovnaly buldozery v 60. letech se zemí, aby zahladily stopy po nelidském týrání lidí, které...

Z hořícího domu utíkalo jedenáct rodin, dočasně musejí bydlet jinde

Požár třípatrového bytového domu v Lomnici na Sokolovsku

Jedenáct rodin se ocitlo bez střechy nad hlavou po středečním požáru bytového domu v Lomnici na Sokolovsku. Oheň zničil...

Na koalici v Karlových Varech se dohodlo ANO s ODS a hnutím Karlovaráci

Budoucí karlovarská primátorka Andrea Pfeffer-Ferklová (vlevo) z vítězného...

Karlovy Vary mají dohodu o nové vládě. Koaliční smlouvu dopoledne podepsalo vítězné ANO, hnutí Karlovaráci a Občanská...

Další z rubriky

Stěhování technického srdce karlovarského Vřídla nabírá zpoždění

Důležitým argumentem při řešení otázky, zda Vřídelní kolonádu zbourat nebo...

Zhruba měsíční zpoždění bude mít druhá etapa opravy Vřídelní kolonády v Karlových Varech. Z budovy, která je v...

Soud slyšel příběh uprchlíka, kterého v ČSSR věznili za cestu na Západ

Němec Gerd Müller u chebského okresního soudu. Na Česku se domáhá morální...

Morální rehabilitace se po Česku domáhá osmašedesátiletý Gerd Müller z německého Reichenbachu. Před Okresním soudem v...

Včelařů je v Karlovarském kraji konečně dost. Ale chybí jim včely

Absolventská zkouška oboru včelař na Střední lesnické škole ve Žluticích

Včelařů je dost, včelstev na řádné opylení krajiny je ale málo. Potvrzují to informace od včelařů z Chebska. Úbytek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz