Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Kraslicích střední škola zanikla, tak si město otevřelo vlastní

  7:53aktualizováno  7:53
Unikátní škola výroby dechových hudebních nástrojů zanikla v Kraslicích před dvěma lety, protože neměla žáky. Město naštěstí dlouho bez střední školy nezůstalo. Založilo si ji samo pod hlavičkou své Základní a mateřské školy v Havlíčkově ulici.

Nová škola v Kraslicích chce získat do města zpět obor výroby hudebních nástrojů. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Do lavic prvního ročníku v pondělí poprvé usedlo 23 budoucích nástrojařů a strojních mechaniků. Dohromady se jich přihlásilo 25.

Aspoň dva z celkem pěti nabízených učebních oborů se v chudší a poměrně odtržené části kraje podařilo otevřít. Drtivá většina studentů bydlí v Kraslicích a okolí. Patří k nim i Stanislav Gitter. "Nemusím jezdit do školy až do Sokolova. A strojařina je dobré zaměstnání. Práci tady pak seženu, například v Rotasu," plánuje.

Z podobných důvodů si novou a asi nejmenší střední školu v kraji vybral Pavel Červenka. "S mým oborem práci najdu lépe. Až se vyučím, můžu jít do Německa za tátou nebo klidně zůstanu i tady."

Fakta

Obory nové střední školy v Kraslicích

otevírají se nástrojař, strojní mechanik (tříleté), přihlásilo se celkem 25 žáků

- v nabídce zůstaly nevyužité: přírodovědné lyceum se zaměřením na biotechnologie, mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení, mechanik seřizovač (všechno čtyřleté obory s maturitou)

- škola nabízí, že studentům uhradí náklady na dojíždění a téměř polovinu stravného

- v roce 2010 zanikla průmyslovka výroby hudebních nástrojů. Vedení kraje ji předtím sloučilo se Střední živnostenskou školou Sokolov. Odešli poslední studenti a noví se nehlásili. Tradiční obory převzala právě Střední živnostenská škola Sokolov, ale ani ona žáky nenabrala a obory už ani nenabízí na svých internetových stránkách.

Úspěšní absolventi mají téměř stoprocentní jistotu, že zaměstnání najdou. Škola spolupracuje s několika místními firmami. Šikovné řemeslníky postrádají společnosti Kukal a Uhlíř, Kornet, Car Trim, Rotas, PBS, Amati-Denak. Pro ně se budou žáci učit.

"Máme představu, že by studenti po měsíci rotovali, aby si prostředí vyzkoušeli. Ve třetím ročníku by se učili už vyloženě pro firmu, která je pak zaměstná. Je to jeden z kroků, jak tu obnovit střední školství," řekl ředitel SŠ, ZŠ a MŠ v Havlíčkově ulici v Kraslicích Zdeněk Pečenka.

Roli hrají i peníze na dopravu

"Někteří žáci k nám přišli proto, že škola nabízí, že jim cestovné zpětně uhradí. Stačí, když nepropadají a jsou bez kázeňských přestupků," vyjmenoval Pečenka podmínky jedné z výhod.

K druhé výhodě řadí příspěvek města na stravné. Místo 25 korun zaplatí student za oběd jen 15. Ředitel odhadl tyto náklady maximálně na 500 korun denně.

Odborný výcvik čeká mechaniky a nástrojaře už v prvním ročníku. Dva nově přijatí mistři je přivítají v osiřelé budově, kde se studenti dříve učili vyrábět trumpety a klarinety.

"Už teď můžete oslovit potenciální zaměstnavatele. Pevně věřím, že se vám podaří entrée a za tři roky i závěr s výučním listem," nabádal Pečenka nové svěřence při pondělním slavnostním otevření nových dílen.

Nová škola v Kraslicích chce získat do města zpět obor výroby hudebních nástrojů.

"Máme o to eminentní zájem. Naučíme nástrojaře a mechaniky pracovat s kovem. Když budou chtít, mohli by absolvovat zkrácený učební obor výroby hudebních nástrojů, spolupracujeme s výrobcem nástrojů - firmou Amati-Denak," uvedl ředitel školy Pečenka.

Amati by teď podle slov jednatele Václava Hniličky deset až patnáct vyučených lidí uvítala. A každý rok by jich potřebovala pět až deset. "Škola nefunguje, zaměstnance zaučujeme. Navíc nejsme jediní, kdo na Kraslicku a v německém příhraničí dechové nástroje vyrábí," zmínil Hnilička.

Vedení Kraslic střední školu podporuje a čeká, jestli se ujme. "Žáků se nepřihlásilo moc, ale děti aspoň nemusí do učení jezdit daleko. Máme učitele i prostory," hodnotí místostarosta Kraslic Otakar Mika.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

V karlovarské lékárně míchají konopné tablety, nejsou ale pro každého

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice může zpracovávat léčebné konopí. Na...

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice jako jediná ve Varech může od letošního roku zpracovávat léčebné konopí. Poté, co...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Najdete na iDNES.cz