Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Kraslicích střední škola zanikla, tak si město otevřelo vlastní

  7:53aktualizováno  7:53
Unikátní škola výroby dechových hudebních nástrojů zanikla v Kraslicích před dvěma lety, protože neměla žáky. Město naštěstí dlouho bez střední školy nezůstalo. Založilo si ji samo pod hlavičkou své Základní a mateřské školy v Havlíčkově ulici.

Nová škola v Kraslicích chce získat do města zpět obor výroby hudebních nástrojů. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Do lavic prvního ročníku v pondělí poprvé usedlo 23 budoucích nástrojařů a strojních mechaniků. Dohromady se jich přihlásilo 25.

Aspoň dva z celkem pěti nabízených učebních oborů se v chudší a poměrně odtržené části kraje podařilo otevřít. Drtivá většina studentů bydlí v Kraslicích a okolí. Patří k nim i Stanislav Gitter. "Nemusím jezdit do školy až do Sokolova. A strojařina je dobré zaměstnání. Práci tady pak seženu, například v Rotasu," plánuje.

Z podobných důvodů si novou a asi nejmenší střední školu v kraji vybral Pavel Červenka. "S mým oborem práci najdu lépe. Až se vyučím, můžu jít do Německa za tátou nebo klidně zůstanu i tady."

Fakta

Obory nové střední školy v Kraslicích

otevírají se nástrojař, strojní mechanik (tříleté), přihlásilo se celkem 25 žáků

- v nabídce zůstaly nevyužité: přírodovědné lyceum se zaměřením na biotechnologie, mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení, mechanik seřizovač (všechno čtyřleté obory s maturitou)

- škola nabízí, že studentům uhradí náklady na dojíždění a téměř polovinu stravného

- v roce 2010 zanikla průmyslovka výroby hudebních nástrojů. Vedení kraje ji předtím sloučilo se Střední živnostenskou školou Sokolov. Odešli poslední studenti a noví se nehlásili. Tradiční obory převzala právě Střední živnostenská škola Sokolov, ale ani ona žáky nenabrala a obory už ani nenabízí na svých internetových stránkách.

Úspěšní absolventi mají téměř stoprocentní jistotu, že zaměstnání najdou. Škola spolupracuje s několika místními firmami. Šikovné řemeslníky postrádají společnosti Kukal a Uhlíř, Kornet, Car Trim, Rotas, PBS, Amati-Denak. Pro ně se budou žáci učit.

"Máme představu, že by studenti po měsíci rotovali, aby si prostředí vyzkoušeli. Ve třetím ročníku by se učili už vyloženě pro firmu, která je pak zaměstná. Je to jeden z kroků, jak tu obnovit střední školství," řekl ředitel SŠ, ZŠ a MŠ v Havlíčkově ulici v Kraslicích Zdeněk Pečenka.

Roli hrají i peníze na dopravu

"Někteří žáci k nám přišli proto, že škola nabízí, že jim cestovné zpětně uhradí. Stačí, když nepropadají a jsou bez kázeňských přestupků," vyjmenoval Pečenka podmínky jedné z výhod.

K druhé výhodě řadí příspěvek města na stravné. Místo 25 korun zaplatí student za oběd jen 15. Ředitel odhadl tyto náklady maximálně na 500 korun denně.

Odborný výcvik čeká mechaniky a nástrojaře už v prvním ročníku. Dva nově přijatí mistři je přivítají v osiřelé budově, kde se studenti dříve učili vyrábět trumpety a klarinety.

"Už teď můžete oslovit potenciální zaměstnavatele. Pevně věřím, že se vám podaří entrée a za tři roky i závěr s výučním listem," nabádal Pečenka nové svěřence při pondělním slavnostním otevření nových dílen.

Nová škola v Kraslicích chce získat do města zpět obor výroby hudebních nástrojů.

"Máme o to eminentní zájem. Naučíme nástrojaře a mechaniky pracovat s kovem. Když budou chtít, mohli by absolvovat zkrácený učební obor výroby hudebních nástrojů, spolupracujeme s výrobcem nástrojů - firmou Amati-Denak," uvedl ředitel školy Pečenka.

Amati by teď podle slov jednatele Václava Hniličky deset až patnáct vyučených lidí uvítala. A každý rok by jich potřebovala pět až deset. "Škola nefunguje, zaměstnance zaučujeme. Navíc nejsme jediní, kdo na Kraslicku a v německém příhraničí dechové nástroje vyrábí," zmínil Hnilička.

Vedení Kraslic střední školu podporuje a čeká, jestli se ujme. "Žáků se nepřihlásilo moc, ale děti aspoň nemusí do učení jezdit daleko. Máme učitele i prostory," hodnotí místostarosta Kraslic Otakar Mika.

Autor:Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Karlovy Vary opraví provizorní dřevěné krámky, které slouží už sto let

Dřevěné tržní krámky v lokalitě na předělu Lázeňské ulice a Tržiště v Karlových...

Kompletní obnova čeká letos dřevěné krámky v lázeňském centru Karlových Varů. Stejně jako Tržní kolonáda vznikly coby...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

VIDEO: Kraslické razítko s beránkem míří na dopisech do celého světa

Dopisy a pohlednice dostávají v Kraslicích příležitostné poštovní razítko s...

Zaměstnanci pošty v Kraslicích na Sokolovsku opět vyřizují tradiční Velikonoční poštu. Motivem příležitostného razítka...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
3D generalista / grafik, 45 000 Kč, Zlín, ANIMOVANÝ SERIÁL

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 45 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz