Zchátralé bývalé lázně v Kyselce.

Zchátralé bývalé lázně v Kyselce. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V Kyselce se jednalo za zavřenými dveřmi o dalším osudu lázní

  • 20
Bývalé lázně Kyselka mají ještě šanci na přežití. Plán společností Karlovarské minerální vody a C.T.S. Duo, který počítá s bouráním většiny budov a záchranou jen některých objektů, narazil. Náměstkyně ministryně kultury řekla při čtvrtečním jednání za zavřenými dveřmi v sousedním Radošově, že výsledkem schůzky nebude sejmutí památkové ochrany.

O osudu památkově chráněných budov se radili v radošovské restauraci Na Špici zástupci ministerstva kultury, obce Kyselka a další zainteresovaní.

Pokud by lázně přišly o památkovou ochranu, jak společnost Karlovarské minerální vody (KMV) žádá, buldozery by srovnaly většinu ze dvou desítek budov se zemí. Studie firmy počítá jen se záchranou Mattoniho vily, kolonády a ještě několika objektů. Předpokládané náklady jsou 400 milionů korun. (více čtěte zde)

Náměstkyně ministryně kultury Anna Matoušková přichází na setkání v salonku hotelu Na Špici v Radošově.

"Šéf Mattonky Alessandro Pasquale začal promítat svůj projekt, jehož podstatou je bourání. Na to mu náměstkyně ministra řekla, že předmětem jednání určitě nebude dohoda o ukončení památkové ochrany," popsal situaci v hospůdce prezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví Martin J. Kadrman. Přesně řečeno: citoval jednoho z účastníků uzavřeného jednání, na které neměla média přístup.

"Rozhodně jsme nejednali o sejmutí památkové ochrany, radili jsme se o obnově lázní Kyselka," uvedla po své návštěvě náměstkyně ministryně kultury Anna Matoušková. Jednání opustila po dvou hodinách. Omluvila se, že na další otázky nemá čas odpovídat, protože za dvě hodiny musí být v Praze.

Budovy v Kyselce zatím mají stále statut chráněné památky

Ministerstvo napsalo už loni v listopadu na svém webu, že bývalé lázně zůstanou kulturní památkou. Budovy u pramenů mají nadále statut chráněné památky, a to dává naději na jejich záchranu. "Jsem rád, že tomu tak je i po jednání v Radošově," sdělil Martin J. Kadrman.

Náměstkyně ministra podle něj naštvaně odjela, když Alessandro Pasquale začal nahlas uvažovat o tom, jestli jako občan Švýcarské konfederace musí dodržovat české zákony.

Účastníkem jednání byl rovněž památkář Antonín Haidlmaier, jehož oddělení na karlovarském magistrátu uložilo firmě Mattoni pokutu 1,8 milionu korun za špatnou péči o chráněné památky. Sankci potvrdil kraj. (více čtěte zde)

Besídku v Radošově svolala firma Karlovarské minerální vody. Akce sloužila také k tomu, aby se investor seznámil se stanoviskem památkářů. "Bez souhlasu památkářů není možné sejmutí památkové ochrany," upozornil  Martin J. Kadrman. Souhlas podle něj zatím nikdo nedal.

Vlastníkem některých objektů je rovněž Revitalizační investiční společnost Bývalá společnost C.T.S. Duo). "Jednání bylo pozitivní, jsem spokojený. Novou žádost o sejmutí památkové ochrany jsme nepodali. O žádné demolici nemluvíme," uvedl zástupce firmy Pavel Dostál.

Společnost KMV pak v pátek oznámila, že v pondělí na tiskové konferenci v Praze přednese svůj návrh na okamžité řešení patové situace v Kyselce.