Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Benefice pro Filipa vynesla tisíce, poslouží na jeho genetické testy

  9:21aktualizováno  9:21
Štědrý den nastal v karlovarské Staré Roli o tři dny dřív. V sobotu tu muzikantka Veronika Kawuloková uspořádala benefiční koncert pro devítiletého Filipa Přibila. Jeho mentální vývoj je zpomalený, už od svého půlroku se potýká s epileptickými záchvaty, podvýživou, silným úbytkem železa a dalšími potížemi.

Osmiletý Filip sedí na klíně maminky Vlasty, vedle je hudebnice Veronika a bratr Dan. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Dodnes se lékařům ani po několika genetických testech nepodařilo určit Filipovu diagnózu. Podle jejich slov jsou takové případy dva možná tři v Evropě.

"Osm let bojujeme za to zjistit, co s Filipem je. Zatím nevíme vůbec nic. V nemocnici, kam s Filipem docházíme, nám bylo doporučeno zkusit cizinu," vysvětlil tatínek Tomáš Přibil. A právě na genetické testy v Německu, které jsou pro Přibilovi šancí zjistit víc, chtějí Filipovi rodiče použít výtěžek z benefice.

"Na vstupném se nám podařilo vybrat 25 tisíc korun. Někteří lidé podpořili Filipa i tak, že si koupili lístek, i když na koncert nepřišli, protože předvánoční termín se jim nehodil," shrnula Kawuloková.

Dobře to dopadlo, ulevilo se Filipově mamince

"Jsme sami překvapeni, že přišlo a přispělo tolik lidí a našich známých. Měli jsme z toho strach, ale jsme rádi, že to nakonec tak dopadlo," pochvalovala si Filipova maminka Vlasta.

Kromě diváků a hudebníků z kapel Plzeňského a Karlovarského regionu, které se postaraly o program, nechyběl na koncertě ani samotný Filip a jeho rodina. Právě v té mají Přibilovi velkou oporu.

"Na dnešní večer se Filip těšil tak, že nám usnul až v sedm hodin ráno. Hudbu má moc rád, a to jakoukoliv, hlavně nahlas," řekla o svém synovi Vlasta Přibilová. O tom, že se účinkující trefili do Filipova vkusu, svědčí i slova babičky Zdenky Přibilové, která po předání výtěžku všem zúčastněným jménem celé rodiny poděkovala: "Ačkoliv je Filip opravdu nemocný, po celou dobu nám při každém vystoupení šeptal - Umí! Umí!"

Peníze ze sobotního koncertu jsou ale zatím jen začátek. "Ještě nám chybí aspoň 50 tisíc," řekla pořadatelka. Podle jejích slov to rozhodně nebyla poslední akce pro Filipa.

"Sami muzikanti, které jsem oslovila, mě už teď pořád nutí, abych něco uspořádala, nejlépe už v lednu. Já budu ráda, když si od toho aspoň na měsíc odpočinu. V létě ale určitě něco podnikneme," plánovala hudebnice a Filipova mecenáška.

"Budeme rádi, když se nám někdo ozve a pomůže. Sami peníze dohromady nedáme. Proto jsme založili nový účet," dodala Filipova maminka. Zájemci mohou přispívat už teď na konto číslo 35-5966470257/0100.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Najdete na iDNES.cz