Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Loužku na Chebsku tečou splašky jako ve středověku do příkopu

  18:14aktualizováno  18:14
Obrovské překvapení čekalo na silničáře při opravě rozbité komunikace v obci Loužek na Chebsku. Objevili, že přepady septiků ústí přímo do příkopu podél silnice. Radnice řeší nápravu.

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jak dlouho splašky nekontrolovaně vytékají, lze dnes podle mluvčího chebské radnice Tomáše Ivaniče už jen těžko zjistit.

„Jedná se o ekologickou zátěž z minulosti. Staré domovní žumpy dřív pravděpodobně vyvážel bývalý státní statek. Poté, co zanikl, se o odpadní vody z přibližně dvanácti domů už nestaral nikdo. V každém případě je současný stav v rozporu s platnou legislativou,“ přiblížil Ivanič.

Na problém se přišlo víceméně náhodou. To když silničáři začali s rekonstrukcí silnice a odkryli odpadní roury. Na nález upozornili město Cheb. Úředníci pak ve správním řízení uložili tamním obyvatelům povinnost dát věci do pořádku. Vybudovat kanalizaci ale není jen tak. Lidé se proto s prosbou o pomoc obrátili na chebskou radnici.

„Řešit se to musí. Na výběr nemáme, proto jsme začali hned jednat. Zvažovali jsme, zda se vydáme stejnou cestou jako v Aši, kde lidem město přispívá na nový septik, nebo rovnou postavíme kanalizaci,“ nastínil starosta Petr Navrátil s tím, že zatím se jako schůdnější jeví varianta položit v obci kanalizační řad a odvést splašky do malé čističky odpadních vod.

Lidé si budou muset připlatit

Jímky a následné vyvážení by podle předběžných propočtů byly dražší. Ale jsme teprve na začátku. Právě se začala zpracovávat ověřovací studie, která má ukázat, kolik to vlastně bude stát a zda je plán vůbec reálný,“ doplnil Navrátil. Ten také osobním dopisem pozval k jednání na radnici přibližně pět desítek obyvatel, kteří jsou v obci přihlášeni k trvalému pobytu.

„Schůzka se uskuteční 9. ledna. Na setkání by se měli lidé i zástupci radnice dohodnout na nějakém řešení,“ vysvětlil Tomáš Ivanič.

Pokud se ukáže, že projekt stavby kanalizace je životaschopný a záměr posvětí zastupitelstvo, radnice zadá zpracování projektové dokumentace a začne na stavbu shánět dotace nebo strategického partnera.

S nabídkou na spolupráci pravděpodobně osloví i společnost Chevak Cheb, která se stará o kanalizaci ve velké části obcí na Chebsku.

Přestože se do problému vložilo město, jedno je jasné. Obyvatele obce Loužek čekají starosti a výdaje. Například přípojku ke kanalizaci si budou muset uhradit ze svého. A připojit se musí. Majitelům objektů v dosahu kanalizace to totiž nařizuje zákon.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Najdete na iDNES.cz