Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lyžařské areály sázejí na malé lyžaře, v horách přibývá dětských parků

  8:49aktualizováno  8:49
Nejen široké sjezdovky a moderní lanovky jsou trendem v krušnohorských skiareálech. Kdo chce mezi konkurencí uspět, sahá stále častěji k budování dětských lyžařských parků. Letos se jimi mohou pochlubit i dva nejmodernější skiareály - na Plešivci a Klínovci.

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V posledně jmenovaném přitom nejde o jediný areál určený zejména dětem, i s tím nejnovějším má totiž čtyři.

„Ten čtvrtý se nachází u dolní stanice Prima Express lanovky vedoucí z Jáchymova na vrchol Klínovce. Lidé, kteří u ní zaparkují, ušetří z Karlových Varů 34 kilometrů. V dětském parku jsou dva posuvné pásy, které dohromady měří 110 metrů, a také velké množství pomůcek, díky kterým se malí návštěvníci naučí lyžovat,“ uvedl Adam Svačina, manažer skiareálu Klínovec.

Vedení střediska se snažilo, aby v něm děti měly k dispozici všechno - od vestiček a dalších bezpečnostních prvků až po koutek, kde si mohou hrát, případně se ohřát.

„Náš areál nabízí sjezdovky pro všechny úrovně lyžování a dětský park byl tedy nutností. Stáli jsme o to, aby na jižní straně Klínovce měli návštěvníci kompletní zázemí,“ řekl manažer.

Rodiče, kteří chtějí dát dítě do tamního parku, mají několik možností. Buďto využijí svůj skipas, nebo za vstup zaplatí pár desítek korun. Na nohou ovšem musí mít lyže.

Alespoň část nového dětského parku zprovoznil i přes ne zcela optimální teploty skiareál na Plešivci. Zatím funguje společně s modrou sjezdovkou Renata a provozovatelé čekají, až teploty spadnou hlouběji pod nulu, aby spustili i další sjezdovky.

„V otevřené horní části parku jsou dva pojízdné pásy, včetně toho nejdelšího, a dětský kolotoč. Ohlas má veliký, což mě překvapilo. Malé děti si chtějí spíše hrát, proto tu pro ně máme zvířátka a další lyžařské pomůcky,“ popsal jednatel střediska Petr Voráček.

Také na Plešivci vybudovali provozovatelé dětem zázemí, kde mají hernu, mohou si odpočinout a ohřejí se, pokud jim je zima. V současné době tam rozjíždí vedení střediska také občerstvení, funguje skiservis a od konce tohoto týdne také půjčovna, což je součástí zázemí dětského parku.

Dětský park v lázních využívají mateřské školy

Stejně jako na Klínovci je určený jak pro lyžařské školy, tak pro rodiče, kteří chtějí učit své potomky sami. Až bude kompletně v provozu, najdou tam zájemci celkem čtyři pojízdné pásy a další atrakce.

„Dětský park je pro budoucí lyžaře vstupní branou do střediska. Pokud se jim v něm líbí, máme jistotu, že se k nám bude klient dál vracet,“ uvedl jednatel. Na děti myslí léta v Perninku, zázemí mají v areálech Pod Nádražím i Velflink.

Dalším ze skiareálů v regionu, který s dětským parkem přišel, je mariánskolázeňský Snowhill, v němž funguje už čtyři roky. Podle vedoucího střediska Vladimíra Černého se pro něj zaměstnanci rozhodli kvůli vysokému počtu rodin, jež areál navštěvují.

„Sklon sjezdovek nebyl pro výuku dětí všude zcela ideální, proto jsme se rozhodli pro park. Jeho návštěvnost nebyla prvních čtrnáct dní nijak vysoká, pak se toho ale chytly mateřské školy, které zařadily lyžování do výuky. Letos jich je dvaačtyřicet,“ uvedl.

Snowhill postavil dětský park i letos. Je otevřený, ale zatím bez dopravního zařízení. Během letošní sezony se do něj vrátí i kolotoč. Vzhledem k oblibě, kterou si mariánskolázeňský lyžařský park získal, plánuje vedení střediska jeho rozšíření.

„Je to ovšem závislé na budování kapacitně větší lanové dráhy, kterou plánujeme. Pak bude třikrát tak velký, doplníme jej o další pás a snowtubingovou dráhu,“ prozradil Vladimír Černý.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kvůli pletichám kolem zakázek na opravy KV Areny stíhá policie tři muže

KV Arena

Karlovarští kriminalisté stíhají tři muže a dvě právnické osoby kvůli úplatkářství a pletichám při zadávání veřejné...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Dohoda: Císařské lázně opraví kraj, město v nich zřídí koncertní sál

Karlovarské Císařské lázně.

Kraj a město Karlovy Vary se konečně domluvili na postupu oprav Císařských lázní. Vzájemnou shodu stvrdí podpisem...

Najdete na iDNES.cz