Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Mariánských Lázních uvedli do provozu nový dopravní terminál

  17:18aktualizováno  17:18
Nový moderní dopravní terminál pro autobusy a trolejbusy uvedli v úterý do provozu v Mariánských Lázních. Jeho stavba stála více než 67 milionů korun a nachází se v těsném sousedství nedávno zrekonstruované secesní budovy mariánskolázeňského vlakového nádraží.

Nový moderní dopravní terminál pro autobusy a trolejbusy v Mariánských Lázních. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Na první pohled zaujmou štíhlé sloupy s vodorovnými držáky trolejového vedení, připomínající vrtule. Ale i vzdušný, téměř 90 metrů dlouhý přístřešek evokující lázeňskou kolonádu.

Ten cestujícím umožní dostat se z autobusů a trolejbusů na vlakové nádraží i při nepříznivém počasí suchou nohou. Samozřejmostí je bezbariérové přístup i dobře čitelné elektronické informační tabule.

Fotogalerie

"Dopravním terminálem a úpravou nádražního náměstí skončila závěrečná etapa trilogie, která začala výstavbou železničního koridoru a pokračovala rekonstrukcí nádražní budovy," řekl mariánskolázeňský starosta Zdeněk Král.

Byla to podle něho náročná stavba. Lidé se museli smířit s řadou omezení, brodili se po staveništi. "Je to sice moderní stavba, ale v žádném případě není v rozporu s historickou budovou nádraží. Naopak. Spojením minulosti a současnosti vznikla velmi pěkná část města a důstojný příjezd do Mariánských Lázní," pochválil starosta Král.

Nový mariánskolázeňský terminál stál více než 67 milionů korun. Celých 85 procent nákladů pokryla evropská dotace, finančně se podílelo i město Mariánské Lázně.

Vzniklo šest nových zastávek pro trolejbusy a autobusy, našlo se místo i pro bezmála šest desítek nových parkovacích míst pro lidi, kteří k terminálu přijedou autem.

Autobusový terminál se původně měl začít stavět v Mariánských Lázních už před čtyřmi lety. A měl být podstatně dražší, předpokládané náklady byly téměř sto milionů korun. Na zásah Karlovarského kraje se ale rozpočet výrazně snížil, autoři projektu museli oželet například fontánu nebo úpravy přilehlých ulic.

"V plánu byl původně i kruhový objezd, jeho stavbu ale nepovolily podmínky evropských dotací," připomněl náměstek hejtmana pro dopravu Petr Navrátil.

Nový terminál už má i Sokolov, na řadě je Cheb

Stavbě terminálu v Mariánských Lázních předcházela podobná stavba v Sokolově. Moderní autobusové nádraží se staví i v Chebu. "Hotové by mělo být v prosinci letošního roku," řekl Petr Navrátil.

Charakteristickým znakem nového chebského terminálu bude centrální budova ve tvaru šestiúhelníku. Vedle dispečinku a zázemí pro zaměstnance v ní bude také informační centrum pro cestující. Jednotlivá stanoviště autobusů budou rozmístěna kolem šestiúhelníku.

V plánech kraje je i řešení terminálu v krajském městě. "Karlovy Vary mají veliký problém s rozdělením dopravy kvůli velice obtížným přestupům," poznamenal Petr Navrátil, podle nějž musí plány na karlovarský terminál vzniknout díky spolupráci mezi krajem a městem.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

V karlovarské lékárně míchají konopné tablety, nejsou ale pro každého

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice může zpracovávat léčebné konopí. Na...

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice jako jediná ve Varech může od letošního roku zpracovávat léčebné konopí. Poté, co...

Najdete na iDNES.cz