Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Mariánských Lázních se utrhl kus hráze rybníka, vylití zatím nehrozí

  17:32aktualizováno  17:32
V Mariánských Lázních se před několika dny utrhl kus spodní části hráze rybníka Lido, který v sezoně funguje jako městské koupaliště. Neregulovaný odtok vody zatím přímo neohrožuje město, pokud by však došlo k dalšímu narušení hráze, voda by mohla částečně zatopit městskou část Úšovice.

Kvůli narušené hrázi je v plánu postupné úplné vypuštění rybníka, ke kterému už v současné době dochází. Hladina denně klesá přibližně o pět centimetrů. Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Ve městě se kvůli stavu hráze ve středu sešla povodňová komise. "Situace je samozřejmě závažná. Kdyby se hráz protrhla, tak v lokalitě Stavební mlýn by pravděpodobně došlo k zatopení území. Voda by tam zasáhla převážně průmyslové a rekreační objekty," konstatoval mariánskolázeňský starosta Zdeněk Král.

Podle něho už město preventivně upozornilo majitele firem ve Stavebním mlýně, aby odstranili techniku a materiál z blízkosti Kosího potoka, který místem protéká.

Městská policie už také ve středu o situaci informovala majitele nemovitostí v ohroženém území. "Ráno mi volali. Zajímalo je, kolik tu mám aktuálně lidí, kdyby byla nutná evakuace. Říkali, že je poškozená hráz a mohla by teoreticky přijít velká voda," řekl MF DNES Daniel Hančin, provozovatel ubytovny Stavební mlýn v Úšovicích.

Zatím se prý nijak neznepokojuje. "Pokud by se ovšem opravdu vylilo celé Lido a všechna voda šla do Kosího potoka, jistě by nás to zasáhlo," připustil. Ubytovna stojí hned vedle potoka, stejně jako další objekty v lokalitě Stavební mlýn, která je převážně průmyslovou oblastí.

Hráz narušily kořeny stromů

Kvůli narušené hrázi je v plánu postupné úplné vypuštění rybníka, ke kterému už v současné době dochází. Hladina denně klesá přibližně o pět centimetrů. Následovat bude oprava hráze, výpusti a dalších prvků vypouštěcího zařízení.

"Stav hráze teď budou pravidelně kontrolovat hlídky městské policie a také správce," ujistil starosta. Město podle něho zvažuje vyhlášení prvního povodňového stupně.

Rybník Lido je majetkem města. Koupaliště na něm provozuje podnikatel René Plzák. Podle něho pevnost hráze narušily kořeny náletových stromů rostoucích na jejím vnějším úpatí. "Hráz vybudovali před 55 lety v Akci Z. Neexistuje žádná projektová dokumentace. Nikdo neví, z čeho se skládá," naznačil provozovatel.

Protože se vlivem stáří výrazně zhoršil stav a propustnost spodní výpusti, voda si následně při upouštění z rybníka našla alternativní cestu a vyvalila několik kubíků zeminy ve spodní vnější části hráze. Materiál ucpal odtokový žlab a obsah rybníka nyní z narušené hráze postupně vytéká do rybníka Pod Lidem.

Najatá firma nyní s využitím speciální techniky odstraní z vnější části hráze uvolněnou zeminu a pomůže zprůchodnit starý odtok, aby voda při vypouštění odtékala tam, kam má.

K potížím s hrází došlo podle Lenky Zajíčkové z odboru životního prostředí mariánskolázeňské radnice nešťastně krátce před plánovanou kontrolou rybníka. "Stav vodní nádrže této kategorie a jejích prvků musí vlastník prověřit jednou za deset let," upřesnila Zajíčková.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Najdete na iDNES.cz