V okrajových částech kraje je praktických a dětských lékařů málo, takže si nemohou konkurovat. Ilustrační snímek

V okrajových částech kraje je praktických a dětských lékařů málo, takže si nemohou konkurovat. Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

V kraji chybí někteří lékaři a konkurence neexistuje, vadí starostům

  • 4
V okrajových částech Karlovarského kraje chybí praktičtí a dětští lékaři. Stěžují si na to starostové a za pravdu jim dala i regionální šéfka Všeobecné zdravotní pojišťovny Krista Krenkelová. Podle ní se region potýká s velkým problémem - vysokým věkovým průměrem doktorů.

VZP proto letos přistoupila k tomu, že se právě praktiky a pediatry snaží motivovat. Zvýšila jim finanční ohodnocení zhruba o jednu korunu za bod.

"Zvýhodňujeme je také, pokud se zapojí do celoživotního vzdělávání nebo když vychovávají své nástupce," uvedla Krenkelová na úterním setkání vedení kraje se starosty měst a obcí.

Do svízelné situace se dostala před dvěma lety například Aš.

"Skončili dva praktičtí lékaři a výpadek byl fatální. Řešení jsme našli díky příchodu řeckého lékaře, takže teď v našem městě ordinují už čtyři Řekové. Bez nich bychom byli na vymření," zmínil starosta Aše Dalibor Blažek.

Pro inzulin jezdí diabetici desítky kilometrů

Když podle něho jeden z doktorů onemocní, musí pacienti-diabetici jezdit pro předpis na inzulin až do Chebu. "A to je výlet na celý den," podotkl.

Blažek tlumočil také stížnosti občanů, s nimiž lékaři zachází i hrubě a pacientů si neváží.

"Doktoři vědí, že lidé nemohou přejít ke konkurenci, protože lékařů je málo a konkurence vlastně neexistuje. Jsme jako město ochotni připravit ordinaci a lékaře shánět. Dá ale VZP pak novému praktikovi smlouvu?" ptal se Blažek.

Podle Krenkelové to možné je, pokud lékař chybí a péče není dostatečně zajištěna. Regionální ředitelka VZP chválí obce, které se snaží přilákat posily nabídkou lepších podmínek.

"V těchto lokalitách opravdu konkurence chybí. Jsme si vědomi, že lékaři zneužívají toho, že pacienta jinde nepřijmou," dodala Krenkelová.

Starosta Kraslic Zdeněk Brantl ale připomněl, že město se snažilo s VZP na ožehavé téma chybějících lékařů jednat. "Bohužel jsme byli odmítnuti," posteskl si Brantl.

Regionální ředitelka největší zdravotní pojišťovny vidí hlavní problém v tom, že lékaři se kumulují ve větších městech a o práci na venkově nemají zájem. "Všeobecné lékařství se navíc stává nepříliš atraktivním oborem. Lékaři se specializují a odcházejí i do zahraničí," uvedla.

Starosta Jenišova Ivan Truksa navrhuje, aby pojišťovna zařídila výhodnější pobídky pro venkovské doktory. To ale podle Kristy Krenkelové není možné, zákon zvýhodnění nedovoluje.