Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přeměna zámku v Ostrově na sídlo radnice odhalila několik zajímavostí

  8:04aktualizováno  8:04
Ještě tři týdny a Sasko-lauenburský zámek v Ostrově bude mít hotové první dvě části. Rekonstrukce, která mění bývalou průmyslovku v sídlo radnice, se bude smět pochlubit dokončeným vestibulem a zastřešeným atriem, které vzniklo ve dvoře barokní památky.

Dlaždič při práci v atriu Sasko-lauenburského zámku v Ostrově. Památka se už zanedlouho stane novým sídlem místní radnice. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Předpokládáme, že celý zámek bude hotový 30. června, přičemž 11. července jej slavnostně zpřístupníme lidem na akci nazvané Den pro Ostrov," řekl starosta Pavel Čekan.

Radnice zatím do svého nového sídla nalila přes 34 milionů korun, celkem bude oprava stát více než 168 milionů korun. Na část rekonstrukce má město evropskou dotaci.

"Ve dvoraně vznikne podatelna, bufet, budou tam lavičky a výstavní prostory. Další vzniknou v suterénu, kterému se říká konírna. Na návštěvníky tam čeká expozice hornictví na Ostrovsku," popsal starosta.

Zámek v Ostrově odhalil při rekonstrukci několik tajemství. Archeologové v něm objevili dávnou studnu, restaurátoři zase nástěnné malby. Teď se pyšní zastřešeným atriem, proti kterému nic neměli ani památkáři.

Zboural jsem si vlastní školu, žertuje archeolog

Karlovarskému archeologovi Janu Tajerovi se podařilo to, co zřejmě ještě žádnému jinému studentovi. Zboural si vlastní školu. Tak absolvent ostrovské průmyslovky žertuje o přeměně zámku, kde škola sídlila desítky let, v reprezentativní sídlo radnice. Jan Tajer v ní teď provádí archeologický průzkum a objevil během něj několik zajímavostí.

"Našli jsme v zadní části zámku studnu se štoudví a koncem rumpálu. Ukázalo se také, kudy původně vedla městská hradba," vyprávěl archeolog. Co jej však udivilo, je překvapivě málo nálezů střepů a keramického materiálu.

"Ztěžuje nám to datování jednotlivých konstrukcí, takže jsme odkázáni na stavebně-historický průzkum," uvedl. Rekonstrukce bývalého sídla průmyslovky se mu coby absolventovi líbí. Jen mu trochu ztížila orientaci. "Dispozice zámku se poněkud změnila, takže člověk někdy zaváhá, zda jde správně," smál se.

Jednou z částí památky, která už je prakticky hotová, je suterén. Kolaudace jej sice teprve čeká, už teď ho ale zdobí expozice popisující historii šlikovské těžby stříbra. "O tomto prostoru se mluví jako o konírně. Řekl bych, že tu mohlo být všechno možné, jen ne konírna," podotkl archeolog.

Zastřešení atria půjde případně odstranit

O přestavbu zámku se zajímají nejen absolventi průmyslovky, která je v barokní památce vychovávala padesát let, ale také pedagogové. Ti se společně se studenty přestěhovali do dostavěné školy v Klínovecké ulici.

"Pedagogové jsou velmi zvědaví. Už dvakrát během rekonstrukce se tady byli podívat," usmíval se Ladislav Lupač z odboru investic ostrovské radnice.

Úřad doposud funguje ve třech budovách rozesetých po městě. Do opraveného zámku se o prázdninách přestěhují už všechny jeho části. "Kvůli památkovým důvodům nebylo možné přepažit libovolné místnosti. Ty jsou ale veliké, takže v některých bude sedět více lidí pohromadě," popsal.

Finální podobu dostávají také místnosti, které se promění v kanceláře vedení města. Už restaurátorský průzkum předpokládal, že se v nich objeví nástěnné malby. Restaurátoři odkryli ty nejzdařilejší.

Nejvýraznější změnou barokní památky je skleněné zastřešení atria, které drží kovové konstrukce. Památkáři proti nim neměli námitek. "Pokud by se někomu časem nelíbily, není problém je odstranit. Nejedná se totiž o nevratný zásah," řekl Ladislav Lupač.

Až ze zámečku zmizí lešení, které jej před měsícem obepnulo, objeví se ve městě památka ve zcela jiných barvách, než byli lidé dosud zvyklí. Fasáda bude stejná, jako v případě přilehlého Paláce princů - tedy cihlově červená s krémovými doplňky. Ladit s ním bude i pohledová zeď u ostrovského parku, kterou radnice rovněž rekonstruuje.
Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Má socha stojí na zahradě vedle díla Olbrama Zoubka, říká hrdě umělec

Karlovarský sochař Tomáš Dolejš.

Na začátku byla výzva podílet se na návrhu a vytvořit interiér jednoho legendárního karlovarského klubu. Tehdy Tomáš...

Plán pálit na Sokolovsku toxické kaly z Ostravska se starostům nelíbí

Komíny paroplynové elektrárny společnosti Sokolovská uhelná ve Vřesové u Chodova. (ilustrační snímek)

Záměr vozit do spalovny u Sokolova toxické kaly z Ostravy vyvolal v Karlovarském kraji pozdvižení. Lidem vadí, že...

VIDEO: Trojice mužů okradla hosty karlovarských restaurací o milion a půl

Policie hledá trojici mužů, kteří okrádali hosty karlovarských restaurací....

Policie hledá trojici mužů, kteří okrádají hosty karlovarských restaurací. Přestože policisté zatím vědí jen o dvou...

Najdete na iDNES.cz