Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přeměna zámku v Ostrově na sídlo radnice odhalila několik zajímavostí

  8:04aktualizováno  8:04
Ještě tři týdny a Sasko-lauenburský zámek v Ostrově bude mít hotové první dvě části. Rekonstrukce, která mění bývalou průmyslovku v sídlo radnice, se bude smět pochlubit dokončeným vestibulem a zastřešeným atriem, které vzniklo ve dvoře barokní památky.

Dlaždič při práci v atriu Sasko-lauenburského zámku v Ostrově. Památka se už zanedlouho stane novým sídlem místní radnice. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Předpokládáme, že celý zámek bude hotový 30. června, přičemž 11. července jej slavnostně zpřístupníme lidem na akci nazvané Den pro Ostrov," řekl starosta Pavel Čekan.

Radnice zatím do svého nového sídla nalila přes 34 milionů korun, celkem bude oprava stát více než 168 milionů korun. Na část rekonstrukce má město evropskou dotaci.

"Ve dvoraně vznikne podatelna, bufet, budou tam lavičky a výstavní prostory. Další vzniknou v suterénu, kterému se říká konírna. Na návštěvníky tam čeká expozice hornictví na Ostrovsku," popsal starosta.

Zámek v Ostrově odhalil při rekonstrukci několik tajemství. Archeologové v něm objevili dávnou studnu, restaurátoři zase nástěnné malby. Teď se pyšní zastřešeným atriem, proti kterému nic neměli ani památkáři.

Zboural jsem si vlastní školu, žertuje archeolog

Karlovarskému archeologovi Janu Tajerovi se podařilo to, co zřejmě ještě žádnému jinému studentovi. Zboural si vlastní školu. Tak absolvent ostrovské průmyslovky žertuje o přeměně zámku, kde škola sídlila desítky let, v reprezentativní sídlo radnice. Jan Tajer v ní teď provádí archeologický průzkum a objevil během něj několik zajímavostí.

"Našli jsme v zadní části zámku studnu se štoudví a koncem rumpálu. Ukázalo se také, kudy původně vedla městská hradba," vyprávěl archeolog. Co jej však udivilo, je překvapivě málo nálezů střepů a keramického materiálu.

"Ztěžuje nám to datování jednotlivých konstrukcí, takže jsme odkázáni na stavebně-historický průzkum," uvedl. Rekonstrukce bývalého sídla průmyslovky se mu coby absolventovi líbí. Jen mu trochu ztížila orientaci. "Dispozice zámku se poněkud změnila, takže člověk někdy zaváhá, zda jde správně," smál se.

Jednou z částí památky, která už je prakticky hotová, je suterén. Kolaudace jej sice teprve čeká, už teď ho ale zdobí expozice popisující historii šlikovské těžby stříbra. "O tomto prostoru se mluví jako o konírně. Řekl bych, že tu mohlo být všechno možné, jen ne konírna," podotkl archeolog.

Zastřešení atria půjde případně odstranit

O přestavbu zámku se zajímají nejen absolventi průmyslovky, která je v barokní památce vychovávala padesát let, ale také pedagogové. Ti se společně se studenty přestěhovali do dostavěné školy v Klínovecké ulici.

"Pedagogové jsou velmi zvědaví. Už dvakrát během rekonstrukce se tady byli podívat," usmíval se Ladislav Lupač z odboru investic ostrovské radnice.

Úřad doposud funguje ve třech budovách rozesetých po městě. Do opraveného zámku se o prázdninách přestěhují už všechny jeho části. "Kvůli památkovým důvodům nebylo možné přepažit libovolné místnosti. Ty jsou ale veliké, takže v některých bude sedět více lidí pohromadě," popsal.

Finální podobu dostávají také místnosti, které se promění v kanceláře vedení města. Už restaurátorský průzkum předpokládal, že se v nich objeví nástěnné malby. Restaurátoři odkryli ty nejzdařilejší.

Nejvýraznější změnou barokní památky je skleněné zastřešení atria, které drží kovové konstrukce. Památkáři proti nim neměli námitek. "Pokud by se někomu časem nelíbily, není problém je odstranit. Nejedná se totiž o nevratný zásah," řekl Ladislav Lupač.

Až ze zámečku zmizí lešení, které jej před měsícem obepnulo, objeví se ve městě památka ve zcela jiných barvách, než byli lidé dosud zvyklí. Fasáda bude stejná, jako v případě přilehlého Paláce princů - tedy cihlově červená s krémovými doplňky. Ladit s ním bude i pohledová zeď u ostrovského parku, kterou radnice rovněž rekonstruuje.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Najdete na iDNES.cz