Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Ostrově chtějí řešit problémy s Romy. Inspirovali se v Anglii

  13:24aktualizováno  13:24
Radnice v Ostrově na Karlovarsku se při řešení potíží s hlučnými Romy na Mírovém náměstí inspirovala v Anglii. Stejně jako v Londýně jim chce vytvořit prostor určený ke sportování a dalším aktivitám.

Před ostrovským domem kultury by příští rok mělo vzniknout sportoviště a velkoplošná obrazovka. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Jakmile začne pěkné letní počasí, tak starosta Ostrova Pavel Čekan bezpečně ví, co bude na náměstí před Domem kultury následovat.

"Vyrojí se tam mladí Romové, kteří si hrají s míčem. Mírové Náměstí vypadá, že jej obsadila romská menšina. Lidé se proto bojí a nechtějí tam chodit," řekl starosta.

Když za ním přišel nový ředitel Domu kultury Karel Tetur s informací, jak tuto situaci s úspěchem vyřešili v Anglii, tak nabyl přesvědčení, že něco podobného by šlo udělat za určitých okolností také v Ostrově.

"Bude to tak trochu prubířský kámen pro dva nové asistenty prevence kriminality při Městské policii Ostrov. Dohlíželi by si na své lidi a kontrolovali by dodržování pořádku," vysvětlil starosta Čekan.

Lidé se nebojí násilí, ale rány míčem

Romský asistent prevence kriminality Alexandr Durdoň odhaduje, že v parnech bývá na náměstí tak 65 procent Romů.

"Když se hrají míčové hry, tak se starší lidé určitě bojí. Ne ale kvůli tomu, že by se na náměstí odehrávalo nějaké fyzické násilí. Je však možné, že někdo může dostat míčem," sdělil asistent.

Nápad s odděleným místem pro sportování považuje za dobrý. V praxi se s ním setkal při pracovním pobytu v Anglii. Říká, že místo pro fotbal, basketbal a další sporty nikomu nepřekáželo. Spíše naopak.

"Na náměstí před galerií s téměř šesti tisíci obrazů je velké pódium, na kterém lidé sportují anebo se tam konají kulturní představení. Rádi bychom takový projekt zkusili i u nás. Přístup do vyhrazeného prostoru by nebyl anonymní a neomezený, ale přes počítačový terminál. Zájemci, kteří by si chtěli třeba na půl hodiny za pětikorunu zahrát s partou například streetball, by se přihlásili pod svým jménem. V Londýně to fungovalo excelentně," vysvětlil ředitel.

Sport doplní i kulturní akce

Se starostou Čekanem diskutoval o jeho doplňujícím nápadu umístit na fasádu kulturního domu velkoplošnou obrazovku, která by sloužila pro divadelní představení, hudební vystoupení a další kulturní akce. Sport na náměstí by se tak doplňoval s kulturou.

Na oficiální sportoviště se sezonním pódiem už má Tetur vyhlédnuté místo zhruba o ploše 10x7 metrů.

"Vše záleží na penězích, dobré by bylo, kdybychom získali dotace. Zatím dávám dohromady studii, kterou předložím zastupitelům. Příští rok by už mohlo sportoviště pod širým nebem sloužit také mladým členům sportovních klubů."

Starosta s ředitelem Domu kultury mají spojence. Radí se totiž se synem Oty Hofmana, podnikatelem Ottou, který staví pódia po celé Evropě. A na pódiu pro Ostrov chce spolupracovat.

O chystaném projektu ví neoficiálně zástupce velitele městské policie v Ostrově Ladislav Martínek.

"Naše dva romské asistenty prevence kriminality, kteří nastoupili v květnu, na Mírovém náměstí nasadíme. Zpočátku i se strážníky," uvedl Martínek. S porušováním veřejného pořádku na náměstí má své zkušenosti. Jeho podřízení se například setkávají s nebezpečným koupáním lidí v kašnách.

"Minulé léto bylo v parnech dost problémů. Očekávám i letos, že skupina spoluobčanů začne znepříjemňovat pobyt na náměstí," uvedl Ladislav Martínek.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje.

Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit...

V karlovarské lékárně míchají konopné tablety, nejsou ale pro každého

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice může zpracovávat léčebné konopí. Na...

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice jako jediná ve Varech může od letošního roku zpracovávat léčebné konopí. Poté, co...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Najdete na iDNES.cz