Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Omluvte se, žádá šéf Mattonky po řediteli památkové asociace

  12:14aktualizováno  17:53
Krajský soud v Plzni začal projednávat žalobu na ochranu osobnosti, kterou podal generální ředitel společnosti Karlovarské minerální vody Alessandro Pasquale na prezidenta pražské památkové asociace Pavla P. Riese. Šéf Mattonky požaduje omluvu za výroky týkající se chátrajících lázní Kyselka.

Pavel P. Ries (vlevo) a Martin J. Kadrman při demonstraci v lázních Kyselka. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Allesandro Pasquale se žalobou u plzeňského soudu ohradil proti výrokům na svou adresu i na adresu Mattonky. Vadí mu třeba, že o něm Pavel P. Ries z Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví řekl, že ke kulturnímu dědictví v Kyselce chová jako barbar, pro kterého jsou prioritní jen peníze.

V žalobě také stojí, že časté mediální útoky Pavla P. Reise zjevně radikalizují podporovatelé asociace ASORKD. Původně obyčejná kritika se tak podle šéfa Karlovarských minerálních vod změnila na webu zachrante-lazne-kyselka.cz v urážlivé, xenofobní a rasistické útoky.

Čtyři výroky, které vadí A. Pasqualemu

Alessandro Pasquale, generální ředitel společnosti Karlovarské minerální vody

Alessandro Pasquale

"(…) Pasquale nahlas zauvažuje před náměstkyní ministryně kultury, zda musí dodržovat naše zákony coby občan Švýcarské konfederace."

"Na kraji není politický zájem Kyselku řešit. Bohužel to koresponduje se zprávami, že pan hejtman Novotný si začal víc než rozumět s panem Pasqualem, šéfem KVM."

"Protože se ke kulturnímu dědictví v Kyselce dosud chováte jako barbar, pro kterého jsou prioritní jen peníze, (…)"

"Dle otevřených zdrojů (www.cibulka.com) byl totiž Donath dvojnásobným agentem StB, vedený jako důvěrník pod krycím jménem Don a tajným spolupracovníkem StB vedený pod krycím jménem Kurt. Jaké typy lidí si Mattonka najímá na svoji obhajobu, vypovídá mnohé o ní samé. Děsíme se toho, jací lidé mohou stát v pozadí Karlovarských minerálních vod."

Čtvrteční soud trval pouze půl hodiny. Zástupce generálního ředitele KMV totiž navrhl, aby se žaloba nevztahovala pouze na Pavla P. Riese, ale celou asociaci.

Důvodem je prohra firmy v podobném sporu, kterou koncem letošního července řešil pardubický soud. U něj se šéf Mattonky domáhal omluvy po viceprezidentovi asociace Martinu J. Kadrmanovi (čtěte zde).

"Podle soudu mluvil pan Kadrman ústy asociace a nikoli svými ústy. To je důvod, proč žádáme rozšíření o nového účastníka. Ten výsledek v Pardubicích bude, že budeme žalovat asociaci zvlášť. Tomu jsme se zde chtěli vyhnout," zdůvodnil pro ČTK Michal Donath, mediální zástupce společnosti.

O návrhu bude rozhodovat samosoudkyně Irena Ondruszová, která ve čtvrtek vyzvala obě strany ke smíru.

Po Pavlu P. Riesovi žádá Alessandro Pasquale omluvu v předepsaném formátu, kterou má vyvěsit také na internetové stránky zachrante-lazne-kyselka.cz. Současně po prezidentovi asociace požaduje zaplacení soudních nákladů.

"Soudní spory proti P. Riesovi a M. Kadrmanovi vedeme právem proto, abychom zabránili nepodloženým útokům na lidskou důstojnost. Vždy je však zneužívají tak, aby odvrátili pozornost od jejich pravé podstaty," uvedl odpoledne ve vyjádření pro ČTK Pasquale.

Podle něj se oba představitelé ASORKD dopouštějí vůči jeho osobě hrubých urážek, pomluv a lží. "Činí tak dlouhodobě a dokonce i dávno poté, co se situace v Kyselce začala výrazně měnit k lepšímu, kdy se renovační projekty začaly měnit v realitu. Traktáty obou žalovaných o morální odpovědnosti mé vlastní a firmy, v jejímž čele stojím, jsou absolutně liché a necitlivé zejména vůči Kyselce," uvedl.

Pavel P. Ries na svých výrocích trvá. "Za všemi žalovanými výroky si stojím a jsem připraven je soudu zdůvodnit. V současné době jsou proti nám ze strany pana Pasqualeho vedeny čtyři soudní spory. Myslím, že celý národ by ocenil, kdyby tuto vyvinutou energii směroval spíše k záchraně lázní Kyselka. Kdyby si dědictví pana Mattoniho vážil, nemuseli bychom firmu Mattoni kritizovat," uvedl.

Autoři: ,


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz