Zadlužené Prameny se můžou pyšnit krásnou přírodou a příjemným klidem.

Zadlužené Prameny se můžou pyšnit krásnou přírodou a příjemným klidem. | foto: Martin Stolař, MAFRA

V zadlužených Pramenech se rozpadlo zastupitelstvo, budou nové volby

  • 5
Historie v zadlužených Pramenech na Chebsku se opakuje. Zastupitelé se hádají, opozice i s náhradníky odstoupila a zastupitelstvo se rozpadlo. Na podzim tu lidé opět půjdou k volebním urnám.

Situace v jedné z nejzadluženějších obcí v České republice tak připomíná začarovaný kruh. Nejdříve nikdo nechtěl kandidovat, teď to mezi zastupiteli opět skřípe.

Dokonce natolik, že opoziční zastupitel Václav Jeřábek spolu se svými náhradníky odstoupil. Čtyřčlenné zastupitelstvo tak není usnášeníschopné.

„Zákon mluví jasně. Pokud počet zastupitelů klesne pod minimální hranici pěti členů a nejsou náhradníci, musí se konat nové volby,“ uvedl vedoucí odboru správních agend Krajského úřadu v Karlových Varech Daniel Matějíček.

Návrh na volby podává starosta krajskému úřadu a ten jej zašle na ministerstvo vnitra. To pak určí datum nových voleb.

Proč vlastně došlo k rozkolu mezi zastupiteli, nechce Václav Jeřábek komentovat. O něco sdílnější byl jeho náhradník, Luděk Koryta.

„Našemu uskupení se nelíbí dlouhodobě špatná atmosféra v obci. Nikdo nic neví, informace jsou tajné. Rozhodujícím momentem byla výpověď z nájmu pozemku, kterou měl od radnice dostat jeden z obyvatel. Na tom jsme se neshodli a to byla ta poslední kapka. Snad si lidé v Pramenech do dalších voleb ujasní, co je důležité,“ řekl Koryta.

Starostka: Zastupitelstvo funguje, jen není usnášeníschopné

Podle starostky Michaly Málkové zůstává vše při starém. „Zastupitelstvo funguje, jen není usnášeníschopné,“ vysvětluje.

Málková si myslí, že za problémy mezi zastupiteli stojí plán dostat do nového územního plánu objekt stáčírny. „Neříkám, že se bude hned stavět. Ale myslím si, že by v plánu měla být, protože za pět deset let se může situace změnit. Nechceme ji cpát do centra obce. Ale určitě se najde místo, kde by nikomu nevadila,“ řekla Málková.

Prameny se do finančních problémů dostaly právě kvůli plánům na stavbu stáčírny v 90. letech minulého století. Plán však zkrachoval a obec nemohla dostát svým závazkům. Dluhy se spolu s penále postupně vyšplhaly přes sto milionů korun (více čtěte zde).

Dluhy postupně přerostly Pramenským přes hlavu. Zastupitelé se hádali, část jich odstoupila. Do mimořádných voleb v roce 2009 se nepřihlásili žádní kandidáti. Řízení Pramenů převzal správce, kterého jmenovalo ministerstvo vnitra. Následovalo několik neúspěšných pokusů zvolit řádné vedení obce. To se nakonec podařilo v roce 2012 (více čtěte zde).