19. mistrovství oblastí západních a jižních Čech v silovém trojboji všech kategorií

19. mistrovství oblastí západních a jižních Čech v silovém trojboji všech kategorií | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V silovém trojboji vládl Pavel Čurda, nejmladší závodník byl poprvé třetí

  • 0
Celkem pětačtyřicet závodníků, za sedm hodin hotovo. To je rekapitulace devatenáctého mistrovství oblasti jižních a západních Čech v silovém trojboji mužů a žen plus základní soutěže talentů jež pořádali v sobotu Oddíl silového trojboje TJ Baník Sokolov a TJ Spartak Chodov z pověření Výkonného výboru Českého svazu silového trojboje.

„Závody probíhaly velice dobře, nebyl žádný velký problém, žádné pochybení, vše se odehrávalo velice rychle. Do půl hodiny od konce závodů se vyhlašovaly výsledky. Měli spoustu sponzorů, kteří dodali věcné ceny,“ pochvalovala si Hana Takáčová, delegátka soutěže, což je dozor výkonného výboru silového trojboje nad základními soutěžemi.

V klání startovali talentovaná mládež, dorostenci a junioři. „V každé kategorii bylo šest borců,“ říká Takáčová.

Byli to ti, kteří se chtěli zúčastnit mistrovství české republiky dorostenců a juniorů a neměli z loňského roku splněnu VTJ, resp. VTD, umožňující přímý postup. Pro tyto závodníky byla účast na této soutěži povinná jako nominace na mistrovství České republiky.

„Předvedli hezké výkony, dorostenci jakožto patnácti, šestnáctiletí kluci přišli a zazávodili si. Bylo šest dorostenců a šest juniorů, Všichni byli milí, protože si velice pěkně zazávodili,“ míní Hana Takáčová.

Z Chodova byl nejmladší závodník ve startovním poli Petr Kovářík, jenž závodil poprvé. Vážil 57.5 kilogramu a při této váze dřepnul 110 kg, vybenčoval 80 kg a 130 kg zvednul, celkem 320 kilogramů v trojboji.

„Krásně zazávodil. V dorostencích, ač nejmladší, skončil třetí a na první závody to bylo úplně úžasné,“ pochvaluje si ředitelka soutěže.

Muži a ženy starší čtrnácti let, od data narození 5. února 1997, byli rozděleni do patnácti kategorií, které ovšem všechny nebyly obsazeny.

Třeba ženy byly v celém podniku pouze tři. „V trojboji jich bohužel tolik není, spíš se soustředí na benchpress,“ vysvětluje Takáčová.

Tak si pořadí rozdělily následovně. Gabriela Reifová z Chodova skončila třetí s 290 kg v trojboji, druhá byla Kateřina Türbová ze Sokola Bořislav, ta v trojboji dala 310 kg a vyhrála Jana Szmigielová z Domažlic.

„Závodí už pár let a dala rovných 400 kg v trojboji,“ přibližuje vítězku ženské kategorie Hana Takáčová.

V mužích se vše točilo kolem jediného závodníka, který ozářil celé klání.

„Top výkon předvedl Pavel Čurda, pozvedl 320 kg a v trojboji dal 810 kg. Vyhrál absolutně s 457 body. To byl vynikající výkon,“ oceňuje ředitelka soutěže.

Jako místní si nejvíce všímala borců Baníku Sokolov a Spartaku Chodov. I mezi nimi si všimla výborných výkonů.

„Velmi mě překvapil Petr Hrubý z Baníku Sokolov, který je po operaci ramene a vyhrál nejnabitější kategorii do 83 kg. Dával 245 kg v dřepu, vybenčoval 165 kg a 250 kg pozvedl, úplně úžasné. V trojboji 660 kg, to hodil velice krásně. To mi utkvělo v paměti,“ přiznala Hana Takáčová.

Překvapení vzešlo i z druhého pořádajícího oddílu Spartaku Chodov. „Hezky zazávodil Jaroslav Hodík, který si zvýšil svůj osobní rekord o deset kilogramů, dal 130 kg v benči, což je pro něj taky hezký výkon, který ještě nikdy nedal,“ chválí Takáčová chodovského borce.

Celkově z pětačtyřiceti zúčastněných nikdo vyloženě nezklamal a závody měly velmi dobrou úroveň. „Zazávodili všichni krásně a velmi pěkné závody,“ dodává delegátka a původně ředitelka soutěže Hana Takáčová.

Lifteři, sportovci věnující se silovému trojboji, soutěží s ostatními v jejich stejné váhové a věkové kategorii. Závodí se nejprve ve dřepu, následně v benchpressu a nakonec v mrtvém tahu. Závodníci jsou rozděleni do skupin podle nahlášených základních pokusů.

Tyto skupiny nemusí záviset na tom, do jaké váhové a věkové kategorie závodník spadá, spíše jde o to, aby výkony v dané kategorii byly relativně vyrovnané. Začíná závodník s nejnižším nahlášeným pokusem z dané skupiny a po něm následují ti s vyššími základy. Po provedení pokusu závodník nahlásí hmotnost činky na příští pokus. Závodník má po jeho vyvolání čas 60 sekund k zahájení pokusu.

V silovém trojboji se na rozdíl od vzpírání používají tzv. superdresy.Jsou to velmi těsné a tvrdé dresy ze syntetických materiálů šité tak, aby při daném cviku pomohly v nejtěžším místě.

45 závodníků

se zúčastnilo devatenáctého mistrovství oblasti jižních a západních Čech v silovém trojboji mužů a žen a základní soutěže talentů, který pořádali Oddíl silového trojboje TJ Baník Sokolov a TJ Spartak Chodov.

Co je silový trojboj?
Silový trojboj (též powerlifting) je silový sport skládající ze ze 3 disciplín: dřep, benchpress (též tlak na lavici) a mrtvý tah. Silový trojboj je hodně podobný vzpírání, v obou těchto sportech se zvedají velké váhy v různých disciplínách a závodník má na každou z nich tři pokusy. Sportovec věnující se silovém trojboji se nazývá lifter nebo také powerlifter. Lifteři soutěží s ostatními v jejich stejné váhové a věkové kategorii. Závodí se nejprve ve dřepu, následně v benchpressu a nakonec v mrtvém tahu.