Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podepsáno. Desítky studentů usednou do lavic strojní fakulty v Sokolově

  9:04aktualizováno  9:04
Bez zbytečného dojíždění začnou budoucí strojaři z Karlovarského kraje studovat vysokou školu v Sokolově. Od nového akademického roku se pro ně na zdejší Integrované střední škole technické a ekonomické otevře pobočka strojní fakulty Západočeské univerzity v Plzni.

Integrovaná škola v Sokolově (ISŠTE) připravila pro studenty i profesory komfortní zázemí. | foto: MF DNES

Univerzita a kraj v pondělí podepsaly v Sokolově smlouvu. Přihlášku ke kombinovanému (dálkovému) studiu do budoucí pobočky strojní fakulty v Sokolově si podalo osmdesát zájemců .

Vlastně se tak hromadně postarali o zrod tohoto odloučeného pracoviště vysoké školy. Podmínkou totiž bylo, aby se přihlásilo aspoň 50 lidí.

Kantoři budou dojíždět z Plzně do Sokolova na páteční a sobotní výuku.

"Garantujeme úroveň výuky, jako by zdejší studenti navštěvovali strojní fakultu v Plzni," prohlásil děkan fakulty Jiří Staněk. Počet přihlášek ho velmi mile překvapil. Projevila se podle něj reklamní kampaň, kterou vedl Karlovarský kraj spolu s hospodářskou komorou.

Oproti dennímu studiu absolvují strojaři v kombinované formě asi čtvrtinu vyučovacích hodin. Integrovaná škola v Sokolově (ISŠTE) pro ně i profesory připravila komfortní zázemí.

"Ve 3. a 4. patře mají k dispozici knihovnu s nakoupenou literaturou, počítače, kabinety, přednáškovou místnost. Postaráme se o ně dobře," uvedl ředitel ISŠTE Pavel Janus.

Hejtman Josef Novotný věří, že firmy vytvoří svým zaměstnancům podmínky, aby mohli při práci studium zdárně dokončit. "Považuji to za další projekt vedoucí ke snížení nezaměstnanosti. Obzvlášť tady na Sokolovsku."

V prvním ročníku se budou studenti vzdělávat v Sokolově, ve druhém už musí dojíždět do Plzně kvůli laboratorním cvičením. Ve třetím ročníku budou psát bakalářskou práci ve spolupráci se svým zaměstnavatelem.

Studium bude zdarma, provoz zaplatí kraj

Zřejmě se nedá očekávat, že k zápisu na podzim dorazí všech 80 přihlášených. Podle zkušeností z jiné fakulty - ekonomické v Chebu, nastoupí do školy 90 procent všech přijatých. "Většinou totiž studují podle potřeby a podle místa bydliště. Neposílají přihlášky na více škol," uvedl děkan Ekonomické fakulty ZČU v Chebu Miroslav Plevný.

Děkan strojní fakulty Staněk zmínil, že počet přihlášek může ještě stoupnout nad 80 díky vypsanému druhému kolu přijímacího řízení. Lidé s maturitou se mohou hlásit až do poloviny srpna.

"První semestr bereme jako prodloužené přijímací řízení, kde se prokáže, kdo má předpoklady ke studiu. Bývá velká propadovost," uvedl.

Pokusy otevřít pobočku strojní fakulty už se v Sokolově odehrály v letech 2004 až 2007. Ztroskotaly na nezájmu potenciálních studentů. Teď je ovšem situace jiná. Pro kombinovanou formu studia je důležitá motivace uchazečů k získání znalostí a dovedností, které mohou uplatnit v podniku, v němž pracují.

"Domlouvali jsme se, že závěr studia by se více propojil s praxí přímo v průmyslovém podniku. Absolventi by potom v kraji zůstávali," dodal děkan Jiří Staněk.

Studium bude zdarma, na provoz a dojíždění kantorů dá peníze kraj. Předběžně půjde o částku kolem půl milionu korun. Vedení kraje a univerzity podporuje myšlenku, aby se v Sokolově střídalo otevření prvního ročníku strojní a elektrotechnické fakulty.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz