Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Sokolově rozšíří centrum pro léčbu mrtvice. S krajem se dohodli

  10:16aktualizováno  10:16
Pokud by sokolovská nemocnice do konce roku nerozšířila své iktové centrum pro léčbu mozkové mrtvice, ministerstvo by jí sebralo statut tohoto specializovaného centra. Pro zahájení stavby je nutný souhlas Karlovarského kraje, který s jeho udělením váhal. K dohodě ale nakonec dojde, říkají obě strany.

Vedoucí lékař iktového centra v Sokolově Aleš Novák provádí sonografické vyšetření mozkových tepen, | foto: Martin Stolař, MAFRA

V chystané dohodě mezi krajskou vládou a firmou Nemos, která si na 20 let pronajala od kraje Nemocnici Sokolov, zbývá doladit několik drobnosti. Potom už Nemosu nebude nic bránit v tom, aby začal s rozšiřováním centra.

Potřebných 18 milionů na stavbu poskytne nemocnici společnost Sokolovská uhelná.

Krajská vláda dosud váhala s udělením souhlasu ke stavbě, až tím existenci iktového centra ohrozila. Politici měli své ano potvrdit v pondělí, ale věc ještě odložili. "Jakmile právní kanceláře dohodu doladí, sejdeme se, schválíme ji, aby se mohlo začít stavět," ujistil náměstek hejtmana Miloslav Čermák (ČSSD).

Podobně to vidí i druhá strana - jednatel Nemosu Michal Soukup. Hrany sporu se aspoň v případě iktového centra už daří obrušovat.

"Během pár dní bychom mohli stavět," míní Soukup. Uklidnění napjaté situace přinesl slib Nemosu, že po skončení nájmu nebude firma od kraje žádat zůstatkovou hodnotu investice.

Rozpory ale nezmizely kolem dalších velkých oprav, které ve špitálu Nemos se Sokolovskou uhelnou za zády plánoval. Krajská vláda se obává, že by za dvacet let musela Nemosu vracet desítky a stovky milionů.

Manažeři žádají, aby se tedy kraj aspoň držel nájemní smlouvy a posílal na opravy do Sokolova přibližně stejné sumy jako do nemocnic v Karlových Varech a Chebu.

Do sokolovské nemocnice plánují investovat 370 milionů

Rada kraje nyní zareagovala a investice do nemocnic zařadila do akčního plánu na roky 2012 až 2015. Pro Cheb to má být celkem 380 milionů korun, pro Sokolov 370 a pro Karlovy Vary 100 milionů.

"Je správné investovat do všech tří nemocnic. Musí to ale být podle zákonů. Tedy až po posouzení, jestli jsou opravy porodních a operačních sálů nutné a v jakém rozsahu. A musí proběhnout výběrové řízení," řekl hejtman Josef Novotný (ČSSD).

V krajské radě nepanuje shoda. Pro akční plán nezvedl ruku náměstek hejtmana pro majetkové záležitosti Jaroslav Borka. "Nemůžeme slíbit, že peníze budeme rozdělovat mezi Karlovy Vary, Sokolov a Cheb rovnoměrně. Na to já osobně nemohu přistoupit. Sokolovskou nemocnici řídí soukromý subjekt," uvedl Borka (KSČM).

Podle Čermáka se nejedná o koaliční nesváry. "Nechceme dělat rozdíly mezi pacienty ze tří okresů. Nemocnice Sokolov je stále majetkem kraje a chceme, aby poskytovala dobrou péči. Musí být schopna konkurovat a potřebuje třeba opravenou porodnici," sdělil Čermák.

Zařazení investic do akčního plánu sice jednatel Nemosu Michal Soukup vítá, jde ale podle něho jen o první a pouze nezávazný krok. "Následovat by mělo uzavření dohody. Ale kraj z ní teď vyjmul důležitou podmínku, že bude držet poměr investic 40-30-30 do tří nemocnic. Nevíme proč," poznamenal Soukup.

Podle něho se politici sice k rovnoměrnému dělení podpory pro špitály "ústně" hlásí, ale skutečnost je jiná. "Tím, že investují z veřejných peněz jen do některých nemocnic, nabourávají trh a soutěž. To je hlavní problém," dodal Soukup.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Najdete na iDNES.cz