Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Sokolově učí instruktoři ženy, jak se ubránit agresivním útočníkům

  8:04aktualizováno  8:04
V Sokolově přichystali pro ženy pod vedením speciálních instruktorů kurz sebeobrany. Kurz je zdarma a na první lekci přišla plná tělocvična žen a dívek, které se necítí ve městě zrovna bezpečně a chtějí se naučit, jak se ubránit útočníkům.

Instruktor Václav Šimek ukazuje na kurzu sebeobrany v Sokolově jedné z účastnic, jak se vyprostit ze sevření ruky útočníka. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Nebude to žádné lážo plážo, ale věřte, že vás naučíme bránit se kopům, škrcení, pokusu o znásilnění. Budete samy překvapeny. Když se navíc ženská naštve, stává se z ní smrtící zbraň," přivítal své nové žákyně jeden z instruktorů Václav Šimek.

Na úvod přidal pár drsných příkladů, jak třeba útočníka zpacifikovat. "Deštníkem nebo srolovaným časopisem mu klidně vypíchnete oko, zlomíte nos. Netušíte, co se stane, když mu hodíte do obličeje klíče. To je masakr," popisoval instruktor.

Kurzy sebeobrany

Pořádá Městská policie Sokolov každou středu od 16:30 v tělocvičně 2. základní školy. Zdarma, už dva roky tentýž kurz běží pro důchodce. Zpočátku jich cvičit chodilo až šedesát, nyní se jejich počet snížil na 20 až 25. Ženy a senioři bývají nejčastěji terčem přepadení. Při nedávném průzkumu uvedlo 42 procent lidí (většinou žen) v Sokolově, že mají strach vyjít v noci na ulici.

Několik triků, jak lehce vyvléknout ruce z násilníkova držení, zvládly dámy a dívky hned během první hodiny. Mnohé překvapilo, jak rady instruktorů fungují. "No a když ho vzápětí praštíte uvolněným zápěstím do obličeje, bude mít dost," povzbuzoval Šimek svěřenkyně.

"Ale co když mu nějak ublížím?" strachovala se jedna z dívek. "No tak se raději nechte znásilnit," krčil Václav Šimek cynicky rameny.

Jiří Matouš, šéf pořádkové policie v kraji, hned ženy ujišťoval, že se nemusí vůbec bát, že by je pak policisté či soudci popotahovali nebo trestali za aktivní sebeobranu.

V polovině kurzu, někdy před prázdninami, instruktoři přivedou i figuranty, na kterých si ženy a dívky budou moci své umění naostro vyzkoušet.

"Dostaneme vás i do stresových situací, abyste nebyly překvapené, když na vás někdo vybafne. Naučíte se také, jak křičet a volat o pomoc a jak útočníka znejistit," nastínil Šimek.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Najdete na iDNES.cz