Nový přístroj Constellation (vpravo), kterých je v České republice zatím pouze pět, vlevo je operační mikroskop.

Nový přístroj Constellation (vpravo), kterých je v České republice zatím pouze pět, vlevo je operační mikroskop. | foto: Martin Stolař, MAFRA

V sokolovské nemocnici mají americký přístroj, který prý umí zázraky

  • 2
Poslední výkřik vědy a techniky dostali do rukou oční lékaři v sokolovské nemocnici. Pomocí amerického přístroje operují šedý zákal či vážné poruchy na sítnici mnohem šetrněji, rychleji a téměř bezbolestně. Přístroj na leasing stál 3,4 milionu korun.

"Vrátili jsme zrak pacientovi, kterého už všude odepsali. Úplný zázrak," popisuje výhody nového amerického přístroje Constellation v sokolovské nemocnici šéf očního oddělení Andrej Farkaš.

PŘEDNOSTI NOVINKY

- kratší doba operace - to, co dříve trvalo dvě až tři hodiny, teď lékaři zvládnou za třicet až čtyřicet minut
- hojení po operaci probíhá rychleji
- zásah je prakticky bezbolestný
- v oku nezůstávají stehy
- má široké uplatnění z hlediska skladby zákroků

Díky novince se pacienti s problémy zraku dočkají operace rychleji, dosud museli čekat až pět měsíců.

"S tím přístrojem se dá provádět víc zákroků a má široké uplatnění. Můžeme díky němu operovat sítnice, které jsme ještě před půl rokem nemohli."

Dokonalejší technika přináší zrychlení operací i hojení. Zákrok, který dříve trval dvě až tři hodiny, teď odborníci zvládnou za třicet až čtyřicet minut. Je prý téměř bezbolestný a operatér nezanechává v oku žádné stehy.

"Při používání starších přístrojů pacienty oči velmi bolely a ne každý to zvládl. Když na sítnici vznikne díra, je oko nefunkční. Donedávna se s tím nedalo nic dělat. Díky novým možnostem už jsme schopni tkáň odchlípnuté sítnice zrevitalizovat a vrátit pacientům zrak tak, že po operaci čtou," líčí primář Farkaš.