Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V sokolovské nemocnici uvedli do provozu nové rehabilitační oddělení

  15:39aktualizováno  15:39
Další část sokolovské nemocnice prošla výraznou proměnou. Přestavbou pavilonu D za 22 milionů korun vzniklo špičkové rehabilitační oddělení s dvaceti lůžky, ambulancemi, tělocvičnami, elektro i vodoléčbou.

Pacienti z celého kraje po cévních mozkových příhodách, ortopedických i jiných operacích se tu léčí v komfortním prostředí a cvičí na moderních přístrojích.

Rehabilitační oddělení je v sokolovské nemocnici téměř nové. Asi rok ale pracovalo v provizorních podmínkách s menším počtem lůžek. Až teď v opraveném pavilonu D našlo stálé perfektní zázemí.

Fotogalerie

"Pacientům se dvakrát denně věnuje fyzioterapeut, jednou denně ergoterapeut v nově vybavené ergoterapeutické dílně," zmínil například Jiří Štefan, zdravotní ředitel Nemocnice Sokolov.

Lůžkovou rehabilitací splnil špitál poslední podmínku pro další fungování zdejšího iktového centra, kde lékaři zachraňují životy lidí po mozkové mrtvici. Díky nim a navazujícímu cvičení se více než polovina pacientů vrací do domácího prostředí. Od loňského února se tým lékařů a terapeutů staral o 230 nemocných.

"Jsem naprosto spokojena: Nové krásné pokoje, spousta přístrojů a také cvičení, milý personál. Jako sokolovská patriotka ráda vidím, že se nemocnice zvedá," chválila Libuše Hladíková, která se zotavuje po operaci kyčle.

Nemocným pomáhají zlepšovat hybnost i drahé přístroje koupené z evropských dotací prostřednictvím ministerstva zdravotnictví. Například vertikalizační stůl - robotický aparát pro rozpohybování pacientů upoutaných na lůžko. Nebo přístroj pro léčbu těch, kteří zápasí s omezenou funkcí paží. Pacient díky počítačovým snímačům trénuje ruku při počítačových hrách různé obtížnosti.

"Otevírá se nám slušná perspektiva provozovat koncepčně kvalitní péči," prohlásil David Soukup, jednatel firmy Nemos Sokolov, která má nemocnici od kraje v pronájmu a řídí ji. Oceňuje primářku Michaelu Balatkovou, ta kolem sebe shromáždila kvalitní tým zdravotníků.

Modernizace se dočká také oční oddělení

Kromě rehabilitačního pavilonu D otevřela nemocnice také zrekonstruovaný pavilon G (za 11,4 milionu korun). Do něj se přestěhovalo ředitelství. Investorem akcí byl Karlovarský kraj, který vše platil ze svého rozpočtu.

"Přestože má sokolovskou nemocnici v pronájmu soukromá společnost, my do ní investujeme nemalé peníze. Lidé na Sokolovsku totiž nejsou občany druhé kategorie, mají nárok na stejnou péči jako v Karlových Varech," vysvětlil náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Miloslav Čermák.

Přestěhováním ředitelství se v sokolovském špitálu uvolnily prostory v budově E, kde se na letošní rok připravuje kompletní modernizace a rozšíření očního oddělení a gynekologicko-porodnického oddělení.

K tomu je třeba přičíst chystané zateplení, výměnu oken a fasády v pavilonu B a připravovanou rekonstrukci oddělení ARO. To vše zhruba za 50 milionů, které tento týden vyčlenila pro Sokolov krajská vláda.

Primář očního oddělení Andrej Farkaš už se na změny těší. "Ambulance a čekárny nesplňují požadavky 21. století. Kompletně je předěláme všechny. Včetně zázemí pro pacienty, pořádné ventilace, nákupu odpovídajícího přístrojového vybavení. Výrazně se zjednoduší a urychlí organizace práce."

Oční navíc chystá otevření nového laserového centra s kombinovanou nejmodernější soustavou přístrojů v Česku pro odstraňování stále častějších dioptrických vad a operace šedého zákalu.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje.

Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit...

V karlovarské lékárně míchají konopné tablety, nejsou ale pro každého

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice může zpracovávat léčebné konopí. Na...

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice jako jediná ve Varech může od letošního roku zpracovávat léčebné konopí. Poté, co...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Najdete na iDNES.cz