Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli nákladné opravě náměstí v Toužimi omezuje radnice další investice

  9:07aktualizováno  9:07
Město Toužim se musí uskrovnit v investicích. Radnice totiž pokračuje v rekonstrukci centrálního náměstí. A na práce za 38,6 milionu korun padne téměř celý roční rozpočet.

Původní podoba náměstí Jiřího z Poděbrad v Toužimi. | foto: MěÚ Toužim

"To nejhorší už téměř máme za sebou. Dešťová kanalizace je z větší části položena. Nyní nás čeká odtěžení zeminy a následné navážení nových podkladních vrstev pod novou dlažbu," řekl starosta Alexandr Žák.

Po nové žulové dlažbě, chodnících a pěší zóně na náměstí Jiřího z Poděbrad se lidé poprvé projdou v polovině roku 2014. Před tím se vzhled náměstí nezměnil celých 40 let. O dotace z regionálního operačního programu žádala Toužim celkem třikrát, ale ani jednou neuspěla.

Letos se o získání dotací nepokoušela. A kvůli problémům s operačním dotačním programem by město peníze pravděpodobně stejně nedostalo. Firma Metrostav zahájila stavební práce loni 9. srpna.

Rozestavěné náměstí si minulý týden při své návštěvě Karlovarského kraje prohlédl předseda politické strany Národní socialisté - Levice 21. století a současně poslanec parlamentu Jiří Paroubek.

"Z dopravního a estetického hlediska má stavba pro Toužim velký význam. Jedním z řešení finančního problému by byl dodavatelský úvěr Metrostavu, rozložený na deset let," navrhoval.

Radnice našetřila peníze na rekonstrukci poloviny náměstí. "Zbytek musíme někde vzít, takže omezíme některé investice. Opravíme ve městě méně komunikací i chodníků. Všechny práce jsme ale nezastavili," ubezpečilo vedení města. Dokončí se tak opravy chodníku před školou za 1,75 milionu korun. Nová bude i střecha nad jedním školním pavilonem.

Pokračuje i oprava toužimského zámku

Peníze je třeba ale investovat i do toužimského zámku a pivovaru. Na obě památky přispěl po milionu korun Karlovarský kraj a ministerstvo kultury.

Letos budou na pivovaru pokračovat práce na fasádě v úrovni druhého nadzemního podlaží. Dělníci začnou rozebírat zřícenou zámeckou střechu, opraví krovy a položí novou krytinu. "Chceme, aby konstrukce střechy neohrožovala kolemjdoucí," uvedl starosta Žák.

Kvůli opravám náměstí Jiřího z Poděbrad musí počkat i plány na zvelebení zámku. Studii na jeho využití Toužim odložila do té doby, než přestane investovat do náměstí. Jak vedení města říká, žádný bohatý kupec, a tím i investor, bohužel dlouhá léta ve městě není.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Najdete na iDNES.cz