V Pramenech na Chebsku mají lidé na sedmý pokus možnost zvolit vedení obce.

V Pramenech na Chebsku mají lidé na sedmý pokus možnost zvolit vedení obce. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Prameny jsou zas bez vedení, zastupitelům vadí smlouva s ruským investorem

  • 1
V Pramenech na Mariánskolázeňsku, které jsou nejzadluženější obcí v Česku, se opět rozpadlo zastupitelstvo. Odstoupili oba zastupitelé za uskupení Svobodné Prameny, a to včetně náhradníků. Důvodem je plánované uzavření smlouvy s ruským investorem, s níž uskupení nesouhlasí.

„Já jsem podal rezignaci už minulý týden, náhradníci nyní,“ řekl bývalý člen zastupitelstva za uskupení Svobodné Prameny Aleš Dittert.

Lidé v Pramenech tak zřejmě na přelomu roku opět půjdou k předčasným volbám.

„Vadí mi, že smlouva, kterou jsme původně měli na zastupitelstvu schvalovat, by nás postavila do nerovného vazalského vztahu vůči společnosti Real Aspekt, která skoupila většinu našich dluhů. Nelíbí se mi, že ve smlouvě, kde se zavážeme splácet 60 milionů, není ani slovo o úročení. A nesouhlasím se změnami územního plánu, které se dějí tak, jak si je společnost Real Aspekt diktuje,“ konstatoval Dittert.

Podle starostky Michaly Málkové se však žádná smlouva podepisovat neměla.

„Připravili jsme jen návrh úpravy vztahů mezi obcí a firmou Real Aspekt. Očekávala jsem, že se o něm bude diskutovat, že opozice řekne, co se jí nelíbí, a případně přijde s protinávrhem. Ale opravdu jsem nečekala, že namísto diskuze přijdou dva zastupitelé i zbytek náhradníků s rezignací,“ uvedla starostka.

Komunální volby jsou v Pramenech každé dva roky

Málková vzniklou situaci bere jako podpásovku. „Poté, co se nám za poslední rok podařilo snížit dluh ze 120 na 62 milionů, si to jinak vysvětlit nedokážu. Navíc lze předpokládat, že sotva oschne podpis na listinách nových zastupitelů, už se budeme chystat k řádným volbám, které se konají příští rok na podzim,“ doplnila.

Problém nevidí ani ve změně územního plánu. „Obec to nijak nezatěžuje, nepoškozuje, nevidím důvod, proč bychom se změnám měli bránit,“ doplnila.

Volby do obecního zastupitelstva jsou už v Pramenech součástí místního koloritu. Nejprve tu nechtěl nikdo kandidovat. Když se však podařilo v roce 2012 konečně zastupitelstvo sestavit, trvala idyla jen do řádných voleb v roce 2014.

Od té doby se zastupitelé pokaždé po několika měsících vlády rozhádali tak, že zastupitelstvo přestalo fungovat. Lidé tak v Pramenech chodí k urnám přibližně každé dva roky.