Maik Reichel (zcela vlevo) z muzea v německém Lützenu balí do speciální bedny

Maik Reichel (zcela vlevo) z muzea v německém Lützenu balí do speciální bedny Valdštejnovo sedlo. To zamířilo společně s dalšími exponáty z chebského muzea na výstavu do Německa. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Valdštejnův kord, sedlo i boty z muzea v Chebu vystaví v Německu

  • 1
Celkem sedmnáct předmětů z Valdštejnské sbírky zapůjčí muzeum v Chebu na prestižní výstavu do německého Lützenu, která je věnovaná jedné z nevýznamnějších bitev třicetileté války. Návštěvníci se mohou těšit především na vévodovy osobní předměty, které nejsou často k vidění.

"K nejcennějším patří jeho krajkový límec, jezdecké boty nebo kord. To všechno jsou exponáty mimořádné historické hodnoty," uvedl kurátor sbírkových fondů chebského muzea Zbyněk Černý.

Návštěvníci německé výstavy se mohou těšit i Valdštejnovo černé jezdecké sedlo zdobené zlatem. "Sedlo bylo poslední čtyři roky v depozitáři. Tím, že se nám na čas uvolní část expozice, vystavíme druhé, sametové sedlo Albrechta z Valdštejna, které je krásně červené a je vyšívané zlatem a stříbrem," slíbil Zbyněk Černý návštěvníkům chebského muzea.

Převoz zajišťuje spediční firma specializovaná na převoz uměleckých předmětů. Na přepravu drahocenných exponátů přijel do Chebu osobně dohlédnout i vedoucí muzea v Lützenu Maik Reichel.

Výstava v Lützenu

Ojedinělá výstava s názvem Krvavá událost u Lützenu bude věnována jedné z nejvýznamnějších bitev třicetileté války, která se odehrála 16. listopadu 1632 mezi císařskými vojsky pod vedením Albrechta z Valdštejna a švédskými a saskými vojsky pod vedením krále Gustava II. Adolfa.

Vedle archeologických nálezů z místa bojiště bude na výstavě k vidění množství cenných exponátů z Německa, Švýcarka a také České republiky.

Vernisáž lützenské výstavy se uskuteční v pátek 23. března a výstava potrvá do 29. července.

Do městečka nedaleko Lipska putují také předměty, které jsou uloženy v depozitáři muzea a běžní návštěvníci je často nevidí. V Lützenu tak budou vystaveny i historické rytiny s valdštejnskou tematikou nebo vzácné slonovinové řezby z Hallwichovy sbírky.

"Z unikátní kolekce si němečtí kolegové vybrali tři kousky. Na jednom je postava Gustava II. Adolfa, na druhém vjezd Albrechta z Valdštejna do Chebu a na třetím je císař Ferdinand II.," upřesnil kurátor chebského muzea.

To se už od 19. století zaměřuje na tematiku Albrechta z Valdštejna. Vojevůdce a politik evropského formátu byl právě v Chebu 24. února 1634 zavražděn.

Hodnota zapůjčených exponátů se dá jen těžko vyčíslit, mnohé naznačí výše pojistky. Ta je podle Zbyňka Černého asi 5,5 milionu korun.

,