Změny ve vedení vodárenské společnosti Chevak mají zabránit zdražování vody. (Ilistrační snímek)

Změny ve vedení vodárenské společnosti Chevak mají zabránit zdražování vody. (Ilistrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Změny ve vedení vodárny Chevak mají zastavit zdražování vody na Karlovarsku

  • 0
Valná hromada vodárenské společnosti Chevak odvolala ředitelku a ekonomického náměstka. Zástupci největších měst v karlovarském regionu využili své převahy a shodli se i na zmrazení mezd ve společnosti a hlavně na zastavení růstu plateb za vodné a stočné.

"V Chevaku se odehrávají nehorázné ekonomické věci, například v odměňování. Plat ředitelky 160 tisíc korun měsíčně nebo plat ekonoma 130 tisíc včetně tantiém a odměn za členství v předsednictvu jsou nehorázné. Pak se nemůžeme divit, že za vodné a stočné platíme jednu z největších částek v republice," naznačil starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík, nový muž v představenstvu Chevaku, kde zastupuje pátého největšího akcionáře město Františkovy Lázně.

Vedle ředitelky Michaely Polidarové skončili v představenstvu Chevaku i ekonomický manažer Radomil Gold a Vladimír Skala.

"V představenstvu by měli sedět akcionáři a majitelé, ne management firmy. Nemůže to fungovat tak, že německý vlastník, který má třicet procent bude společně s managementem společnost řídit a nikoho jiného k tomu nepustí," pokračoval Mlátilík.

"V dalším kole chceme dosáhnout zachování dnešních cen vodného a stočného. Úspory, díky kterým by se to mohlo podařit, se musí hledat uvnitř společnosti," doplnil chebský místostarosta Tomáš Linda Linda a naznačil kde by společnost měla šetřit.

"Na odměnách, cestovném a podílech na zisku pro vrcholové vedení společnosti se ročně vyplácí více peněz, než kolik na dividendách získávají města a obce, které v Chevaku drží asi sedmdesát procent akcií. Tento stav není dále udržitelný. Zaměříme se více i na zadávání zakázek," zdůraznil místostarosta Chebu.

Akcie Chevaku

V současné době jsou dvojí. Takzvané prioritní s několikanásobně vyšším výnosem drží podle stanov výhradně NGW Duisburg. Ve stanovách je navíc určený termín – rok 2018 – dokdy musí nerovný stav trvat. Němečtí společníci vlastní přitom necelých 30 procent akcií.  Druhým největším podílníkem je město Cheb s více než 16 procenty, následují Mariánské Lázně, Aš a Františkovy Lázně.

Podle ašského starosty Dalibora Blažka v Chevaku došlo k tomu, že sedmdesátiprocentní vlastník, což jsou obce, neměly v představenstvu většinu. "A to pro nás bylo nepřijatelné," řekl Blažek.

Podle něj by ředitelka a ekonomický náměstek měli do představenstva chodit jako zaměstnanci a skládat účty. "Došlo to ale tak daleko, že ekonomický náměstek byl předsedou představenstva, a tedy nadřízeným ředitelky. Rozhodně jsme nechtěli Chevak nějak destabilizovat. Ale finanční plány počítají s poměrně výrazným zdražováním vody v příštích letech. A to nechceme dopustit," zdůraznil.