Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ježíškovi pomohou s razítky na vánoční přání pošťáci z Božího Daru

  9:12aktualizováno  9:12
Na nejvýše položené české poště na Božím Daru budou od prvního prosince razítkovat vánoční přání novým příležitostným razítkem České pošty. Otiskem Ježíška pošťáci opatří několik metráků zásilek a rukama jim projdou blahopřání až z Brazílie či Japonska.

Autorem razítka je Renáta Fučíková | foto: archiv České pošty

Božídarská pošta je součástí zdejšího infocentra. Marek Smitka s kolegyněmi budou vánoční přání razítkovat v době od 1. do 23. prosince. „Čeká nás teď v infocentru pestřejší práce. Svaly už máme připravené. Škoda jen, že si někteří lidé pletou vánoční razítko s Ježíškovou dílnou,“ posteskl si Marek Smitka.

Veřejnost totiž někdy nerozlišuje razítkování vánočních přání a souběžnou akci - Ježíškovu dílnou. Ta končí 5. prosince. Až do této doby mohou děti poslat na božídarskou poštu v Krušných horách speciální formulář včetně přiložené poštovní známky za 17 korun. Na formuláři si děti vypíší dárky, které si přejí pod stromeček. A Ježíšek jim pak odpoví.

A aby to nebylo jednoduché, na božídarské poště končí z celé republiky i obálky, na které děti napsaly třeba jen slovo Ježíšek. Nejhezčí z těchto dopisů bez zpáteční adresy jsou vystavené ve vitrínách božídarského muzea jako důkaz, že neskončily v koši.

Orazítkují tisíce zásilek

Autorem letošního razítka je Renáta Fučíková. Příležitostné poštovní razítko je opatřeno textem „Boží Dar“ a vyobrazeným ležícím Ježíškem v plenkách k příležitosti vánočních svátků.

„Ježíškova vánoční pošta funguje již dvacátým prvním rokem. Před Vánocemi se v Božím Daru začínají hromadit pohledy a vánoční přání z celého světa. Jejich pisatelé mají jedno společné - chtějí mít na svém přání originální Ježíškovské poštovní razítko. Vánoční pošťáci tímto razítkem orazítkují tisíce zásilek,“ uvedla mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Loni pracovníci ježíškovské pošty orazítkovali příležitostným razítkem celkem tři metráky a pětačtyřicet kilogramů vánočních blahopřání. O rok dříve to ale bylo kolem půl tuny.

„Myslím si, že za pokles může zdražení, protože loni v srpnu stoupla cena poštovní známky z 10 na 13 korun. A do ciziny to bylo z 20 na 25 korun,“ konstatoval Marek Smitka.

Právě v Americe, Brazílii, Japonsku a dalších zemích končí část blahopřání. Poštovné platí lidé, kteří zásilky přes božídarskou poštu posílají.

Razítko od Ježíška získá každý na adrese Vánoční pošta, 362 62 Boží Dar. Stačí v obálce poslat ofrankované vánoční přání.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje.

Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit...

Najdete na iDNES.cz