Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoční odměny potěšily tisíce těžařů, zdravotní sestry mají opět smůlu

  9:41aktualizováno  9:41
Spíše než vánočními odměnami si největší zaměstnavatelé v kraji hýčkají své lidi různými benefity po celý rok. Někde si ale na Vánoce přilepšili platy navíc, jinde odměnou díky slušnému ekonomickému výsledku. Vždy přitom záleží na tom, jak se kterému odvětví daří.
Bez vánočních prémií však stejně jako vloni zůstane personál Karlovarské krajské nemocnice, která patří k největším zaměstnavatelům regionu. (ilustrační foto)

Bez vánočních prémií však stejně jako vloni zůstane personál Karlovarské krajské nemocnice, která patří k největším zaměstnavatelům regionu. (ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Jasno o příštím roce má i největší zaměstnavatel v regionu - společnost Sokolovská uhelná. V úterý dopoledne slavnostně podepsali zástupci odborů a vedení novou kolektivní smlouvu.

Průměrný plat, který letos činil 28 287 korun, se příští rok zvýší o dvě procenta. Radost však mohli mít zaměstnanci už letos. Dostali 13. a 14. plat.

"Třináctý plat činí tři tisíce korun na zaměstnance, čtrnáctý máme čtyři tisíce korun. Ten je daný kolektivní smlouvou. Jde o předvánoční mzdu a byla již vyplacená," uvedl Jan Smolka, předseda Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné.

Společnost chce i pro příští rok nalít do sociálního fondu 30 milionů korun, což je stejně jako letos. Zaměstnanci si tak mohou výhod užívat celý rok, nejen na Vánoce. Jejich počet se však zvyšovat nebude.

"V současné době máme téměř 3 800 zaměstnanců a příští rok nepočítáme s přijímáním, spíše obráceně. Je to kvůli ekonomické situaci na trhu jak s uhlím, tak s elektrickou energií. Úplně nejhorší pro nás v současnosti je silný pokles silové elektřiny," vylíčil Jan Smolka.

Witte nabízí i dětské hlídací centrum

Celý rok se o své lidi stará také druhý největší zaměstnavatel v regionu, kterým je nejdecká firma Witte Automotive. Letos se jí podařilo hned třikrát překonat kulatý počet zaměstnanců. Ještě v lednu jich bylo 1 500, v květnu už o stovku více a od září hlásí 1 700 lidí.

"Jsme přesvědčeni, že najít a udržet si schopné, spolehlivé a loajální zaměstnance je umění, o to větší v naší lokalitě. Firma se musí o lidi starat celoročně. Čas Vánoc je zvláštní příležitostí poděkovat. Jako poděkování za tento náročný rok vyplatí firma v polovině prosince roční odměny," uvedl Gerhard Knop, prokurista společnosti.

Zaměstnanci se mohou příští rok těšit na benefity, jako je například týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, sportovní aktivity, odborné a jazykové vzdělávání či firemní lékařská péče.

Svým lidem bude společnost nabízet i služby Dětského hlídacího centra. Firma plánuje další růst, který prý bude jak v Karlovarském kraji, tak na odborném pracovišti v Plzni.

Krajská nemocnice s odměnami nepočítá

V celku dobrý rok má za sebou největší český výrobce porcelánu z Karlovarska, společnost Thun 1794. Protože se firmě dařilo i před Vánocemi, zaměstnanci dostali mimořádnou odměnu, která činila do tisíce korun na hlavu.

"Není to vánoční benefit, když máme možnost lidem něco navíc vyplatit, tak jim to i vyplatíme," uvedl generální ředitel Vlastimil Argman.

Také Thun má pro své zaměstnance celoroční výhody, které jim zajišťuje kolektivní smlouva. Lidé z porcelánky tak dostávají příspěvky třeba na tábory svých dětí nebo sportovní vyžití.

Bez vánočních prémií však stejně jako loni zůstane personál Karlovarské krajské nemocnice, která patří k největším zaměstnavatelům regionu. "Karlovarská krajská nemocnice nebude odměny vyplácet s ohledem na ekonomickou situaci ve zdravotnictví," uvedl Vladislav Podracký, mluvčí KKN.

Na vině je podle něj zejména úhradová vyhláška, která krajské nemocnici značně zkomplikovala život. Personál KKN naposledy dostal plošné odměny v prvním čtvrtletí roku 2011. O kolektivní smlouvě budou odboráři a zástupci zaměstnavatele jednat po Novém roce.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Najdete na iDNES.cz