Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

K dřevěnému Ježíškovi v Chebu přicházejí pasáčci, přivádějí mu kozy

  12:09aktualizováno  12:09
Scéna jako z Bible se odehrává několikrát denně na vánočních trzích na chebském náměstí. K malému Ježíškovi u Josefa a Marie přicházejí pastýři a přivádějí mu tu kozy, tu oslíky.

Mezi těmi, kdo si aspoň chvíli vedl kozu na provázku, byl i čtyřletý Martin. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Oproti opravdovému Betlému neleží ten chebský na okraji Judské pouště nedaleko Jeruzaléma, ale v horní části náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Ježíšek i všechny hlavní biblické postavy jsou sice vyřezané ze dřeva, ale zvířata u nich jsou opravdová. Dvě kozy, dvě ovce a dvě oslice.

Fotogalerie

„Výběh u betlému není moc velký, a tak chodíme ven, aby měla zvířata pohyb. Na procházky jsou zvyklá, a tak je půjčuji i dětem. Chodíme k vánočnímu stromu a zpátky,“ říká Radovan Valenta, který se o dobytek v betlémě stará.

Mnozí návštěvníci už jeho osazenstvo znají z loňska. Tedy až na menší oslici Majdu, která je půlroční dcerou černé Barbie, největšího ze zvířat. Nejčipernější jsou kozy, hnědá Lucka a rohatá Radka.

Rohatou Radku si děti pletou s kozlem

„Jsou pojmenované podle dcery a neteře. Rohatou si pletou děti s kozlem. I když jsou živější, také se nechají rády podrbat. Ne nadarmo se říká ́potřebuje to jako koza drbání ́,“ popisuje Valenta.

Kozy a ovce přivezl z Lipové, kde je u domu využívá na spásání trávy. Občas je i tam vidět, jak se svými zvířaty chodí na procházky. Drží se u něj i bez upoutání. Na náměstí to ale bez provazu nejde. I tak je třeba je hlídat, stejně jako oslíky zapůjčené ze statku Stein u Chebu.

„Loni jsem jednu kozu uvázal blízko stánku s adventními věnci a začala je chroupat. Smrkové větvičky jim chutnají, dávám jim je občas jako lahůdku,“ poznamenává Valenta.

Dokud chovatel zvířatům nezhasne, šaškují jako mimina

K hlavním pokrmům ale patří seno, občas oves a tvrdý chleba. Nechybí ani kostky soli s jódem a voda na pití. „Lidi by neměli zvířata krmit. Najíst dostávají, ale nejsou to čuníci, aby měli od rána do večera plné koryto,“ připomíná chovatel, který na betlém celý den průběžně dohlíží.

Večerku mají zvířata mezi osmou a devátou. „To jim ve chlívě za betlémem zhasnu, jinak by šaškovala. Jsou jako mimina. Jakmile zhasnu, zavřou se jim oči,“ usmívá se chovatel.

Na procházky se zvířata vydávají, když neprší, zvlášť oslům nedělá déšť dobře. Jinak ale sama nastavují hlavu, aby si nechala uvázat provázek okolo krku. A je kolem nich rušno.

„Přišli jsme se třídou, pro děti je to zpestření. Vidíte, jak jsou z těch zvířat nadšené,“ dívá se směrem ke školákům pozorující zvířata učitel Petr Svatek ze ZŠ Kostelní náměstí. V čele třídy školáků byl jedním z těch, kteří si vedli kozu na provázku. „Kozy jsou nejživější,“ vypozoroval Dominik Němček.

„Jak dělá oslík?“ ptá se o kus dál stojící babička svého vnoučka. „Budeme tam i s kozami,“ radují se dvě dámy v nejlepších letech, které se nechaly vyfotit u betléma.

„Nejpřítulnější jsou oslíci, mají rádi, když je lidé pohladí po čele nebo z boku po tváři,“ napovídá Radovan Valenta.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Najdete na iDNES.cz