Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoční trhy v Německu lákají k výletu. V Hofu děti uvidí i kouzelníka

  12:41aktualizováno  12:41
Centra měst v Bavorsku i Sasku žijí vánočními a adventními trhy. Například v bavorském Hofu mají raritu - dřevěnou lyžařskou chatu, do níž se vejde až 150 lidí. Nebo stan, kde se čaruje. Nechybí vůně punče, štoly a rozzářené náměstí. K výletu však lákají i trhy v jiných městech. Nechte se inspirovat.

Weihnachtsmarkt - vánoční trhy v Bavorském Hofu. Jednou z atrakcí je i velký dřevěný otáčivý betlém s prodejnou svařeného vína, punče a grogu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Náměstí Maxplatz v bavorském Hofu zaplnily desítky stylových stánků s širokou nabídkou vánočního zboží a pestrou škálou pochutin. Ve velké dřevěné chatě pro 150 lidí je i hospůdka, kterou provozuje Axel Neumeyer. "Půl litru piva stojí 2,90 eura," prozradil.

Mezi dřevěnými stánky se také nedá přehlédnout osmistěnná stavba, nabízející především svařené víno, ale i další dobroty.

Návštěvníky na první pohled zaujme asi tři metry vysoká nástavba s dvoupatrovým pohyblivým betlémem, kterému dodává energii k otáčení nepřehlédnutelná vrtule.

Adventní trhy v Hofu jsou specifické i tím, že jsou otevřené denně až do 20 hodin. Kromě desítek stánků s typicky vánočním sortimentem nabízejí i dvojici pestře osvícených kolotočů pro malé děti. 

V jejich sousedství se mohou nejmenší projet v malých vagóncích tažených zmenšenou maketou parní lokomotivy. Uprostřed kolejiště stojí řada pohádkových postaviček a zvířátek. Jedna jízda stojí 1,5 eura. Další atrakcí pro děti je vyhřívaný stan s malými židličkami, kde pravidelně vystupuje kouzelník.

Fotogalerie

Největší zájem mají lidé o svařené víno, které se stejně jako loni prodává za 2,5 eura. V nabídce nechybí ani tradiční vánoční lahůdky, štoly pokryté bílou cukrovou krustou, perníkové pečivo nebo dřevěné či skleněné vánoční ozdoby.

Jejich ceny se pohybují podle velikosti a provedení od dvou až po více než dvacet eur u větších skleněných ozdob zdobených zlatem.

Další stánky nabízejí vlněné šály i ponožky, ale také historické kostýmy, koření nebo pečivo z perníku. Na vánočních trzích v Hofu nechybí ani živý betlém s oslíkem a ovečkami.

Z návštěvy Hofu nemusí mít motoristé strach. V okolí náměstí je celá řada příležitostí, kde se dá bez problémů zaparkovat. Ceny na placených parkovištích přitom nejsou nijak závratné, hodina vyjde na jedno euro, tedy asi 25 korun.

Tajným tipem je spodní část Marienstrasse, kde se dá při troše štěstí odstavit auto zcela zadarmo. Na náměstí přitom cesta pohodlnou chůzí zabere asi pět minut.

Trhy v Plavně lákají tisíci pestrých světel

Tip pro příznivce krajek

Tradice vánočních trhů v Plavně (německy Plauen) začala na počátku 18. století. Náměstí Staré tržiště (Altmarkt) zaplňují desítky stánků a dalších atrakcí, nechybí ani obří otáčivý betlém. Slavnostně osvícené jsou nejen stánky, ale i historická radnice. Lidé se o městě spojeném s výrobou krajek mohou dozvědět víc při sobotních komentovaných prohlídkách, které začínají vždy v 11 hodin. Auta lze odstavit v některém ze čtyř parkovacích domů, započatá hodina stojí 1 euro.

Do Marktredwitz na výstavu jesliček

Tip na výlet bez auta

Na vánoční trhy do bavorského města Marktredwitz mohou vyrazit i lidé, kteří nemají auto. Díky přímému vlakovému spojení z Chebu. Cesta trvá necelou půlhodinu, jízdenka stojí 156 korun Nabídku uměleckých předmětů, akvarelů či olejomaleb doprovází na náměstí Marktplatz vystoupení pěveckých sborů, dechových skupin i žáků hudebních škol. Nechybí ani tradiční betlém s živými ovcemi či velká výstava vánočních jesliček a betlémů.

Annaberg láká na řemeslné dílny pro děti

Tip pro malé kutily

Krušnohorské městečko Annaberg - Buchholz na úpatí 832 metrů vysoké hory Pöhlbergu je spojené s výrobou dřevěných pyramid, louskáčků, figurek kouřících mužíčků, andělů či horníků. Vánoční trhy nabízejí kromě tradičního sortimentu i několik dílen, v nichž řemeslníci předvádějí práci se dřevem. Děti si mohou vyzkoušet výrobu vánočních ozdob a dárků. Návštěvu vánočních trhů lze spojit s prohlídkou Krušnohorského muzea, které letos slaví 125 let.

Děti ve Weidenu otevírají okna na kalendáři

Tip pro vinaře

Nejen stánky se zbožím, ale i unikátní přeměna radnice v obrovský adventní kalendář je lákadlem pro všechny, kteří se vydají na vánoční trhy do Weidenu. Na náměstí před starou radnicí jsou trhy každý den až do 23. prosince. Nabídky jsou podobné jako jinde, jen vzhled zdejších trhů připomíná obrázky z etiket na láhvích vánočního vína. Okna na radničním adventním kalendáři otevírají děti od 1. do 24. prosince v pracovní dny v půl páté odpoledne, o víkendech v 16 hodin.

Největší a nejpestřejší: Drážďany

Tip pro světáky

Drážďany nabízejí celkem 12 vánočních trhů, největší je Striezelmarkt (Pletencový nebo Vánočkový trh). Jsou zde kolotoče, stovky stánků nabízející od dortů přes krajky až po vynikající skleněné ozdoby. V centru se dá zaparkovat například u nákupních domů Karstadt, Altmarkt Galerie nebo Centrum Gallery. Poslední je nejlevnější, parkovné tu vyjde na 0,5 eura na hodinu. Z Ústí 55 km, z Teplic 58 km. Cesta autem se vyplatí, vlakem lze jet z Ústí bez přestupu.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Najdete na iDNES.cz