Vedení Karlových Varů se nelíbila některá direktivní nařízení asociace. (Ilustrační snímek)

Vedení Karlových Varů se nelíbila některá direktivní nařízení asociace. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Vary opouští síť „zdravých“ měst. Členství je drahé a téměř bez efektu

  • 1
Karlovarští zastupitelé schválili vystoupení Karlových Varů z Národní sítě zdravých měst. Vedení města se nelíbí některá striktní nařízení asociace, členský poplatek navíc činí téměř 100 tisíc korun.

„Odchod jsme už zvažovali v minulých letech. Důvodem bylo, že přidaná hodnota členství je pro nás velmi mizivá. Všechny aktivity v rámci sítě dělá město Karlovy Vary samo o sobě. A dělalo by je i bez bez členství,“ řekl primátor Petr Kulhánek.

Při rozhodování podle něj hrál roli i poměrně velký členský příspěvek ve výši téměř sto tisíc korun. Za ně město nedostává žádný benefit. Navíc metodika Národní sítě zdravých měst Karlovým Varům poměrně direktivně nařizovala, jak a co má lázeňské město dělat. 

„Mnohdy to bylo v rozporu s našimi představami,“ sdělil primátor. V úterý vystoupení města z Národní sítě zdravých měst schválili zastupitelé a pověřili primátora, aby věc administrativně vyřídil.

Z národní sítě hromadně vystupují i další města v zemi

Karlovy Vary se rozhodly zrušit své formální členství po vzoru jiných měst, které z národní sítě hromadně vystupují. Členem jsou od roku 2007.

Garant Projektu Zdravé město a místní Agendy 21 byl náměstek primátora Jaroslav Růžička, který po volbách odešel z komunální politiky.

Vedení magistrátu pořádalo ve spolupráci s asociací anketu, nazvanou Desatero problémů. Letos se na první místo dostalo nevyhovující silniční spojení Karlových Varů s Prahou. Vadila i absence českých nápisů v obchodech a ve městě.

Seznam nejpalčivějších problémů projednávají obyvatelé jednotlivých městských čtvrtí na diskusních fórech, anebo je posílají písemně. „Diskusní fóra a další aktivity jako je Den mobility nebo Evropský den bez aut zachováme,“ slíbil primátor Petr Kulhánek.