Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vary žalují stát. Chtějí domy, v nichž sídlila policie a za války gestapo

  9:02aktualizováno  9:02
Právníci karlovarské radnice zjistili, že zhruba polovina nemovitosti v ulici I. P. Pavlova, v níž sídlilo bývalé okresní ředitelství policie, historicky patří městu. Vedení Varů se proto rozhodlo zažalovat stát. Ve hře totiž mohou být až desítky milionů korun.

Karlovarská ulice I. P. Pavlova. Po levé straně jsou budovy bývalého okresního policejního ředitelství. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Tři domy a jeden pozemek z komplexu bývalého okresního policejního ředitelství v ulici I. P. Pavlova. Takový majetkový podíl náleží podle právníků radnice městu Karlovy Vary. To už kvůli nemovitostem podalo žalobu na stát, za nějž jedná organizační složka, kterou je krajské ředitelství policie.

Město také požádalo o předběžné opatření, jež znemožní policii její bývalé okresní sídlo prodat. "Naše právní zastoupení, které nám lustruje historický majetek, nedávno zjistilo, že bychom měli mít nárok na tři ze šesti budov komplexu v ulici I. P. Pavlova. Žalobu jsme podali, protože se o městský majetek musíme starat s péčí řádného hospodáře," zdůvodnil žalobu náměstek primátora Jaroslav Růžička.

Budovu bývalého okresního ředitelství, ve kterém během války sídlilo gestapo, v současné době policisté opouštějí. Část se jich stěhuje do zrekonstruované kožní polikliniky ve Vítězné ulici, část do nově postaveného krajského policejního ředitelství ve Dvorech.

Majetek má hodnotu až desítky milionů

Vedení radnice už o historickém majetku v ulici I. P. Pavlova jednalo s karlovarským policejním ředitelem Oldřichem Tomáškem. Nyní očekává, že žalobu na určení vlastnických vztahů podá i policie.

"Oni i my musíme své majetky vymáhat soudně. Jako správní hospodáři. Přesto budeme hledat také mimosoudní dohodu, a to na nejvyšších, tedy ministerských úrovních," řekl Jaroslav Růžička.

Ulice I. P. Pavlova v Karlových Varech. Po levé straně jsou budovy bývalého

Ulice I. P. Pavlova v Karlových Varech. Po levé straně jsou budovy bývalého okresního policejního ředitelství, vpravo řeka Teplá.

Radní zatím netuší, jakou hodnotu mají nemovitosti, o něž město usiluje. Náměstek Růžička předpokládá, že se jedná o miliony nebo desítky milionů korun. Pokud skutečně připadnou městu, chce se radnice dohodnout s policií, aby mohly obě instituce komplex prodat jako celek.

Mluvčí krajského policejní ředitelství Andrea Kávová uvedla, že nárok města na historický majetek policie uznat nehodlá. Budovu totiž z jejího pohledu stavěl ve 30. letech minulého století československý stát pro československou policii. "Bude věcí soudu, aby o sporu rozhodl," řekla Andrea Kávová.

Policejní ředitel Oldřich Tomášek přes mluvčí vzkázal, že doufá, že se kvůli případným vleklým soudům nestane z budovy chátrajících komplex.

Město s policií se přou i o sídlo inspektorátu

Nemovitosti v ulici I. P. Pavlova přitom nejsou jediným sporem, do kterého se město s policií pustilo. Žalobu na určení vlastnictví před časem podalo také na sídlo inspektorátu dopravní policie a obvodního oddělení ve Staré Roli.

Magistrát tvrdí, že policisté užívají objekt neoprávněně. Za pravdu mu již dal karlovarský okresní soud. Nyní bude o sporu rozhodovat Krajský soud v Plzni. Pokud také on rozhodne ve prospěch města, bude muset policie zpětně zaplatit nájemné. To činí kolem 860 tisíc korun.

"Dohodli jsme se, že až soud skončí, nebudeme nijak komplikovat nájemní vztahy. Přáním města je, aby v budově obvodní oddělení policie zůstalo. Podle mého názoru by mělo dojít k odprodeji za symbolickou cenu," řekl Jaroslav Růžička.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Najdete na iDNES.cz