Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Medu bylo letos víc, včelaři v Karlovarském kraji ho ale stihli vyprodat

  • 6
Vysoká kvalita a o něco více medu než v minulých letech. Tak hodnotí včelaři právě končící sezonu. Včelám pomohly v jejich snažení brzký nástup jara a příznivé teploty. Přesto zůstává poptávka po zdravé pochutině stále vyšší než nabídka.

„Za sebe mohu říci, že situace na Chebsku byla dobrá. Minimálně nám pršelo a díky tomu bylo více nektaru v květech,“ ohodnotil sezonu Vladislav Jedlička, který se o své včelky stará už 28 let.

Včelaři jsou ovšem při svém hodnocení poměrně zdrženliví, důvodem je rok 2014, ze kterého se ještě dnes někteří vzpamatovávají.

„Poslední dvě sezony byly ale mírně nadprůměrné. A s ohledem na zdraví včel musím konstatovat, že letošní kvalita medu je vskutku vynikající,“ naznačil Miroslav Dimov z Hřivínova u Verušiček.

Přitom se chovatelé prali s velkým problémem: včely totiž ohrozil nálet brouka Varroa destructora. „Tento brouk se přisaje na včelu a pije jí krev. Samotné včely se tohoto hmyzu nemohou zbavit, ani když si navzájem pomohou,“ popsal Jedlička.

Boj proti broukům lze vést jen dvěma zbraněmi, a to kyselinou mravenčí a lékem Variolem. „Pokud bychom neléčili, mohou včelstva vymřít,“ upozornil dlouholetý chebský včelař.

Právě kvůli této nemoci se před lety špatně - ale neprávem - zapsal český med u nakupujících. „Někdo tehdy koupil ukrajinský med a přeznačil ho na náš, tedy na český. Med přitom obsahoval velké množství antibiotik, kterými se nemocná včelstva léčí na Ukrajině, ale u nás je to zakázáno,“ připomněl Jedlička.

Proto radí, aby lidé nakupovali u svých lokálních včelařů. „Já už jsem letos vyprodaný. Bylo to rychlé, zájem o med je stále velký,“ dodal Jedlička. Podobné to bylo i v Lokti, kde si pro med přišli věrní zákazníci. „Chodí pravidelně, mnoho nových tváří tady nebylo,“ potvrdila jednatelka loketského včelařství.

Opatrně s nákupem v obchodních domech

U včelařů už zájemci téměř nepochodí, plné ale bývají regály v různých supermarketech. Odborníci ovšem doporučují, aby si lidé nejprve přečetli z nálepky na sklenici, co vlastně do nákupního košíku vkládají. Většinou se jedná o různé směsi.

Josef Ševčík je soudní znalec, který si může doma ověřit kvalitu medu. V jednom obchodním domě koupil sklenici, na které bylo napsané horský med. Obsah byl černý jako bota. Po odborném změření se ukázalo, že jde o květový med obarvený karamelem.

„Neznám jediného včelaře, který by se k něčemu podobnému snížil,“ prohlásil už dříve Ševčík. Cena medu se v současné době pohybuje v Karlovarském kraji kolem 120 až 160 korun za jeden kilogram.