Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Žluticích vyučují unikátní obor. Zkoušky skládají první dva včelaři

  11:58aktualizováno  11:58
Nápad žlutické Střední lesnické školy nabídnout zájemcům tříleté studium oboru včelařství vyvolal před lety velké očekávání. Včelaři chybí a přitom si mohou solidně vydělat. I proto budí rozpaky fakt, že letos studia ukončili pouze dva studenti a první ročník zůstane napřesrok pro nezájem zavřený.

Filip Helembai při absolventské zkoušce oboru včelař na Střední lesnické škole ve Žluticích | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Včelařství se většinou dědí z generace na generaci. V případě Filipa Helembaie a Rudolfa Veverky, kteří v těchto dnech ukončují studium tohoto oboru na Střední lesnické škole Žlutice, to ale neplatí. Právě oni se tak možná stanou zakladateli rodinné tradice. Rudolf Veverka k tomu má blízko.

„Starám se o 150 včelstev,“ potvrdil. Jeho spolužák se chce včelařství začít věnovat až po skončení školy. Na jednom se ale shodnou: ani jeden se tomuto oboru nechce věnovat profesionálně. Pro mladé muže, které láká práce v lese, budou včely jenom zdrojem přivýdělku.

Fotogalerie

Uplatnění v oboru by přitom našli bez problémů. „V regionu existuje několik včelích farem. Včelnice mají ale i Lázeňské lesy Karlovy Vary,“ potvrdila zastupující ředitelka školy Libuše Syrovátková.

Navíc na včelařích stojí a padá i zemědělství.

„Naše studenty ovšem vedeme spíš k tomu, aby se v tomto oboru osamostatnili,“ doplnila Syrovátková.

Před třemi roky, kdy ve Žluticích obor otevírali, se do něj přihlásilo sedm studentů. K závěrečným zkouškám došli pouze dva.

Žihadla už nepočítají

„Důvody, proč studenti skončili, byly různé. Někdo z osobních důvodů, další přešli v rámci školy na jiný učební obor,“ přiblížila Eva Wollrábová, která studenty včelařství učila. Je možné, že někdo skončil i kvůli včelím žihadlům.

Obor včelař

Obor včelař má velmi blízko k oboru lesnictví. V minulosti se včelařství vyučovalo v rámci lesnictví jako samostatný předmět.

Jde o tříletý obor se závěrečnou zkouškou

„Když se poprvé postavili k úlům, byli vyjukaní. Dnes je musíme pomalu nutit, aby si brali ochranné pomůcky,“ uvedla učitelka. Ti, kteří vydrželi, ovšem včelí bodnutí nepočítají. Prý se to ani nedá.

„Bylo jich nepočítaně,“ shodují se Filip s Rudolfem. „Ale když jsem k úlu přišel poprvé, nebylo jich moc,“ dodal Filip Helembai.

Pro oba absolventy může být včelařství poměrně dobře placeným koníčkem. Za kilogram medu zákazníci platí 180 až 190 korun a dá se čekat, že kvůli jeho nedostatku se cena bude šplhat ještě výš. Další příjem včelařům zaručuje chov matek. Za jednu lze dostat i dva tisíce.

Zájem mají starší lidé, ale jen o dálkové studium

Střední lesnická škola Žlutice byla donedávna jedinou školou, která obor včelařství nabízela v denním studiu. Dnes má konkurenta v jihomoravských Nasavrkách. Další možnost, jak získat certifikát včelařství, je nástavbové studium v Blatné.

„Obor samozřejmě propagujeme na všech prezentačních akcích, kterých se škola účastní,“ uvedla zastupující ředitelka Libuše Syrovátková. Zájem o obor ovšem nenaplňuje očekávání, s nimiž před třemi lety ve Žluticích obor otevírali.

„V prvním, druhém a třetím ročníku dnes máme celkem pět studentů. A v příštím roce první ročník neotevřeme, protože se do něj přihlásil jediný student,“ potvrdila nezájem mladých ředitelka.

Starší lidé by se ale včelařství učili rádi. Dotazů na tuto možnost je podle Libuše Syrovátkové obrovské množství.

„Ale bohužel pouze na dálkové studium, které naše škola neposkytuje,“ podotkla.

„Letos se ale na včelařství cíleně zaměříme. Rýsuje se možnost spolupráce školy s různými partnery z oboru,“ nastínila nejbližší budoucnost školy Syrovátková.

Bez včelařů se při pěstování plodin neobejdou kvůli opylování zemědělci. Pokud nemají vlastní včelstva, oslovují soukromé včelaře. A těch ubývá. „Zatím s tím problém nemáme, ale co není, může být,“ uvedl Vladimír Tůma, šéf Agrokombinátu Dolní Žandov.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Vedro umí i prospět, v Karlovarském kraji po letech ubývá klíšťat

Ilustrační snímek

Populace klíšťat v Karlovarském kraji poprvé po deseti letech klesá. Může za to mimořádně teplé a suché počasí. Přesto...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Najdete na iDNES.cz