Filip Helembai při absolventské zkoušce oboru včelař na Střední lesnické škole...

Filip Helembai při absolventské zkoušce oboru včelař na Střední lesnické škole ve Žluticích | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ve Žluticích vyučují unikátní obor. Zkoušky skládají první dva včelaři

  • 1
Nápad žlutické Střední lesnické školy nabídnout zájemcům tříleté studium oboru včelařství vyvolal před lety velké očekávání. Včelaři chybí a přitom si mohou solidně vydělat. I proto budí rozpaky fakt, že letos studia ukončili pouze dva studenti a první ročník zůstane napřesrok pro nezájem zavřený.

Včelařství se většinou dědí z generace na generaci. V případě Filipa Helembaie a Rudolfa Veverky, kteří v těchto dnech ukončují studium tohoto oboru na Střední lesnické škole Žlutice, to ale neplatí. Právě oni se tak možná stanou zakladateli rodinné tradice. Rudolf Veverka k tomu má blízko.

„Starám se o 150 včelstev,“ potvrdil. Jeho spolužák se chce včelařství začít věnovat až po skončení školy. Na jednom se ale shodnou: ani jeden se tomuto oboru nechce věnovat profesionálně. Pro mladé muže, které láká práce v lese, budou včely jenom zdrojem přivýdělku.

Uplatnění v oboru by přitom našli bez problémů. „V regionu existuje několik včelích farem. Včelnice mají ale i Lázeňské lesy Karlovy Vary,“ potvrdila zastupující ředitelka školy Libuše Syrovátková.

Navíc na včelařích stojí a padá i zemědělství.

„Naše studenty ovšem vedeme spíš k tomu, aby se v tomto oboru osamostatnili,“ doplnila Syrovátková.

Před třemi roky, kdy ve Žluticích obor otevírali, se do něj přihlásilo sedm studentů. K závěrečným zkouškám došli pouze dva.

Žihadla už nepočítají

„Důvody, proč studenti skončili, byly různé. Někdo z osobních důvodů, další přešli v rámci školy na jiný učební obor,“ přiblížila Eva Wollrábová, která studenty včelařství učila. Je možné, že někdo skončil i kvůli včelím žihadlům.

Obor včelař

Obor včelař má velmi blízko k oboru lesnictví. V minulosti se včelařství vyučovalo v rámci lesnictví jako samostatný předmět.

Jde o tříletý obor se závěrečnou zkouškou

„Když se poprvé postavili k úlům, byli vyjukaní. Dnes je musíme pomalu nutit, aby si brali ochranné pomůcky,“ uvedla učitelka. Ti, kteří vydrželi, ovšem včelí bodnutí nepočítají. Prý se to ani nedá.

„Bylo jich nepočítaně,“ shodují se Filip s Rudolfem. „Ale když jsem k úlu přišel poprvé, nebylo jich moc,“ dodal Filip Helembai.

Pro oba absolventy může být včelařství poměrně dobře placeným koníčkem. Za kilogram medu zákazníci platí 180 až 190 korun a dá se čekat, že kvůli jeho nedostatku se cena bude šplhat ještě výš. Další příjem včelařům zaručuje chov matek. Za jednu lze dostat i dva tisíce.

Zájem mají starší lidé, ale jen o dálkové studium

Střední lesnická škola Žlutice byla donedávna jedinou školou, která obor včelařství nabízela v denním studiu. Dnes má konkurenta v jihomoravských Nasavrkách. Další možnost, jak získat certifikát včelařství, je nástavbové studium v Blatné.

„Obor samozřejmě propagujeme na všech prezentačních akcích, kterých se škola účastní,“ uvedla zastupující ředitelka Libuše Syrovátková. Zájem o obor ovšem nenaplňuje očekávání, s nimiž před třemi lety ve Žluticích obor otevírali.

„V prvním, druhém a třetím ročníku dnes máme celkem pět studentů. A v příštím roce první ročník neotevřeme, protože se do něj přihlásil jediný student,“ potvrdila nezájem mladých ředitelka.

Starší lidé by se ale včelařství učili rádi. Dotazů na tuto možnost je podle Libuše Syrovátkové obrovské množství.

„Ale bohužel pouze na dálkové studium, které naše škola neposkytuje,“ podotkla.

„Letos se ale na včelařství cíleně zaměříme. Rýsuje se možnost spolupráce školy s různými partnery z oboru,“ nastínila nejbližší budoucnost školy Syrovátková.

Bez včelařů se při pěstování plodin neobejdou kvůli opylování zemědělci. Pokud nemají vlastní včelstva, oslovují soukromé včelaře. A těch ubývá. „Zatím s tím problém nemáme, ale co není, může být,“ uvedl Vladimír Tůma, šéf Agrokombinátu Dolní Žandov.