Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Voda je v řadě vlaků luxus, raději si k jízdence kupte vlhčené ubrousky

  16:30aktualizováno  16:30
Vlhčené hygienické ubrousky by si měli v zimě jako povinnou výbavu přikoupit k jízdence pasažéři Českých drah nejen v Karlovarském kraji. Ve starých vlakových soupravách totiž neteče na WC voda. Aby nezamrzla.

Pokud někdo nasedne na vlak, který denně vyjíždí v 5.04 z Chebu do Plzně, v 18.08 z Chebu do Mariánských Lázní a do dalších souprav, jejichž vagony jsou vyrobené v letech 1973 až 1975, má prostě smůlu. Konkrétně u spoje, který jel ve středu z Chebu do Karlových Varů, se o tom přesvědčili dva reportéři MF DNES.

Mýdlo sice na toaletách vlaku nechybělo, voda však netekla.

Mýdlo sice na toaletách vlaku nechybělo, voda však netekla.

„To víte, že nám vadí, když na záchodě neteče voda,“ volal na novináře jeden z cestujících z oken vlaku, který stál na karlovarském horním nádraží a chystal se na zpáteční cestu do Chebu.

Nadšený nebyl při cestě z Chebu do Karlových Varů ani jeden ze dvou průvodčích. „Člověče, vy si tady chodíte a děláte reportáž nebo co?“ divil se průvodčí, když se mu reportéři MF DNES představili.

Druhý průvodčí byl ochotnější. Vysvětlil, že by cestujícím rád pomohl, ale České dráhy v zimním období neplní vodou zastaralé soupravy spěšných a osobních vlaků, aby v nich nepopraskalo potrubí. To, že jsou všechny umývárny a toalety bez vody, vadí i průvodčím.

Stovky vlaků jezdí bez vody

Stav potvrdil ředitel Regionálního obchodního centra Českých drah v Karlových Varech Vladimír Omelka. „Těchto souprav jezdí jenom deset procent,“ vysvětlil. I tak v regionu na hlavních tratích projedou během zimního období stovky spěšných a osobních vlaků bez vody.

Hygienici říkají, že by na každé toaletě měla být tekoucí voda. Jenže s tím nemohou nic udělat, protože se nemají právně o co opřít. Přidávají alespoň radu.

„Vše je o osobní hygieně. Každý může mít v tašce nebo kapse příruční dezinfekci a dezinfikovat si ruce. Nahrazuje to mytí,“ sdělila vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Karlových Varech Martina Prokopová. Dodala, že pokud hygienici dostanou od cestujících stížnost, tak odpoví. Ale ve smyslu, že řešení stížností hygienikům nepřísluší.

Cestující, kteří ve středu cestovali vlakem z Chebu do Karlových Varů, se báli žloutenky typu A, kterou v Chebu rozšiřují bezdomovci a narkomani, myjící se na toaletách velkých nákupních center.

„Nevíte, kdo byl na záchodě bez vody před vámi a sahal na kliku,“ konstatovaly ve vlaku seniorky Anna a Marie. A skutečnost jim dává za pravdu.

Na peronu v Sokolově s ostatními cestujícími na „bezvodní“ vlak z Chebu do Varů čekal mírně podnapilý bezdomovec, který se představil jako Michal Fedor. Přespává provizorně v Chebu. Vlakem do Karlových Varů nakonec neodjel, protože byl bez peněz a žádné se mu na cestu nepodařilo od lidí vyžebrat.

Šanci uspět mají stěžovatelé na krajském úřadu, který objednává u Českých drah dopravní obslužnost v regionu. Poradil to náměstek hejtmana pro dopravu Petr Navrátil. „Ve vlacích chceme mít toaletní papír, mýdlo a vodu.“ Přání ohledně mýdla mu České dráhy splnily. To ve vlaku nechybělo.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz