Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Chebu pomalovali writeři během festivalu zdi, podívejte se

  19:55aktualizováno  19:55
V Chebu přibyla další tři místa, na nichž lze vidět současné trendy street artu. Svá díla na nich zanechali účastníci třetího ročníku festivalu Graffiti Boom, který pořádá chebská Galerie výtvarného umění (GAVU).

Více než dvacet writerů z tuzemska a německých Drážďan tvořilo u výměníku na sídlišti Skalka, v tělocvičně 1. základní školy a v garážích obchodního centra Dragoun.

"GAVU je jedinou oficiální institucí, která takový projekt umožňuje mimo výstavní prostory. Tedy tam, kam graffiti opravdu patří," říká kurátor galerie Jiří Gordon. Galerie zve na festival Graffiti BOOM autory, kteří si už v oblasti street artu vybudovali jméno.

Fotogalerie

"Jsou to kluci kolem třicítky, kteří už nemají potřebu vyhledávat adrenalin. Raději v klidu pracují a dopřejí si čas na kvalitní díla. Čas je to, co jim chybí, pokud ilegálně tvoří po zdech," říká Jiří Gordon.

Jedním z nich je i grafik a výtvarník Michal Škapa zvaný TRON, který vytvořil malbu s názvem Evoluce na zdi chebské základní školy. S prvními tagy začal pražský výtvarník pár let po revoluci. Metropole byla tehdy šedivá a graffiti v počátcích.

"Měl jsem kamaráda, s nímž jsem jezdil hodně do ciziny. Tam jsem objevil sféru, která ve světě už dávno jela. Zhruba patnáct let jsem se věnoval klasickému graffiti, ke kterému se vracím do dneška. Poslední tři roky dělám spíše velkoformátové zdi," říká čtyřiatřicetiletý TRON.

To, že opustil ilegální linku streetového umění má prý jistou souvislost s věkem. "Když už má člověk tohle období za sebou, začne soustředit energii jiným směrem. Už nemám čas běhat někde po nocích," přiznává výtvarník, kterého graffiti protáhlo celým světem.

Tvořil v Berlíně, který je pro české writery počáteční inspirací, New Yorku, kde celá subkultura vznikla i Holandsku, Francii, Číně nebo Brazílii. Jak jeho práce vypadají, se mohou do 26. srpna podívat návštěvníci GAVU, kde má TRON výstavu nazvanou Ode zdi ke zdi.

Je podle vás graffiti umění?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 24. srpna 2012. Anketa je uzavřena.

Ano 79
Ne 23Nejčtenější

První liga: Budějovice těsně zdolaly Litoměřice, Vary uspěly ve Frýdku

Budějovičtí hokejisté slaví gól.

Největší aspiranti na postup do extraligy ve 40. kole první hokejové ligy uspěli. Vedoucí České Budějovice měly na...

O replice Vřídelní kolonády rozhodovalo málo voličů, referendum neplatí

Vřídelní kolonáda - reprodukce z kalendáře ´Karlovy Vary v minulosti aneb zbytečně zbořené stavební skvosty vřídelního města´ pro rok 2011.

Historicky první referendum v Karlových Varech týkající se podoby Vřídelní kolonády je neplatné. Hlasovat o obnově...Jsem v lese a zraněná, nemůžu chodit, volala žena policistům

Ilustrační foto.

Policisté na Chebsku pátrali v lese po ženě, která se na procházce se psem zranila a nemohla chodit. Nevěděla ani, kde...

Kultura ve Varech je, jen o ni není zájem, říká provozovatel klubu

David Rudolf z karlovarského klubu Crux.

Karlovarský klub Crux, netradiční prostor spojující hudební klub s lezeckou stěnou a dětským koutkem, již neotevře....

Vítr lámal stromy, několik jich spadlo na auta u karlovarských hotelů

Vítr v Karlovarském kraji lámal stromy, ty spadly na několik aut.

Nepříjemné překvapení čekalo na majitele aut zaparkovaných před karlovarskými hotely i na dalších místech v kraji. Při...

Další z rubriky

Méně času na zásobování nás diskriminuje, stěžují si podnikatelé z Varů

Centrum Karlových Varů.

Od prvního dne letošního roku platí nové omezení doby vjezdu na pěší zónu karlovarské v ulici T. G. Masaryka. Na...

Výhod pro seniory přibývá, mají levnější dopravu i možnost vzdělávání

Peníze, bankovka, tisíc, korun, důchodci, směnárny, penze

Stále více měst i organizací v kraji myslí na seniory. Zatímco radnice jim nabízejí využití speciální hromadné dopravy,...

Útoků na úřední osoby přibývá, posledním napadeným je strážník z Varů

(ilustrační snímek)

Další napadení úřední osoby řeší po úterním večeru policisté. Obětí násilníka se tentokrát stal strážník karlovarské...

Najdete na iDNES.cz