Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Chebu pomalovali writeři během festivalu zdi, podívejte se

  19:55aktualizováno  19:55
V Chebu přibyla další tři místa, na nichž lze vidět současné trendy street artu. Svá díla na nich zanechali účastníci třetího ročníku festivalu Graffiti Boom, který pořádá chebská Galerie výtvarného umění (GAVU).

Více než dvacet writerů z tuzemska a německých Drážďan tvořilo u výměníku na sídlišti Skalka, v tělocvičně 1. základní školy a v garážích obchodního centra Dragoun.

"GAVU je jedinou oficiální institucí, která takový projekt umožňuje mimo výstavní prostory. Tedy tam, kam graffiti opravdu patří," říká kurátor galerie Jiří Gordon. Galerie zve na festival Graffiti BOOM autory, kteří si už v oblasti street artu vybudovali jméno.

Fotogalerie

"Jsou to kluci kolem třicítky, kteří už nemají potřebu vyhledávat adrenalin. Raději v klidu pracují a dopřejí si čas na kvalitní díla. Čas je to, co jim chybí, pokud ilegálně tvoří po zdech," říká Jiří Gordon.

Jedním z nich je i grafik a výtvarník Michal Škapa zvaný TRON, který vytvořil malbu s názvem Evoluce na zdi chebské základní školy. S prvními tagy začal pražský výtvarník pár let po revoluci. Metropole byla tehdy šedivá a graffiti v počátcích.

"Měl jsem kamaráda, s nímž jsem jezdil hodně do ciziny. Tam jsem objevil sféru, která ve světě už dávno jela. Zhruba patnáct let jsem se věnoval klasickému graffiti, ke kterému se vracím do dneška. Poslední tři roky dělám spíše velkoformátové zdi," říká čtyřiatřicetiletý TRON.

To, že opustil ilegální linku streetového umění má prý jistou souvislost s věkem. "Když už má člověk tohle období za sebou, začne soustředit energii jiným směrem. Už nemám čas běhat někde po nocích," přiznává výtvarník, kterého graffiti protáhlo celým světem.

Tvořil v Berlíně, který je pro české writery počáteční inspirací, New Yorku, kde celá subkultura vznikla i Holandsku, Francii, Číně nebo Brazílii. Jak jeho práce vypadají, se mohou do 26. srpna podívat návštěvníci GAVU, kde má TRON výstavu nazvanou Ode zdi ke zdi.

Je podle vás graffiti umění?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 24. srpna 2012. Anketa je uzavřena.

Ano 79
Ne 23Nejčtenější

Deratizátoři uvěznili ptáky v opěrné zdi, všechny se zachránit nepodařilo

Záchrana ptáků uvězněných v dutinách opěrné zdi.

Deset dní byly bezbranné holubice v karlovarské Vřídelní ulici v pasti opěrné zdi bez jídla a vody. Uvěznila je tam...

Soud poslal svědka do vězení za lhaní ve prospěch zločinců

Trestní zákoník (ilustrační foto).

Soud poslal do vězení svědka za to, že lhal při výpovědi, aby pomohl čtveřici mužů obžalovaných a později odsouzených...Kamion narazil do domu a vážně jej poškodil, silnice I/13 hodiny stála

V Boči naboural kamion do domu, druhý za ním nestihl dobrzdit.

V obci Boč nedaleko Stráže nad Ohří na Karlovarsku naboural krátce před polednem do domu kamion a vážně jej poškodil....

Země na Chebsku se dál chvěje, lidé se cítí nervózní a špatně spí

Záznam pondělní seismické činnosti na Chebsku (14. 5. 2018)

Země na západě Čech se třese víc. Škody zatím lidé nehlásí. V noci na pondělí, konkrétně čtvrt hodiny před třetí,...

Kontumace v Brně, fanoušek dal pěstí karlovarskému nohejbalistovi Medkovi

Karlovarští nohejbalisté Michal Kokštein, Tomáš Bíbr, Jakub Medek a Jan Vanke...

Do druhé poloviny základní části extraligy vstoupili nohejbalisté SK Liapor Witte Karlovy Vary naprosto famózně. V Brně...

Další z rubriky

Soud poslal svědka do vězení za lhaní ve prospěch zločinců

Trestní zákoník (ilustrační foto).

Soud poslal do vězení svědka za to, že lhal při výpovědi, aby pomohl čtveřici mužů obžalovaných a později odsouzených...

V kraji se začíná dařit stavebnictví. Scházejí ale větší investice

(Ilustrační snímek)

Loňský rok přinesl v Karlovarském kraji mírné oživení stavebnictví. Po několika letech propadu je to sice dobrá zpráva,...

Deratizátoři uvěznili ptáky v opěrné zdi, všechny se zachránit nepodařilo

Záchrana ptáků uvězněných v dutinách opěrné zdi.

Deset dní byly bezbranné holubice v karlovarské Vřídelní ulici v pasti opěrné zdi bez jídla a vody. Uvěznila je tam...

Najdete na iDNES.cz