Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozemek pro parkovací dům v nemocnici nezlevníme, vzkázal kraj těžařům

  9:42aktualizováno  9:42
Karlovarský kraj nemíní slevit z ceny pozemku, na němž chce firma Sokolovská uhelná za své peníze stavět v areálu Nemocnice Sokolov parkovací dům. Těžařská společnost vnímá 1 500 korun za metr jako přemrštěnou cenu a zaplatit ji nehodlá.

Vizualizace stavby parkovacího domu u sokolovské nemocnice. Perspektivní pohled na parkovací dům v pozadí s pavilonem A od sjezdu ze Slovenské ulice. | foto: studie: Jurica a.s.

Dokud se spor nevyřeší, mohou si pacienti a návštěvy nechat jen zdát o parkovišti pro 130 aut se slíbeným bezplatným stáním.

Vysokou cenu pozemku určil soudní znalec, kterého si objednal krajský úřad. Celkovou prodejní sumu 6 milionů korun před dvěma týdny odhlasovali krajští zastupitelé. Manažeři nemocnice i politici ze sokolovské radnice se diví, podle nich bývá obvyklá cena ploch ve městě zhruba o polovinu nižší.

Sokolovská uhelná poslala hejtmanovi Josefu Novotnému dopis s žádostí o vysvětlení. "Na odpověď čekáme. Kdyby šlo o pár korun, tak se to dá pochopit. Tady je ale rozdíl obrovský," podotkl mluvčí těžařů Josef Michalský.

Předražený pozemek nechceme, zlobí se těžaři

Platí podle něj stále to, co před týdnem prohlásil pro MF DNES spolumajitel firmy František Štěpánek. Tedy že předražený pozemek nekoupí. Místo leží ve svahu, je jinak těžko použitelné a vede skrz něj parovodní potrubí. "Zase to na nás někdo zkouší. Za tuto cenu se pozemky v Sokolově nikdy neprodávaly," zlobil se Štěpánek (více čtěte zde).

Krajská vláda ale verdikt měnit nehodlá. Trvá na tom, že znalcův odhad je legální a že nikdo z politiků netlačil na maximální cenu. "Neměli bychom se k tomu už vracet, pokud si má zastupitelstvo zachovat svou tvář. Můžeme hledat jiné cesty, jak zmírnit finanční dopad. Myslím, že řešení najdeme," věří náměstek hejtmana pro finance Jaroslav Borka.

Mluví o jakési kompenzaci kraje ve prospěch Nemocnice Sokolov, kterou těžařská firma podporuje. Kraj by podle Borky mohl koupit pro špitál třeba zdravotnické vybavení. Jednat by o tom se Sokolovskou uhelnou měl hejtman Josef Novotný. Ten v úterý na dotazy k parkovacímu domu reagoval podrážděně. "Řeknu jen jediné. Nikdo nikoho nepodvedl a ani se o to nesnažil." Kraj podle hejtmana může s těžaři jednat, pokud mají zájem.

Borka navíc zdůraznil, že Sokolovská uhelná mohla k ceně vznést připomínky ještě před schválením v zastupitelstvu. Její lidé si ale vysoké ceny nevšimli a s návrhem kupní smlouvy původně souhlasili. "Vymlouvat se teď po konečném verdiktu, že někdo něco přehlédl, to už patří do jiné kategorie," uvedl Borka.

Společnost Nemos Sokolov, která má nemocnici v pronájmu, doufá, že kraj a Sokolovská uhelná spornou situaci co nejrychleji vyřeší. "Parkovací dům nemocnice potřebuje. Osobně si myslím, že kompenzace ze strany kraje může být jedna z cest. Cenu 1 500 korun za metr pozemku vnímám jako nesmyslnou," poznamenal jednatel Nemosu Michal Soukup.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Najdete na iDNES.cz