Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarský kraj bojuje za levnější dálniční známky, chce změnu zákona

  17:16aktualizováno  17:16
Pouhých 200 nebo 300 korun na rozdíl od současných 1 500 by podle představ karlovarských krajských politiků měla stát dálniční známka v regionech, kde páteřní čtyřproudé silnice nemají napojení na dálniční síť v republice. Krajská vláda to chce prosadit pomocí návrhu změny silničního zákona.

Po zpoplatnění provozu na silnici R6 volí řidiči cestu přes okolní obce. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Radní tak reagují na situaci, kdy řidiči raději objíždějí 37 kilometrů rychlostní silnice R6 mezi Chebem a Karlovými Vary po okreskách. A jen proto, aby nemuseli platit za dálniční známku. Nová R6 tak bývá poloprázdná a naopak se zvýšil provoz ve městech a obcích podél hlavní trasy. Například v Lokti, Novém Sedle či v Kynšperku.

Někteří lidé z Kraslicka při cestě autem do Chebu dokonce raději volí o několik kilometrů delší, ale zato komfortnější cestu přes Německo.

"Dálnice, která byla v dubnu s velkou slávou otevřena, nefunguje, jak by měla. Novela zákona by umožnila vydávat i pásmové známky se sníženou roční sazbou," řekl náměstek hejtmana Miloslav Čermák (ČSSD).

Nyní ministerstvo dopravy nemůže stanovit různé ceny kuponů. Novinku by přinesla právě zákonodárná iniciativa kraje. Krajské zastupitelstvo ji navrhne a do Sněmovny pošle asi v září.

Podle náměstka hejtmana pro dopravu Petra Navrátila (ČSSD) by se vyřešil problém, kdy řidiči jezdí jen mezi Karlovými Vary a Chebem, mimo kraj nevyjíždějí a je jim líto za kupon utratit 1500 korun. "Levnější způsob může přinést velký efekt a přilákat další platící šoféry," míní Navrátil.

Hejtman a poslanec Josef Novotný (ČSSD) zkusí najít pro nápad podporu u dalších zákonodárců. Projedná ho také dopravní komise při asociaci krajů. Novinka by zlevnila kupony i v jiných regionech, kde se nové dálnice zatím nepodařilo napojit na dálniční síť.

"Třeba v Jihočeském a Moravskoslezském kraji. Je nutné, aby kraje spojily síly se Svazem měst a obcí. A aby vznikl tlak na Prahu," míní Novotný.

Přijdeme o peníze, obává se ministr

Poslankyně Jana Suchá (LIDEM) se o plánu hejtmanství dozvěděla až úterý. "Má to logiku, ráda s jednáním na ministerstvu pomohu. Neumím ale posoudit, do jaké míry je to celé reálné," zamyslela se.

Silnice R6

37 kilometrů dlouhá rychlostní silnice mezi Chebem a Jenišovem je pro osobní auta zpoplatněna od 18. dubna 2012. Řidiči musí mít za sklem dálniční známku, přestože úsek nenavazuje na dálniční síť.

Dálniční známky na R6 kontroluje policie a celní ředitelství. Jen za první měsíc celníci zaznamenali 111 přestupků tohoto druhu a udělili řidičům pokuty v hodnotě 96 tisíc korun.

U stranického kolegy, ministra dopravy Pavla Dobeše, hned Suchá sondovala jeho názor. "O iniciativě Karlovarského kraje už slyšel, ale omezila by příjmy rozpočtu. Takže ministr nejeví moc velké nadšení," tlumočila poslankyně.

Po zpoplatnění R6 v kraji (18. dubna) nastalo to, čeho se lidé ve městech podél hlavní trasy báli. Razantně se zvýšil počet aut projíždějících třeba ze Sokolova přes Staré Sedlo a Loket. Loketská radnice si nechala po dva dny počítat vozy jedoucí kolem města a motokrosového závodiště na Karlovy Vary. A v době od 7 do 17:45 hodin došli pozorovatelé k číslům 1223 a 1315.

"Nemáme srovnání s obdobím před 18. dubnem, ale odhadujeme, že nárůst je nejméně troj- až čtyřnásobný. To je hodně. Už se u mě schází připomínky našich občanů. Ti si všimli, že se řidiči snaží vyhnout dálnici," řekl starosta Lokte Zdeněk Bednář.

Silný provoz se projevil mimo jiné například v Novém Sedle. "Zpoplatnění R6 bylo nepřipravené, mělo se s ním ještě počkat. Hlavně ráno přes město jezdí více aut. I nákladních. Kvůli otřesům se objevily praskliny v omítce domů," uvedl novosedelský starosta Martin Loukota.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje.

Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit...

Najdete na iDNES.cz