Takto v srpnu zaléval zahradník květiny umístěné na lampách na chebském...

Takto v srpnu zaléval zahradník květiny umístěné na lampách na chebském náměstí. Denně spotřeboval čtyři kubíky vody. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Výjimečně horké léto se v kraji prodražilo nejvíc zahrádkářům

  • 0
Škody za statisíce korun, desítky zahynulých stromů či neúroda plodin zahrádkářů. Po rekordně horkém létě nyní vyplouvají na povrch škody, které počasí v Karlovarském kraji způsobilo.

Zahrádkáři, podnikatelé a zahradníci se shodují, že takto horké léto nikdo nepamatuje. Místo opalování u vody tak musely desítky zaměstnanců do práce. Jen v samotném krajském městě vzrostla spotřeba vody na zalévání a kropení o 300 procent.

V lázeňském městě v běžném roce jezdí zalévat pouze jedna malá cisterna. V letošním roce to však nestačilo, a tak do terénu musely i liazky a další dva kropicí vozy. Ty musely jezdit ve dvousměnném provozu, aby zachránily vše, co se dá.

„Náklady za zalévání činily 540 tisíc korun, což je o 142 procent víc než normálně,“ vše vyčíslil ředitel Správy lázeňských parků Miroslav Kučera. Velké úsilí slavilo úspěch, neboť škody na stromech, keřích a květinách jsou minimální. Podobně se však nevedlo v Sokolově, kde i přes nasazení všech cisteren nedokázali zabránit ztrátě desítek stromů.

„Kropili jsme silnice, zalévali stromy a květiny. Bohužel i přes velké nasazení budeme muset vysadit desítky stromů jako náhradu za ty ztracené,“ řekl ředitel firmy Sotes Jaromír Dvořák. Právě tato firma má péči o zeleň na starosti. Škody podle něho budou vysoké.

Intenzivní nasazení mají za sebou také zahradníci v Chebu. Právě díky nim nezaznamenalo město žádné větší škody.

„Některé trávníky na sídlištích či ve městě byly sice spálené, ale k dnešnímu dni jsou již zelené, takže bez zjevného poškození extrémním suchem,“ potvrdila mluvčí chebské radnice Simona Liptáková.

Cheb, ač zaznamenal zvýšení nákladů, na horkém létě paradoxně ušetřil. „Díky omezení sekání trávníkových ploch pro velké horko nepociťujeme až tak zvýšené náklady za zalévání,“ vysvětlila Liptáková. I přesto však budou v Chebu škody v řádech desetitisíců korun.

Velká vedra nepřála úrodě

Extrémně teplé léto zkazilo náladu také zahrádkářům. Ti přišli o podstatnou úrodu. „Mohli jsme všechno několikrát denně zalévat, ale nic nevyrostlo. A když už, tak málo. Voda se neudržela a hned se vypařila. O trošku lepší to bylo ve sklenících,“ odvětil tajemník Českého zahrádkářského svazu pro Karlovy Vary Petr Kadlec.

Do smíchu nebylo ani provozovatelům půjčoven lodí. „Oproti minulým letům jsme zaznamenali úbytek výpůjček o 25 až 30 procent,“ konstatoval majitel půjčovny lodí Dronte Bohumil Pražák.

S problémy se naopak nesetkali regionální fotbalisté. Oproti plzeňským kolegům, které náklady na zvýšenou spotřebu vody přivedly do existenčních potíží, jim starost o trávník větší problém nečinila. „Z vypětím sil jsme to zvládli,“ potvrdil trenér fotbalistů ze Sadova Roman Dyk.