Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraslice firmám výrazně sleví pozemky, zajistí tak práci stovce lidí

  14:23aktualizováno  14:23
Nová pracovní místa v Kraslicích vytvoří trojice firem, jež se ucházejí o volné pozemky u hranice s Německem. Vyslyšely pobídku města, které jim nabízí až devadesátiprocentní slevu, když postaví nové výrobní haly a zaměstnají další lidi.

Město podle místostarosty Otakara Miky na pobídkách neprodělá. Pozemky by za odhadní cenu 400 korun za metr neprodalo. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

S nadějnými plány přichází strojírenská společnost Kornet. Slibuje 45 až 47 nových míst do pěti let, když jí město levněji prodá pozemek pro stavbu nové haly. Firma se dostala do velkých potíží. Rozjednala nové kontrakty se zákazníky, ale nemá dostatek vhodných budov pro rozšíření a pro zmodernizování výroby.

„Dostali jsme se do krizové situace. O naše výrobky je slušný zájem, ale jsme omezeni stávajícími prostory. Brzdí to náš rozvoj a trochu také konkurenceschopnost,“ zmínil majitel Kornetu Miloš Ptáček, když zastupitelům a veřejnosti ve čtvrtek představoval investiční záměr.

Prý se mu už začalo říkat „demolition man“, protože v areálu musel nechat část nebezpečných budov strhnout. O 1,5hektarový pozemek pro stavbu na zelené louce má eminentní zájem. Jde o jednu z posledních větších ploch vhodných k podnikání v Kraslicích.

Halu by chtěl Kornet postavit do roku 2017 z vlastních peněz a z úvěru. Rýsuje se mu třeba, že by mohl produkovat, montovat a testovat součástky pro velkou firmu vyrábějící brzdové systémy. Zaměřit se chce na moderní a vysoce přesné technologie.

„Spolupracujeme s ČVUT a s výzkumnými pracovišti. Chceme kupovat nové stroje a zařízení. Investice nám dovolí dlouhodobě v Kraslicích podnikat,“ přesvědčoval Miloš Ptáček politiky.

Zájem o klarinety překvapil

Zajímavě vypadá i záměr firmy RZ Woodwind Manufacturing. Teď zaměstnává devět lidí při výrobě a opravách hudebních nástrojů. V roce 2016 jich bude 22. V posledních dvou letech vyvinula 4 modely klarinetů, do vývoje investovala 3,5 milionu korun. Nové modely představila společnost RZ na veletrzích v Německu a v USA.

„Zájem obchodníků a hudebníků byl až nečekaně velký. Náš nástroj si dokonce zakoupil i dvojnásobný držitel Grammy. Získali jsme velké množství obchodních partnerů z celého světa. Jsme zavaleni zakázkami, nemáme kde vyrábět,“ řekl za RZ Woodwind Libor Suchý.

Pracovní místa

Kolik míst slibují firmy v Kraslicích

  • Kornet - 45 až 47 do pěti let 
  • MHZ Hachtel - 35 do pěti let 
  • RZ Woodwind Manufacturing - 13 do roku 2016

Město firmám výměnou za pracovní místa nabízí 90% slevu při koupi pozemku pro výstavbu nových výrobních hal.

Plánuje přestěhovat firmu z nevyhovujících prostor do nové haly. Celkovou investici odhadl na 10 milionů korun a využít chce dotací z Evropské unie.

Ještě letos vynaloží RZ Woodwind 3,5 milionu korun na pořízení šestiosého obráběcího stroje nové generace.

Společnost MHZ Hachtel už jednou investiční pobídku od města využila a zavázala se, že navýší počet pracovních míst na 65 (nyní 43).

Teď by ráda pro budoucí rozšíření své výroby zastiňovací techniky, například různých žaluzií, získala další plochu. Slibuje, že oproti minulé smlouvě s Kraslicemi přidá dalších 35 míst. „Takže by nás za pět let mohlo být sto,“ zmínil jednatel MHZ Hachtel Pavel Minařík.

Nové zaměstnance si prý firma víceméně zaučí. Do budoucna chce ale spolupracovat na obnově středního školství v regionu. „Jsme nakloněni tomu přispět naším know-how, zaškolováním a příspěvkem, aby studenti získali nějakou kvalifikaci,“ dodal Minařík.

Město na pobídkách neprodělá

Kraslicko patří v kraji k nejpostiženějším regionům, bez práce je tu 11 procent ekonomicky aktivního obyvatelstva. V sousedních obcích dokonce ještě více - v Rotavě 18,5 procenta a v Oloví 21 procent.

Město podle místostarosty Otakara Miky na pobídkách neprodělá. Pozemky by za odhadní cenu 400 korun za metr neprodalo. Než je radnice začala výměnou za pracovní místa nabízet se slevou za 40 korun, nejevili o ně investoři zájem.

O prodeji tří ploch zmíněným třem investorům rozhodnou zastupitelé 11. září. Komplikace se nečekají. Společnosti ale musí do dvou let haly postavit a další tři roky udržet slíbený počet zaměstnanců.

„Pokud vznikne stovka nových míst, tak se to vyplatí. Nemáme jinou možnost, jak podnikání podpořit. Snažíme se dělat, co se dá,“ uvedl místostarosta Mika.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz