Město podle místostarosty Otakara Miky na pobídkách neprodělá. Pozemky by za odhadní cenu 400 korun za metr neprodalo. (Ilustrační snímek)

Město podle místostarosty Otakara Miky na pobídkách neprodělá. Pozemky by za odhadní cenu 400 korun za metr neprodalo. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Kraslice firmám výrazně sleví pozemky, zajistí tak práci stovce lidí

  • 0
Nová pracovní místa v Kraslicích vytvoří trojice firem, jež se ucházejí o volné pozemky u hranice s Německem. Vyslyšely pobídku města, které jim nabízí až devadesátiprocentní slevu, když postaví nové výrobní haly a zaměstnají další lidi.

S nadějnými plány přichází strojírenská společnost Kornet. Slibuje 45 až 47 nových míst do pěti let, když jí město levněji prodá pozemek pro stavbu nové haly. Firma se dostala do velkých potíží. Rozjednala nové kontrakty se zákazníky, ale nemá dostatek vhodných budov pro rozšíření a pro zmodernizování výroby.

„Dostali jsme se do krizové situace. O naše výrobky je slušný zájem, ale jsme omezeni stávajícími prostory. Brzdí to náš rozvoj a trochu také konkurenceschopnost,“ zmínil majitel Kornetu Miloš Ptáček, když zastupitelům a veřejnosti ve čtvrtek představoval investiční záměr.

Prý se mu už začalo říkat „demolition man“, protože v areálu musel nechat část nebezpečných budov strhnout. O 1,5hektarový pozemek pro stavbu na zelené louce má eminentní zájem. Jde o jednu z posledních větších ploch vhodných k podnikání v Kraslicích.

Halu by chtěl Kornet postavit do roku 2017 z vlastních peněz a z úvěru. Rýsuje se mu třeba, že by mohl produkovat, montovat a testovat součástky pro velkou firmu vyrábějící brzdové systémy. Zaměřit se chce na moderní a vysoce přesné technologie.

„Spolupracujeme s ČVUT a s výzkumnými pracovišti. Chceme kupovat nové stroje a zařízení. Investice nám dovolí dlouhodobě v Kraslicích podnikat,“ přesvědčoval Miloš Ptáček politiky.

Zájem o klarinety překvapil

Zajímavě vypadá i záměr firmy RZ Woodwind Manufacturing. Teď zaměstnává devět lidí při výrobě a opravách hudebních nástrojů. V roce 2016 jich bude 22. V posledních dvou letech vyvinula 4 modely klarinetů, do vývoje investovala 3,5 milionu korun. Nové modely představila společnost RZ na veletrzích v Německu a v USA.

„Zájem obchodníků a hudebníků byl až nečekaně velký. Náš nástroj si dokonce zakoupil i dvojnásobný držitel Grammy. Získali jsme velké množství obchodních partnerů z celého světa. Jsme zavaleni zakázkami, nemáme kde vyrábět,“ řekl za RZ Woodwind Libor Suchý.

Pracovní místa

Kolik míst slibují firmy v Kraslicích

  • Kornet - 45 až 47 do pěti let 
  • MHZ Hachtel - 35 do pěti let 
  • RZ Woodwind Manufacturing - 13 do roku 2016

Město firmám výměnou za pracovní místa nabízí 90% slevu při koupi pozemku pro výstavbu nových výrobních hal.

Plánuje přestěhovat firmu z nevyhovujících prostor do nové haly. Celkovou investici odhadl na 10 milionů korun a využít chce dotací z Evropské unie.

Ještě letos vynaloží RZ Woodwind 3,5 milionu korun na pořízení šestiosého obráběcího stroje nové generace.

Společnost MHZ Hachtel už jednou investiční pobídku od města využila a zavázala se, že navýší počet pracovních míst na 65 (nyní 43).

Teď by ráda pro budoucí rozšíření své výroby zastiňovací techniky, například různých žaluzií, získala další plochu. Slibuje, že oproti minulé smlouvě s Kraslicemi přidá dalších 35 míst. „Takže by nás za pět let mohlo být sto,“ zmínil jednatel MHZ Hachtel Pavel Minařík.

Nové zaměstnance si prý firma víceméně zaučí. Do budoucna chce ale spolupracovat na obnově středního školství v regionu. „Jsme nakloněni tomu přispět naším know-how, zaškolováním a příspěvkem, aby studenti získali nějakou kvalifikaci,“ dodal Minařík.

Město na pobídkách neprodělá

Kraslicko patří v kraji k nejpostiženějším regionům, bez práce je tu 11 procent ekonomicky aktivního obyvatelstva. V sousedních obcích dokonce ještě více - v Rotavě 18,5 procenta a v Oloví 21 procent.

Město podle místostarosty Otakara Miky na pobídkách neprodělá. Pozemky by za odhadní cenu 400 korun za metr neprodalo. Než je radnice začala výměnou za pracovní místa nabízet se slevou za 40 korun, nejevili o ně investoři zájem.

O prodeji tří ploch zmíněným třem investorům rozhodnou zastupitelé 11. září. Komplikace se nečekají. Společnosti ale musí do dvou let haly postavit a další tři roky udržet slíbený počet zaměstnanců.

„Pokud vznikne stovka nových míst, tak se to vyplatí. Nemáme jinou možnost, jak podnikání podpořit. Snažíme se dělat, co se dá,“ uvedl místostarosta Mika.