Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarská nemocnice má Nej sestřičku. Pomáhá lidem se záněty střev

  12:17aktualizováno  12:17
O vážně nemocné, kteří trpí těžkými střevními záněty a častými krvácivými průjmy, se umí postarat Nemocnice v Karlových Varech. Jako jediná v kraji. Když nezabírá standardní léčba, nasazují lékaři na gastroenterologii interního oddělení terapii speciální - biologickou.

Věra Boldišová, sestra gastroenterologie v karlovarské nemocnici, zvítězila ve 2. ročníku celostátní soutěže Nej sestřička roku 2013. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Díky ní drží nepříjemnou chorobu v přijatelných mezích u třiceti pacientů z regionu.

Zdravotní sestra Věra Boldišová, která se v karlovarské nemocnici na gastroenterologii právě o pacienty se záněty střev stará, teď vyhrála v tomto oboru celostátní soutěž Nej sestřička roku 2013. Vítězství je o to cennější, že zdravotníky nominují sami pacienti, a ti hlasováním také rozhodují.

"Úspěšnost léčby závisí nejen na lécích, ale i na kontaktu pacientů s personálem. Věrka má s nimi blízký vztah, umí s nimi hezky jednat, všechny je zná a mohou jí volat i na mobil. Jde o nadstandardní péči," okomentovala úspěch vedoucí lékařka gastroenterologie Blanka Zbořilová Pazdiorová.

Idiopatické (vzniklé z neznámé příčiny) střevní záněty postihují všechny věkové skupiny včetně dětí. Lékaři pak mají takové pacienty v péči desítky let. Vídají se často a vznikají mezilidská pouta podobná těm v rodině.

Nemoc se projevuje těžkými krvácivými průjmy a chátráním organismu - hubnutím, teplotami. Crohnova choroba, jež se do této kategorie řadí, bývá ještě zákeřnější. Přináší s sebou třeba vznik píštělů - nepřirozených kanálkovitých propojení, která ústí v okolí konečníku nebo na břiše.

Když je choroba zjitřená a na vzestupu, významně člověka a jeho kvalitu života omezuje. Biologická léčba spočívá v podávání léků působících cíleně na určitý pochod v buňce. Jednoduše řečeno - blokuje zánětlivou reakci.

Kandidátů na léčbu přibývá, ta je však velmi drahá

Výsledkem podávání preparátů jednou za dva týdny podkožně nebo jednou za dva měsíce do žíly je stav, kdy se pacient cítí zdráv, přestože v něm choroba dál dříme.

"Zmizí projevy nemoci, zahojí se píštěle. Ti lidé pak mohou normálně žít, chodit do práce, sportovat," popsala úspěšnou léčbu vedoucí lékařka Zbořilová-Pazdiorová. Za největší riziko biologické léčby považuje infekce.

Pokud se střevo v těle díky preparátům uklidní, doporučí lékaři nemocným bezezbytkovou dietu. Tedy jíst potraviny bez vlákniny. Většině z nich také nedělá dobře konzumace klasických luštěnin.

Čas od času se může postižení tlustého střeva či celého trávicího traktu znovu navenek projevit. Spouštěčem bývá třeba stresová životní situace.

Víc než třiceti lidem (5 až 10 procent těch se střevními záněty) nemohou lékaři v karlovarské nemocnici nyní biologickou léčbu nasadit. Terapie je velmi drahá a špitál by nedostal více peněz od zdravotních pojišťoven. Kandidátů na biologickou léčbu přitom podle Zbořilové-Pazdiorové přibývá.

Není zcela jasné, proč lidé střevními záněty trpí. Roli hraje porucha mikroorganismů v tlustém střevě a složení stravy. Choroba se vyskytuje hlavně v civilizovaných zemích západní Evropy a v Americe.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Najdete na iDNES.cz