Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Devadesátimilionový dluh zvládneme, věří lidé zachraňující Prameny

  14:23aktualizováno  14:23
Nejzadluženější obci v Česku svitla naděje. Po více než dvou letech si tady zvolili nové zastupitelstvo. Lidé ze sdružení Naše Prameny věří, že obec dokážou zbavit dluhů, které během let nečinnosti narostly až k 90 milionům korun.

Členové volební komise v Pramenech na Chebsku, v zadlužené obci až na sedmý pokus zvolili zastupitelstvo. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"V tuto chvíli nevím, o kolik by se mohly dluhy snížit. Na tuto otázku budu moci odpovědět, až prozatímní správce řádně předá obec a související dokumenty," řekla Michaela Málková, která vedla do voleb sdružení Naše Prameny.

Jestli se opravdu stane první ženou Pramenů, bude jasné až po ustavujícím jednání zastupitelů. To by se mělo konat mezi 28. dubnem a 7. květnem.

Zvolení zastupitelé

Josef Pagáč (55 let) - kandidoval už v roce 2009, ale tehdy se do zastupitelstva nedostal. Letos řidiči věřili voliči nejvíc, dostal 33 hlasů.

Lenka Cholínská (46 let) - speciální pedagožka, která se do Pramenů přistěhovala teprve před rokem, je lidmi v obci považována za hybnou sílu v pozadí.

Václav Jeřábek (45 let) - podnikatel, také on se do obce přistěhoval teprve nedávno.

Petr Ceplecha (23 let) - dělník, je benjamínkem v zastupitelstvu.

Michaela Málková (26 let) - lídr kandidátky a horká kandidátka na post starostky.

"Situace v Pramenech už byla neudržitelná, není jiná šance než zvolit zastupitelstvo a hledat cesty, jak se dostat z dluhů," zdůraznila Lenka Cholínská, která je v obci považována za hybnou sílu v pozadí nového zastupitelstva.

Šestačtyřicetiletá speciální pedagožka, která se do Pramenů přistěhovala teprve před rokem, takový názor odmítá. Věří ale, že se novým zastupitelům podaří dluhy zvládnout.

"Jinak bychom do toho nešli. Už jsme se sešli se zástupci Karlovarského kraje i ministerstev financí a vnitra. Přislíbili nám pomoc. Samozřejmě to neznamená, že někdo bude za obec dluhy řešit. Ale budeme se snažit hledat cesty, jak z toho ven," prohlásila rozhodně.

Prioritou musí být jednání s věřiteli

A co bude prvním krokem nového zastupitelstva? "V první řadě se musíme dostat k informacím a začít jednat s věřiteli," konstatovala Cholínská. "Mediální obraz Pramenů byl už tak špatný, že se o kandidaturu začali ucházet lidé, kteří se chtěli mediálně zviditelnit. A to se nám vůbec nelíbilo," doplnila Cholínská.

Historie obce

První písemná zmínka o Pramenech je z roku 1357. V okolí obce se nejdříve těžilo stříbro a cín, bohaté vývěry minerálních vod začali lide využívat okolo 16. století. Až do druhé světové války byl tehdejší Bad Sangerberg prosperujícím lázeňským městem s téměř třemi tisíci obyvatel, školou, třemi hotely, dvaceti hostinci a bankou, v roce 1873 žilo v obci 2 400 lidí.

"Na kandidátce jsme se dohodli poměrně rychle, trvalo to asi týden. A kdo bude dělat starostu? Nějaké návrhy tu jsou, já to ale určitě nebudu," zavrtěla hlavou.

Zadluženost obce odstartoval před lety velkorysý projekt stáčírny minerálních vod. Prameny investovaly miliony korun do zkušebních vrtů, jejichž výsledky dávaly naději, že vydatné zdroje kvalitní minerálky přinesou obci prosperitu.

Podle dohody s původním investorem měla obec z každého litru minerální vody dostávat čtyři haléře, ročně tedy přes 19 milionů korun. Kvůli průtahům a odporu ochránců přírody nakonec investor ze záměru vycouval.

Původně třicetimilionový dluh se kvůli úrokům a exekucím vyšplhal za několik let na více než trojnásobek. Ani nucený prodej obecního majetku nedokázal dluhovou spirálu zabrzdit.

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

O amatéry se staráme jako o špičkové běžce, říká šéf Valdštejnovy desítky

Michal Ouřada, organizátor běžecké akce Valdštejnova desítka.

Město Cheb čeká velký sportovní svátek. Závod, který pořádá skupina nadšenců v čele s osmadvacetiletým Michalem...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Známe odpovědi na 6 nejčastějších otázek o mateřské a rodičovské
Známe odpovědi na 6 nejčastějších otázek o mateřské a rodičovské

Jaký je vlastně rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou, za jakých podmínek vám na ně vzniká nárok a kolik peněz měsíčně dostanete? Kompletní přehled jsme pro vás připravili s Petrem Novákem z Právní poradny pro odškodnění a náhradu škody.

Najdete na iDNES.cz