Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do akce bych jel znovu, vypráví ve školách veterán z Afghánistánu

  17:24aktualizováno  17:24
Jezdili na zahraniční mise české armády. Teď se svými zážitky seznamují děti z druhých stupňů základních škol. Mezi tyto vojáky patří i Jiří Koča z 41. mechanizovaného praporu v Žatci.

Veterán Jiří Koča z 41. mechanizovaného praporu v Žatci přijel přiblížit svou práci dětem do Hroznětína. | foto: Petr Kozohorský, 5plus2.cz

V rámci projektu Příprava občanů k obraně státu, který pořádá odbor komunikace a propagace ministerstva obrany společně s 4. brigádou rychlého nasazení, navštívil i základní školu v Hroznětíně na Karlovarsku.

Jiří Koča sloužil sedm měsíců v Afghánistánu na letecké základně americké armády. Uprostřed konfliktu se ocitl v době, kdy se stala největší tragédie novodobé historie české armády, při níž zahynuli čtyři naši vojáci.

„V tu dobu jsem byl s četou na základně. Z patroly jsme se vrátili den před výbuchem,“ vzpomíná šestadvacetiletý voják na tragické okamžiky. Ty ovšem nijak nezpochybnily jeho víru ve smysluplnost práce na zahraničních misích. „Je to součástí práce. Tak to je,“ říká.

Chtěl jsem vykopávat dveře a skákat z letadel, říká voják

Čeští vojáci působící v zahraničí si často vyslechnou, že jsou žoldáky. I s tím se Jiří Koča setkal. Podobná tvrzení podle jeho slov vyplývají ze špatné informovanosti i z ignorance těch, kteří je pronesou.

„Každý má ale právo na svůj názor. Neberu si to nějak k srdci. Je mi to více méně jedno,“ přiznává veterán, který u armády slouží šestým rokem.

Do armády nastoupil po absolvování Univerzity obrany. Na práci vojáka ho lákal adrenalin. „Když to řeknu hodně zjednodušeně, chtěl jsem vykopávat dveře a skákat z letadel. Kariéru v armádě jsem si ale rozhodně od dětství neplánoval,“ tvrdí voják.

Sedmiměsíční pobyt v cizím prostředí by rozdělil na několik fází. „První dva měsíce je to příjemné. Člověk si odpočine od běžného života. Nemusí řešit uklízení, nakupování či vynášení koše. Pak ovšem i takovéto drobnosti začnou chybět. Zvlášť když má člověk přítelkyni, manželku a děti. Pro mě jako nezadaného člověka to bylo celkem v pohodě, ale samozřejmě rodina chybí. Chybí přátelé, chybí páteční pivko,“ říká Koča.

Do vlasti se Jiří Koča vrátil na konci října minulého roku. Teď se na žádnou další misi nechystá. Kdyby ale přišla nabídka, neřekl by ne.

A je mu jedno, jestli by jej jeho nadřízení nasadili do nejprudších bojů, nebo do klidné oblasti. To, kam by se případně dostal, záleží na rozhodnutí velení brigády a generálního štábu.

Když jeho prapor dostane nějakou misi, rozhoduje se, která rota tomu bude velet. A pak teprve přijde na řadu výběr jednotlivců. Každý má pochopitelně možnost nabídku odmítnout, ale pokud člověk chce práci v armádě dělat pořádně, je mise jejím vyvrcholením.

„Kdyby za mnou zítra přišli a řekli, že pojedu bojovat proti islamistům, pojedu,“ doplňuje. A podporu našel i v rodině. „Vědí, že mě to baví, takže nemám problém,“ dodává.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Další z rubriky

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Opilý řidič zapadl dvakrát, na auto si bez dovolení půjčil bagr

Místo dopravní nehody, kde řidič zapadl s osobákem a později i s bagrem.

Hned dvakrát zapadl opilý řidič, který nezvládl jízdu na silnici u Bochova na Karlovarsku. Poprvé se svým autem,...

Najdete na iDNES.cz