Hranice narozdíl od jiných měst a obcí nedostávají od APB žádný příspěvek za to, že na svém území vrtule trpí. (ilustrační foto)

Hranice narozdíl od jiných měst a obcí nedostávají od APB žádný příspěvek za to, že na svém území vrtule trpí. (ilustrační foto) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Větrníky u Hranic stále stojí načerno. Kraj zrušil dodatečné povolení

  • 3
Úřady se dál perou s případem dvou načerno postavených větrných elektráren u města Hranice v Ašském výběžku. Krajský úřad v odvolacím řízení zrušil dodatečné povolení stavby, které vydal stavební úřad v Aši.

Věc se tak vrací na stůl ašským úředníkům k novému projednání. Kraj to odůvodnil vadami, které v řízení objevil. "Nyní proto bude znovu zahájeno řízení o odstranění staveb větrných elektráren," uvedl v pondělí šéf stavebního úřadu v Aši Pavel Grisník.

Firma APB Plzeň, která svou mnohamilionovou investici riskantně uspěchala a zaplatila za to i pokutu (její výše nebyla zveřejněna), může podle Grisníka znovu požádat o dodatečné povolení stavby.

Platí tedy, že na obří větrníky u Hranic se dál nahlíží jako na načerno postavené. Firma APB je kvůli silničnímu obchvatu vztyčila o pár desítek metrů dál, než původně plánovala. Nepočkala však na dodatečný souhlas stavebního úřadu.

Úředníci o záměru APB elektrárny posunout předem věděli a nic nenamítali. Vydali i souhlas se změnou stavby před jejím dokončením. Zásadní chybu ale firma udělala, když větrníky vztyčila předčasně a ani nepočkala, až úřední rozhodnutí nabude právní moci. Tím porušila zákon.

Firma už dříve na dotazy MF DNES neodpověděla s tím, že se k případu nebude vyjadřovat. Zřejmě věří, že povolení dodatečně získá. Jenže řízení se zadrhlo, když se jeden z účastníků odvolal.

Větrníky fungují. Hranice narozdíl od jiných měst a obcí nedostávají od APB žádný příspěvek za to, že na svém území vrtule trpí.

"Na jednu elektrárnu jsou stížnosti, protože pravděpodobně vzdáleností neodpovídá hygienickým normám," zmínil starosta Miroslav Picka.