Model Špalíčku využije chebská radnice pro propagaci města.

Model Špalíčku využije chebská radnice pro propagaci města. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vězni z Horního Slavkova vyrobili model chebského Špalíčku

  • 4
Modelářská dílna věznice v Horním Slavkově se může pochlubit další zajímavostí. Pro chebskou radnici vyrobilo její osazenstvo model Špalíčku.

Legendární komplex jedenácti kupeckých domů, které se dochovaly ze středověku na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, se stal doslova symbolem města Cheb. Modelem se bude město chlubit na nejrůznějších veletrzích cestovního ruchu.

„Výroba modelu v měřítku 1:100 trvala jeden měsíc. Základní skelet je vyrobený z plastu o síle deset milimetrů,“ uvedla mluvčí věznice Lenka Valová. Dřevěný rám makety Špalíčku měří 54 krát 44 centimetrů.

Budovy jsou vyrobeny z plastových desek o síle jednoho milimetru. Detaily na objektech vězni - modeláři odlili z epoxidové pryskyřice a polyuretanu. Model pak doplnili modelářskými stromky. Vodou ředitelnými barvami pak dali maketě chebského symbolu tu správnou barevnost.

„Na výrobě modelu se podíleli tři pracovně zařazení odsouzení pod odborným vedením vedoucího oddělení zaměstnávání vězněných osob Radka Jirsy,“ dodala mluvčí věznice.

Modeláři z hornoslavkovské věznice často vyrábějí makety ve větších měřítcích (1:25). Město Cheb si ale zadalo výrobu menšího modelu. Potřebuje, aby se dal lépe převážet.

„Naše delegace se několikrát do roka účastní nejrůznějších tuzemských i zahraničních veletrhů. Chebskou dominantou je komplex jedenácti kupeckých domů rozdělený Kramářskou uličkou, který na místě kramářských bud a masných krámů vyrostl ve 13. století. Tuto maketu budeme ukazovat a zvát tak případné turisty a návštěvníky do našeho města. Je to dobrá propagace,“ vysvětlila chebská místostarostka Daniela Seifertová, na co město model potřebuje.

Radnici přišla jeho výroba na 50 tisíc korun. Na správné tvary modelu dohlédli chebští kasteláni Tomáš Dostál a Martin Plevný. Připravili nákresy a návrhy budov, aby byla maketa co nejrealističtější. Každý z jedenácti objektů má totiž jiný tvar, výzdobu i výtvarný ráz.

Kromě chebského Špalíčku vězni nedávno vyrobili i model Klínovce a Fichtelbergu. I ten zhotovili v měřítku 1:100 a má rozměry 365 krát 115 centimetrů. K vidění je v božídarském muzeu.

Letos na jaře pak vyrobili vězni jako dar pro prezidenta Miloše Zemana model hradu Loket. Jejich práci ocenil sám hejtman Karlovarského kraje.

Některé modely z hornoslavkovské dílny jsou k vidění také v mariánskolázeňském parku miniatur na vrchu Krakonoš.